Голгофа генерала Петра Григоренка

- 14.10.2009 16:18
Голгофа генерала Петра Григоренка

Доля цієї людини встелена одними тернами, які йому стелило завжди радянське КГБ. Це людина легенда про яку нам варто завжди пам’ятати.

Петро Григоренко родом з с. Борисівка Приморського р-ну Запорізької обл. Фаховий військовий, учасник війни, доктор історичних наук, начальник першої військової кафедри кібернетики, комуніст, він критично переглянув сформовану в СРСР політичну систему: «Треба виступати. Не можна мовчати».

7 вересня 1961 виступив на районній партконференції з закликом демократизувати вибори, за що переведений у Далекосхідний військовий округ. Там створив підпільну «Спілку боротьби за відродження ленінізму», поширював листівки. 1 лютого 1964 затриманий, на рік запроторений у психлікарню, позбавлений генеральського звання. Працював сторожем, вантажником. Увійшов у коло московських дисидентів, включився у боротьбу кримських татар за повернення на історичну батьківщину. Виступив з промовою: «Перестаньте просити! Поверніть те, що належить вам по праву, але незаконно у вас відібрано”.

1967 написав історико-публіцистичний памфлет «Приховування історичної правди – злочин перед народом!», де проаналізував причини поразок Червоної Армії на початку війни: знищення Сталіним військових кадрів і підготовка до агресивної війни. Виступив проти окупації в 1968 р. Чехословаччини. Написав працю «Про спеціальні психіатричні лікарні (дурдоми»). Висунув ідею надати правозахисному рухові організованих форм, що було реалізовано вже після його арешту. На демонстрації кримських татар перед будинком ЦК КПРС зажадав, щоб його затримали разом із іншими. 1969 збирався виступити на суді в Ташкенті, але був заарештований там 7 травня і понад 5 років провів у спецпсихлікарнях. З виступу на захист Григоренка розпочалася правозахисна активність академіка Андрія Сахарова. У самвидаві поширилась анонімна «Психіатрична заочна експертиза у справі Григоренка», яку зробив Семен Ґлузман, за що був ув`язнений на 10 років. Під тиском громадськості світу Григоренко звільнений 24.06.1974. Негайно відновив правозахисну діяльність. Був членом-фундатором правозахисних Московської (12.05.1976) та Української (9.11.1976) Гельсінських груп, ініціював створення «Робочої комісії з розслідування використання психіатрії в політичних цілях», написав працю «Дискримінація кримських татар продовжується». У день конституції, 05.12.1976, взяв участь у традиційній правозахисній демонстрації в Москві на Пушкінській площі, де виголосив стислу промову: «Спасибі всім, хто прийшов сюди вшанувати пам’ять мільйонів безневинно знищених людей! Спасибі усім вам і за те, що ви своєю присутністю тут висловили солідарність із в'язнями сумління!».

29 квітня 1969 року Юрій Андропов, тодішній шеф КДБ, надіслав спеціального листа до ЦК КПРС iз планом розгортання сітки психічних лікарень і пропозиціями про їхнє використання для захисту державного і суспільного ладу. Цікаво, що саме цього дня Григоренко передав до мережі самвидаву свого відкритого листа Андропову. В листі було докладно описано, чим насправді займається КДБ: стеження за демократично налаштованими людьми, перлюстрація кореспонденції, таємні та відкриті обшуки в тих, хто критикує дії влади, підслуховування телефонних розмов, розповсюдження наклепів на конкретних осіб через пресу і систему партійної пропаганди, влаштовування спеціальих провокацій, фабрикація справ на людей, які стоять в опозиції до влади. Усе це Григоренко проілюстрував конкретними прикладами, а на прикладі стеження за собою показав, скільки в тодішніх рублях коштує стеження.

2 травня 1969-го в Ташкенті, куди Григоренко виїхав як громадський захисник на судовий процес проти діячів кримсько- татарського руху, його заарештували. 7 травня його заарештовують вдруге. Знов допити, а експертиза в Москвi визнає його психiчно хворим. 27 лютого 1970 року Григоренка відправляють до спеціальної психіатричної лікарні. До речі, правозахисна діяльність батька радянської водневої бомби академіка Андрія Сахарова розпочнеться саме в 1969-му і саме з захисту генерала Григоренка. А у 1971 році лікар- психіатр Семен Глузман, який працював тоді у Житомирській області, здійснив заочну експертизу в справі Григоренка, доводячи незаконність застосованих проти нього методів психіатричного лікування. Через московських дисидентів він отримав необхідні документи й написав висновок (як Семен Фішелевич зізнався мені, він тоді сам до кінця не розумів можливих наслідків цих своїх дій). А наслідки не забарилися: того самого року Глузман був заарештований і засуджений до семи років таборів і трьох років заслання. 26 червня 1974 року Григоренка звільнили. Він залишив записки про своє перебування в психіатричній лікарні впродовж шести з половиною років. Правозахисник, зокрема, писав :«Ідея психіатричних спеціальних лікарень сама по собі нічого поганого не містить, але якщо говорити про нашу специфічну реалізацію цієї ідеї, то немає нічого більш злочинного, більш антилюдяного...» Біда в тому, що вся ця справа була цілком вилучена з-під надзору громадськості, віддана в руки спеціально підібраного апарату. Лікарі в психлікарнях призначаються за особливим підбором, за якого лікарська кваліфікація не грає головної ролі, на першому місці інші якості, головнi з яких — вміння підкорятися, не виявляти свого медичного «я».

У листопаді 1977 Григоренко одержав дозвіл на піврічну поїздку до США для лікування. У лютому 1978 позбавлений радянського громадянства . У США на його прохання був підданий психіатричній експертизі, яка зробила висновок: «Всі риси його особистості радянськими діагностами були деформовані. Там, де вони знаходили нав'язливі ідеї, ми побачили стійкість. Де вони бачили марення – ми виявили здоровий ґлузд. Де вони вбачали нерозсудливість – ми знайшли ясну послідовність. І там, де вони діагностували патологію, – ми зустріли щиросердечне здоров'я».

П.Григоренко створив Закордонне представництво Української Гельсінкської Групи, яке фактично стала представництвом України, яка бореться за свою свободу незалежність, ініціював видання «Вісника репресій в Україні». Остаточно відмовився від комуністичних поглядів, повернувся до православ`я. Написав книгу спогадів «У підпіллі можна зустріти тільки щурів…», яка вийшла кількома мовами. Зустрічався з лідерами держав, брав участь в альтернативній Мадридській нараді НБСЄ, поставив перед ООН питання про деколонізацію СРСР. Читав лекції, писав публіцистичні статті, які виходили багатьма мовами, мав величезну популярність у світі як людина сумління, як кришталево чиста, гранично чесна особистість. Григоренко був не бунтівник, а стратег, що свідомо і цілеспрямовано боровся проти Імперії Зла – і переміг її. Він відкривав і вказував іншим дорогу до добра. Похований на українському цвинтарі Баундбрук біля Нью-Йорку з військовими почестями, з участю людей багатьох національностей і конфесій.

1997 П.Григоренко нагороджений (посмертно) орденом «За мужність» І ступеня. Його син Андрій написав: «Покійний генерал був і залишається символом толерантності, символом істинного патріота, який не тільки не забуває про біль свого народу, але так само безкорисливо відгукується на біль інших народів. Саме такий взірець так гостро потрібен сьогодні не тільки українському народові, але і цілому світу, світу, що захльостується отруйною хвилею релігійної і національної нетерпимості.»…

Степан Карачки, краєзнавець


Ключові слова: Генерал Григоренко биография

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Червона заона в Україні 21-25 жовтня 2021 року Сьогодні "червона" карантинна зона може поповнитися ще двома областями України
- 20.10.2021 17:42
Користь та шкода винограду Багато калію і цукру: користь і шкода винограду
- 20.10.2021 12:48
Bitcoin поставив новий рекорд 64 453 долара Ціна криптовалюта майже досягла історичного максимуму
- 20.10.2021 11:35
С 21 октября будут проверять сертификаты вакцинации. Как это будет? Что необходимо знать? Обязательно должны быть указаны: вид прививки количество доз, подпись врача и печать учреждения здравоохранения
- 19.10.2021 13:48
В Україні циклон зіткнувся з антициклоном чого чекати? Про це вона повідомила в своєму Телеграм-каналі.
- 19.10.2021 11:43
Сериал Игра в кальмара опасен для психики детей. Что предпринять родителям? Советы психолога Что предпринять и как превратить сериал в пользу для вашего ребёнка? Рассказывает психолог Виктория Шудель.
- 18.10.2021 10:25
Нужны ли антибиотики при лечении COVID-19 Только за сутки 11 октября в Украине зафиксировано 11,9 тыс. Новых подтвержденных случаев коронавирусной болезни COVID-19, количество
- 16.10.2021 10:39
Внаслідок зіткнення автомобіля з електроопорою, постраждало двоє. Фото 15-го жовтня, до поліції надійшло повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду з
- 15.10.2021 11:30
На Буковині у швидкій помер громадянин Італії У реанімації Сторожинецької районної та Чернівецької обласної лікарні його не змогли прийняти, і
- 13.10.2021 10:51

Всі новини