Голгофа генерала Петра Григоренка

- 14.10.2009 16:18
Голгофа генерала Петра Григоренка

Доля цієї людини встелена одними тернами, які йому стелило завжди радянське КГБ. Це людина легенда про яку нам варто завжди пам’ятати.

Петро Григоренко родом з с. Борисівка Приморського р-ну Запорізької обл. Фаховий військовий, учасник війни, доктор історичних наук, начальник першої військової кафедри кібернетики, комуніст, він критично переглянув сформовану в СРСР політичну систему: «Треба виступати. Не можна мовчати».

7 вересня 1961 виступив на районній партконференції з закликом демократизувати вибори, за що переведений у Далекосхідний військовий округ. Там створив підпільну «Спілку боротьби за відродження ленінізму», поширював листівки. 1 лютого 1964 затриманий, на рік запроторений у психлікарню, позбавлений генеральського звання. Працював сторожем, вантажником. Увійшов у коло московських дисидентів, включився у боротьбу кримських татар за повернення на історичну батьківщину. Виступив з промовою: «Перестаньте просити! Поверніть те, що належить вам по праву, але незаконно у вас відібрано”.

1967 написав історико-публіцистичний памфлет «Приховування історичної правди – злочин перед народом!», де проаналізував причини поразок Червоної Армії на початку війни: знищення Сталіним військових кадрів і підготовка до агресивної війни. Виступив проти окупації в 1968 р. Чехословаччини. Написав працю «Про спеціальні психіатричні лікарні (дурдоми»). Висунув ідею надати правозахисному рухові організованих форм, що було реалізовано вже після його арешту. На демонстрації кримських татар перед будинком ЦК КПРС зажадав, щоб його затримали разом із іншими. 1969 збирався виступити на суді в Ташкенті, але був заарештований там 7 травня і понад 5 років провів у спецпсихлікарнях. З виступу на захист Григоренка розпочалася правозахисна активність академіка Андрія Сахарова. У самвидаві поширилась анонімна «Психіатрична заочна експертиза у справі Григоренка», яку зробив Семен Ґлузман, за що був ув`язнений на 10 років. Під тиском громадськості світу Григоренко звільнений 24.06.1974. Негайно відновив правозахисну діяльність. Був членом-фундатором правозахисних Московської (12.05.1976) та Української (9.11.1976) Гельсінських груп, ініціював створення «Робочої комісії з розслідування використання психіатрії в політичних цілях», написав працю «Дискримінація кримських татар продовжується». У день конституції, 05.12.1976, взяв участь у традиційній правозахисній демонстрації в Москві на Пушкінській площі, де виголосив стислу промову: «Спасибі всім, хто прийшов сюди вшанувати пам’ять мільйонів безневинно знищених людей! Спасибі усім вам і за те, що ви своєю присутністю тут висловили солідарність із в'язнями сумління!».

29 квітня 1969 року Юрій Андропов, тодішній шеф КДБ, надіслав спеціального листа до ЦК КПРС iз планом розгортання сітки психічних лікарень і пропозиціями про їхнє використання для захисту державного і суспільного ладу. Цікаво, що саме цього дня Григоренко передав до мережі самвидаву свого відкритого листа Андропову. В листі було докладно описано, чим насправді займається КДБ: стеження за демократично налаштованими людьми, перлюстрація кореспонденції, таємні та відкриті обшуки в тих, хто критикує дії влади, підслуховування телефонних розмов, розповсюдження наклепів на конкретних осіб через пресу і систему партійної пропаганди, влаштовування спеціальих провокацій, фабрикація справ на людей, які стоять в опозиції до влади. Усе це Григоренко проілюстрував конкретними прикладами, а на прикладі стеження за собою показав, скільки в тодішніх рублях коштує стеження.

2 травня 1969-го в Ташкенті, куди Григоренко виїхав як громадський захисник на судовий процес проти діячів кримсько- татарського руху, його заарештували. 7 травня його заарештовують вдруге. Знов допити, а експертиза в Москвi визнає його психiчно хворим. 27 лютого 1970 року Григоренка відправляють до спеціальної психіатричної лікарні. До речі, правозахисна діяльність батька радянської водневої бомби академіка Андрія Сахарова розпочнеться саме в 1969-му і саме з захисту генерала Григоренка. А у 1971 році лікар- психіатр Семен Глузман, який працював тоді у Житомирській області, здійснив заочну експертизу в справі Григоренка, доводячи незаконність застосованих проти нього методів психіатричного лікування. Через московських дисидентів він отримав необхідні документи й написав висновок (як Семен Фішелевич зізнався мені, він тоді сам до кінця не розумів можливих наслідків цих своїх дій). А наслідки не забарилися: того самого року Глузман був заарештований і засуджений до семи років таборів і трьох років заслання. 26 червня 1974 року Григоренка звільнили. Він залишив записки про своє перебування в психіатричній лікарні впродовж шести з половиною років. Правозахисник, зокрема, писав :«Ідея психіатричних спеціальних лікарень сама по собі нічого поганого не містить, але якщо говорити про нашу специфічну реалізацію цієї ідеї, то немає нічого більш злочинного, більш антилюдяного...» Біда в тому, що вся ця справа була цілком вилучена з-під надзору громадськості, віддана в руки спеціально підібраного апарату. Лікарі в психлікарнях призначаються за особливим підбором, за якого лікарська кваліфікація не грає головної ролі, на першому місці інші якості, головнi з яких — вміння підкорятися, не виявляти свого медичного «я».

У листопаді 1977 Григоренко одержав дозвіл на піврічну поїздку до США для лікування. У лютому 1978 позбавлений радянського громадянства . У США на його прохання був підданий психіатричній експертизі, яка зробила висновок: «Всі риси його особистості радянськими діагностами були деформовані. Там, де вони знаходили нав'язливі ідеї, ми побачили стійкість. Де вони бачили марення – ми виявили здоровий ґлузд. Де вони вбачали нерозсудливість – ми знайшли ясну послідовність. І там, де вони діагностували патологію, – ми зустріли щиросердечне здоров'я».

П.Григоренко створив Закордонне представництво Української Гельсінкської Групи, яке фактично стала представництвом України, яка бореться за свою свободу незалежність, ініціював видання «Вісника репресій в Україні». Остаточно відмовився від комуністичних поглядів, повернувся до православ`я. Написав книгу спогадів «У підпіллі можна зустріти тільки щурів…», яка вийшла кількома мовами. Зустрічався з лідерами держав, брав участь в альтернативній Мадридській нараді НБСЄ, поставив перед ООН питання про деколонізацію СРСР. Читав лекції, писав публіцистичні статті, які виходили багатьма мовами, мав величезну популярність у світі як людина сумління, як кришталево чиста, гранично чесна особистість. Григоренко був не бунтівник, а стратег, що свідомо і цілеспрямовано боровся проти Імперії Зла – і переміг її. Він відкривав і вказував іншим дорогу до добра. Похований на українському цвинтарі Баундбрук біля Нью-Йорку з військовими почестями, з участю людей багатьох національностей і конфесій.

1997 П.Григоренко нагороджений (посмертно) орденом «За мужність» І ступеня. Його син Андрій написав: «Покійний генерал був і залишається символом толерантності, символом істинного патріота, який не тільки не забуває про біль свого народу, але так само безкорисливо відгукується на біль інших народів. Саме такий взірець так гостро потрібен сьогодні не тільки українському народові, але і цілому світу, світу, що захльостується отруйною хвилею релігійної і національної нетерпимості.»…

Степан Карачки, краєзнавець


Ключові слова: Генерал Григоренко биография

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

ецепт ніжного домашнього зефіру без випікання Швидко та просто: рецепт ніжного домашнього зефіру без випікання
- 16.04.2024 10:32
Минулої доби шахраї ошукали двох чоловіків на суму понад 31 тисячу гривень: дізнавачі поліції розпочали кримінальні провадження Цього разу аферистам вдалося незаконно збагатитися чужими коштами під приводом
- 16.04.2024 10:09
ДНК тест для родового дерева, ДНК-экспертиза на этническое происхождение ДНК-тестирование – это мощный инструмент, который позволяет
- 15.04.2024 13:56
Образа: мозок шукає швидкі способи впоратися зі стресом Ми отримуємо сигнал ззовні, але не знаємо, що з ним робити
- 05.04.2024 11:23
Британський суд відклав екстрадицію Джуліана Ассанжа до США Засновник WikiLeaks у Великій Британії
- 01.04.2024 13:10
Чому наш організм вимагає солодкої та жирної їжі і що з цим робити Солодощі для нашого тіла це простий і, головне, швидкий спосіб о
- 01.04.2024 12:58
На Буковині слідчі поліції повідомили чоловіку про підозру у вчиненні домашнього насильства Житель обласного центру впродовж тривалого часу вчиняв протиправні дії відносно
- 01.04.2024 12:48
Влада України відкинула причетність до теракту в Крокус Сіті Холл МЗС України назвало звинувачення у причетності Києва до теракту
- 27.03.2024 13:03
Теракт в Крокусе Сити Холл: новая информация, количество пострадавших и судьба нападавших Глава Федеральной службы безопасности (ФСБ) России
- 25.03.2024 11:19

Всі новини