Вчені знайшли спосіб розбудити "старіючий" імунітет
- 17.08.2011 18:21З плином часу наші Т-лімфоцити стають неактивні, але це пов'язано не з звичайним старінням і укороченням тіломірних ділянок. Т-клітини з активного звернення виводить особливий молекулярний механізм, при придушенні якого імунітету можна на якийсь термін повернути колишні молодість і силу
З віком всі системи та органи людського організму слабшають і гірше працюють, і імунітет не виняток. Після кожної інфекційної атаки якась частина лімфоцитів деактивується: вважається, що таким чином запобігає розвитку деяких видів раку, але в підсумку літньому організму все важче чинити опір вторгнення зовнішніх патогенів.
Вважалося, що у разі імунних клітин працює звичайний механізм, пов'язаний з теломерами. Теломери, кінцеві ділянки хромосом, коротшають з кожним діленням клітини з-за неповного копіювання ДНК при її реплікації. Їх довжина визначає максимальну кількість ступенів: теломери зменшуються, і в якийсь момент реплицирующая машина клітини починає "відщипувати" ділянки від життєво важливих для організму генів. Клітина, яка вичерпала ліміт розподілів, перестає виконувати свої функції і відправляється на спокій - вмирати.
Але, як стверджують вчені з Університетського коледжу Лондона, в разі Т-клітин така схема не зовсім правильна. Як пишуть дослідники в Journal of Immunology, у неактивних Т-лімфоцитів пам'яті, незважаючи на їх стан, теломерные ділянки залишаються цілком собі довгими. Іншими словами, у Т-лімфоцитів існує якийсь свій, особливий молекулярний механізм, який згодом виводить їх з активного стану. І, що більш важливо, якщо ці клітини насправді не застаріли, а просто "заснули", то їх, напевно, можна на короткий час "розбудити" - в медичних цілях.
Крім тіломірів, неактивні Т-клітини мають цілий набір вікових ознак, починаючи з наявності характерних поверхневих білків і кінчаючи молекулярними механізмами, що пригнічують подвоєння ДНК для подальшого розподілу клітини. Вченим вдалося визначити, що при запуску запальної відповіді в лімфоцитах одночасно запускається каскад реакцій, який виводить їх з активного стану. У цьому, за словами авторів дослідження, є свій сенс: імунні клітини, що відбили атаку, можна порівняти з солдатами, які повернулися з війни додому: у деяких в поведінці з'являються відхилення, небезпечні для мирних жителів. Проте в експериментах вдалося придушити механізм, який підтримує Т-клітини в сплячому стані, і тоді вони знову поверталися в дію.
Метод, що дозволяє на короткий термін розбудити імунітет, може мати досить широкі перспективи в медицині, адже таким чином можна допомогти літній людині за лічені дні впоратися з інфекційною хворобою, якої звичайний, "старий" імунітет мало що зміг би протиставити.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25