Історія генерал - губернатора Канади буковинського походження

- 01.05.2009 18:47
Історія генерал - губернатора Канади буковинського походження

Буковинське коріння генерал - губернатора Канади

Сьогодні четверта хвиля еміграції, вже зустріла в Канаді упереджене ставлення з боку третьої повоєнної хвилі: «А ви чого сюди приїхали — вертайтесь назад розбудовувати Україну!» До того ж четверта хвиля еміграції збурювала усталену діяльність громадських організацій діаспори, бо ці в минулому інженери, науковці, професори лаяли президентів Незалежної України, шукали роботу і не розуміли, чому їм не допомагають вже влаштовані брати-українці. Та життя все розставило по своїх місцях.

Зараз, за попередніми спостереженнями, починає формуватися п’ята хвиля еміграції з України. Це діти ще не відстріляних українських високих урядовців, депутатів, бізнесменів і просто перевізники великих валіз з грішми. Вони відразу купують собі будинки, не створюють перевантаження на канадському ринку праці і сприяють збільшенню продаж в канадських магазинах. Вони не лають президентів незалежної України і не виглядають стурбованими чи заклопотаними. Вони формують нові враження, пов’язані із новітніми українцями. Які вони, чи ж добрі — покаже життя.

А якою була еміграційна хвиля до Канади, більше сто років тому ми сьогодні добре знаємо з історичних джерел. Саме за всю історію Канади найвищий державний щабель влади генерал – губернатор займав син буковинського емігранта з містечка Вашківці.

16 березня 1934 року в Саскатуні народився Рамон Джон Гнатишин — відомий буковинцям та широкому світі, як генерал-губернатор Канади в 1990 — 1995 роках. Рамон виріс в політизованій родині: його батько Джон Гнатишин був депутатом парламенту і міністром уряду провінції Саскачевань, сенатором, що тішило родину діда і баби Гнатишиних, неписьменних іммігрантів з Буковини містечко Вашківці над річкою Черемош, які важкою фермерською працею збудували для своїх дітей та онуків Канаду.

Як і у випадку багатьох інших українців, його ім’я «Роман» змінилося на більш канадське Рамон, а сам він називав себе Рей. Колеги-політики жартували, що насправді він, навпаки, змінив своє канадське прізвище на Гнатишин, щоб бути обраним до парламенту у степовому Саскачевані численними виборцями українського родоводу. Цей жарт був цілком у дусі Гнатишина, людини, яка любила і вміла жартувати із самого себе.

Рамон Гнатишин сформувався в родинному і суспільному політичному середовищу як вправний і досконалий політичний боєць. Брайан Малруні — прем’єр-міністр Канади, в уряді якого він служив міністром, назвав його «щасливим, переможним бійцем». Тому надзвичайно цікаво і показово, що Гнатишин не мав ворогів. Це не просто слова, сказані про людину, яка вже пішла від нас. Усім своїм життям довів, що він — добра людина, яку неможливо було не любити. Зауважу, що мова йде про українця в канадській політиці.

Возможно, формат этой картинки не поддерживается браузером.Тут варто пригадати про моє знайомство та постійне листування з Рамоном Джоном Гнатишином що дало стимул його відвідин України та рідних Вашківців. Мною було віднайдено в архіві генеалогічне коріння Гнатишиних, яке походить з Вашківців. Це був для мене незабуваючі історичні миттєвості зустрічі з Рамоном Гнатишиним у славному містечку Вашківці.

2 жовтня 1992 року, вперше від часу свого народження, Рамон Джон Гнатишин ступив на землю пращурів Київ а пізніше Чернівці та Вашківці. О 10 годині ранку на чернівецькім аеропорту приземлився літак Рамона Гнатишина . Його зустрічав Іван Гнатишин тодішній голова обласної ради. Далі екс - корд попрямував в університет де відбувся його виступ на нагородження дипломом почесного доктора. Рамон Джон Гнатишин Почесний доктор Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича. Звання Почесний доктор Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича присвоєно за активну громадсько-політичну діяльність на благо миру та налагодження співробітництва між Канадою та Україною. Протокол засідання Вченої ради Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича № 6 від 28 вересня 1992 року

Саме тоді, розчулений до сліз теплим прийомом земляків з Гнатишиного Кута у Вашківцях та Чернівцях, генерал-губернатор сказав: "Я ніби завжди жив тут з вами, дорогі моєму серцю буковинці..."

Він також тоді взяв участь у відкритті єдиного в Україні Чернівецького музею буковинської діаспори, зараз, практично його знищено. Відкриваючи експозицію Канадського залу, значна частина експонатів якого розповідала саме про його життя, Рамон Джон Гнатишин між іншим сказав: "Цей музей - пам'ятник відважним піонерам і невгамовним, шукачам кращої долі. Я горджуся тим, що можу їх вшанувати як перший генерал-губернатор Канади, який тут побував, а також як перший канадський генерал-губернатор українського походження зі славного буковинського краю..."

(від автора) Тут хочу пригадати дивну історію що трапилась з батьком Рамона Гнатишина. У 1976 році будучи сенатором отавського парламенту Джон (Іван) Гнатишин приїжджає в Україну. Йому показують Київ та його історичні місця і тут він пригадав рідне серцю містечко Вашківці де він народився коли йому було лише два місяці, саме в такому віці батьки вивезли його до Канади. В нього виникла велике бажання, побувати і побачити ті місця де він народився, але нажаль наші служби КДБ не пустили його на Буковину...

Такі були часи і така була політика Повернувшись в Канаду він собі місця не знаходив не розуміючи чого його не пустили на землю дідів, прадідів звідки походить його родинне коріння.

В 1956 році Рей Гнатишин здобув освіту юриста і працював в Саскатуні. З 1974 до 1988 року народ обирав його до парламенту від Саскачевані. За цей період він був міністром енергетики, юстиції в консервативних урядах Канади того часу. Визнання до нього прийшло, коли він обіймав посаду лідера консервативної більшості парламенту Канади. Ніхто не міг приборкувати опозицію в парламенті так вправно, як він. В той же час, завдяки своїй делікатності і щирій теплоті, Рей Гнатишин міг співпрацювати із кожним. Одна унікальна здатність Рея Гнатишина досі незбагненна для його колег по парламенту: він як ніхто інший в історії канадського парламенту міг виголошувати промови безкінечно довго, до знемоги — і нічого не сказати по суті. Відомий журналіст Джеффрі Сімпсон в «Globe and Mail» стверджує, що так досі і незрозуміло, де і коли Рей Гнатишин цьому навчився. Для нас секрету тут немає, ми то з вами знаємо наш вроджений національний дар! Цей талант багато прислужився консервативній партії в парламентській боротьбі. Рей Гнатишин, як людина із власною глибокою суттю вмів Його кар’єра складалась успішно почавши працювати правником. Серед його займаних посад були багаторазове членство в Палаті Громад парламенту Канади, численні урядові посади, у тому числі міністра енергетики, копалень та ресурсів, міністра юстиції і навіть Генерального прокурора Канади. Довгий час він був членом консервативної партії і навіть її лідером. Саме у отавському парламенті йому удавалось знаходити завжди спільну мову з опозицією. ін знову це зробив!»

Після втрати парламентського крісла Рей Гнатишин повернувся до юридичної практики в Оттаві. Це була недовга перерва в його політичній кар’єрі. В грудні 1989 року консервативний прем’єр міністр Канади Брайан Малруні призначив його генерал-губернатором, формально другою владною особою в Канаді після монарха Британії. Брайан Малруні згадує, що коли він попросив Рея тримати це в таємниці до часу офіційної заяви королеви, Гнатишин у властивій йому гумористичній самопринижуючій манері попросив про одну ласку: якщо в цей період секретності його зіб’є автобус, то прем’єр міністр потім організує витік інформації, що саме Рей Гнатишин, а не хтось інший був призначений генерал-губернатором Канади.

Ставши наочним уособленням життєвого успіху та надії мільйонів українців, розсіяних по далеких світах. Не в останню чергу саме був зачинений, встановив нагороди в галузі мистецтва, науки, освіти, став захисником і помічником аборигенів і метисів. Його любили навіть колишні суперники.

Другом і надійним помічником, а також натхненником багатьох ініціатив стала його дружина — Карен Герда Найгард Андресен, з якою вони поєднали долі 9 січня 1960 року. Серед його численних нагород — медаль Святого Володимира від Світового Конгресу Українців за внесок у справу справедливості й громадянських свобод (1989 р.) і нагорода від Гебрейського університету за широко виявлену турботу про гуманістичні цінності упродовж всієї кар’єри (отримана 1996 р.).

Рей Гнатишин після тримісячного лікування і страждань, помер 18 грудня 2002 року від хвороби віку. Його дружина і два сини — красиві, як і він, провели з ним ці останні дні його життя. Коли труну з його тілом внесли до парламенту, на величезному майдані перед парламентом було шестеро людей, із них двоє — випадкові туристи. Це звична поведінка ліберально-прагматичного світу, який успішно позбавляється консервативних цінностей, в тому числі і вдячності. На відспівуванні Української православної церкви в Оттаві в офіційній церкві генерал-губернаторів в Англіканському соборі, що велося українською і англійською мовами, були присутні 500 осіб: члени родини, друзі, колеги, урядовці. Вони завжди будуть із щастям згадувати, що товаришували із доброю людиною.

Хай цей матеріал буде нев’янучим вінком на могилі Рамону Гнати шину в далекі Канаді від буковинців.

 

Степан Карачко, краєзнавець, для "Платинової Буковини".


Ключові слова: Рей Гнатишин, біографія, історія, Рамон Гнатишин

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

В Украине в 202г. из-за обстрелов России пострадали 11000 человек, 2000 погибли За 11 месяцев оккупанты 59 тысяч раз обстреляли населенные пункты в 24
- 01.12.2023 10:33
ВАКС арестовал $1,5 млн криптоактивов экспредседателя Госспецсвязи Об этом пишет Специализированная антикоррупционная прокуратура.
- 30.11.2023 17:43
Медитації онлайн Медитація онлайн. Чому вона потрібна і як почати медитувати?
- 29.11.2023 15:58
Тест для дитини Баранчик у пляшці - як правильно його робити? Методика є проективною, спрямована на виявлення психологічного стану дитини
- 28.11.2023 16:26
9500 євро за незаконний перетин державного кордону: слідчі поліції повідомили про підозру буковинцю Буковинські правоохоронці викрили 38-річного жителя села
- 27.11.2023 21:18
642 день войны: Главное 27 ноября - 642 день Украина противостоит полномасштабному вторжению России.
- 27.11.2023 18:11
Штормовой циклон не утихает. В Николаевской области обесточен 61 населенный пункт В Николаеве после 19:40 частично обесточен Корабельный
- 26.11.2023 18:07
У Херсоні знову пролунали вибухи У місті Херсоні знову пролунали вибухи
- 26.11.2023 15:53
Різдво: як правильно, що ставити на стіл, після якої зірки є і навіщо палити свічки? Чому неправильно називати Різдво 7 січня православним, а 25 грудня – католицьким
- 24.11.2023 13:40
Курс біткоїна 2024, прогноз Екс-глава Binance у СНД спрогнозував курс біткоїну на 2024 рік
- 24.11.2023 11:37

Всі новини