В Україні іпотечна криза.
- 08.05.2008 14:51Україна в очікуванні іпотечної кризи?
Будівельна галузь на сьогодні є першою з галузей, де спостерігається рецесія. У січні-червні 2008 року підприємствами країни вперше за останні роки виконано будівельних робіт на 1,2% менше проти відповідного періоду попереднього року. За перші 5 місяців 2008 року обсяги будівництва скоротили підприємства 15 регіонів країни. Є загроза зростання обсягів незавершеного будівництва, що призведе до обвалу цін на житло та виникнення соціальних конфліктів у зв’язку з можливою появою нових “Еліта-центрів”. З таким відкритим листом звернулися представники ради директорів Будівельної палати України до Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради та голови НБУ.
Те, що “через жорсткі умови іпотечного та поточного кредитування погіршується фінансовий стан будівельних організацій”, будівельники вважають загрозою національній безпеці. Хоча національній безпеці швидше загрожує фінансовий стан пересічних українців, які основну частину своїх заробітків змушені витрачати на їжу. Захопившись грою під назвою “хто більше здере”, і представники бізнесу, і влади забули про простих людей і про їхню купівельну спроможність.
На будівництві житла, якого в Україні катастрофічно не вистачає, спробували заробити усі. Заводи почали піднімати ціни на будматеріали, адже шалено зріс попит, подорожчали земельні ділянки, виросли і хабарі... Будівельні компанії чим гірші? Ціни на житло в новобудовах добряче підскочили. Оскільки таких грошей не було навіть у заробітчан, то люди змушені були податись за позиками до банків. З’явилась купа іпотечних програм, спеціальних пропозицій. Коли українці отримали доступ до грошей, хай і недешевих, відповідно зріс попит. Отож – знову по колу – подорожчали будматеріали, земля, житло... Нацбанк почав бити на сполох – кредитів-то люди наберуть, а повертати хто буде? Тож НБУ кількома постановами посилив вимоги до банків. Ті, втративши можливість роздавати кредити направо і наліво, не захотіли втратити заробітки, тому підняли відсотки за кредитами (зараз в Україні іпотечні кредити у гривнях видають під 17-21 відсоток річних, під 12-15 відсотків у доларах, тоді як, наприклад, у Данії кредит на житло можна отримати під 3-5 відсотків). Після того, як різко подорожчали кредити, попит на нерухомість впав, адже, за словами віце-президента Союзу фахівців з нерухомості України Ігоря Однопозова, майже 80 відсотків житла на первинному ринку купували в кредит. Теперішню ситуацію на ринку нерухомості України фахівець охарактеризував як “початок кінця”. “Українці потребують житла, бо квадратних метрів катастрофічно не вистачає, але придбати його вони не можуть – нема за що. Але казати про початок іпотечної кризи зарано. Основна її ознака – обвал цін на нерухомість, а в нас поки що ціни навіть не знижуються, – каже Ігор Однопозов. – Будівельні компанії швидше призупинять будівництво, аніж почнуть знижувати ціни. Схожа ситуація була в Казахстані – забудовники заморозили будівництво на кілька років – потім, коли хвилі вляжуться, вони будуть продавати житло і отримувати свої прибутки”.
За такої ситуації можуть постраждати люди, які купують житло у ще не збудованих будинках. Адже заплативши гроші за квартиру, яку тобі мали збудувати за два-три роки, людям доведеться чекати на неї невідомо скільки.
“Те, що ціни на нерухомість перестали зростати, – ще не ознака іпотечної кризи. Важко говорити про те, скільки б мав оптимально коштувати квадратний метр житла, але, гадаю, забудовники могли б дещо знизити ціни, – каже експерт Центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. – Навіть якщо врахувати нелегальні витрати будівельних компаній, собівартість житла все одно значно нижча від його ціни. Жодна компанія не хоче отримати менші прибутки, аніж розраховувала. Але якщо ситуація не зміниться, то вже восени можна буде говорити про кризу”.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 24.12.2024 11:21
- 24.12.2024 11:08
- 19.12.2024 11:12
- 18.12.2024 19:03
- 16.12.2024 13:12
- 13.12.2024 15:47
- 11.12.2024 16:56