До уваги абітурієнтів - поради фахівця щодо подання документів до ВНЗ

- 12.06.2009 08:05
До уваги абітурієнтів - поради фахівця щодо подання документів до ВНЗ

Для абітурієнтів саме час визначатися з вищим навчальним закладом для здобуття вищої освіти. Що треба знати та як уникнути помилок під час подання документів до вищих навчальних закладів - поради заступника директора департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Юрія Коровайченка.

Не затягуйте з поданням документів. Відклавши цю процедуру на останні дні, ви ризикуєте потрапити у довжелезні черги, особливо при вступі на престижні спеціальності.

Подавати документи краще зранку - у цьому випадку можна залагодити усі непорозуміння, які можуть виникнути з вашої провини (некомплектність документів, щось забули, якась довідка оформлена неправильно і т. ін.). Якщо ви не впевнені у собі, візьміть із собою батьків (або одного з них). Якщо ви прийшли у приватний навчальний заклад, насамперед зверніть увагу на те, де він розташований. Якщо приміщення орендується - це свідчення молодості навчального закладу, який на власне приміщення ще не заробив. У такому випадку одразу поцікавтесь, де будуть відбуватися заняття, ознайомтесь з умовами навчання і тільки тоді приймайте рішення про необхідність подальших дій. Якщо це питання вас не обходить - рухайтесь далі.

Роздивіться приміщення, в якому ви перебуваєте. З'ясуйте, де розташоване місце прийому документів на ваш напрям (спеціальність), але не поспішайте віддавати документи іноді дуже "добрим дядям". Краще знайдіть інформацію приймальної комісії. Найчастіше вона розташована на спеціальних стендах.

По-перше, пошукайте ліцензію на право проведення освітньої діяльності та акредитаційний сертифікат. Як правило, їхні копії висять на видному місці, особливо у приватних навчальних закладах. У державних у цьому потреби немає, оскільки вони у більшості акредитовані. Повинен бути і сертифікат про акредитацію навчального закладу в цілому. Якщо його немає - навчальний заклад у цілому не акредитований. Але це не проблема, оскільки акредитація окремих спеціальностей і акредитація у цілому, як і старість, приходить своєчасно, а заклад ще молодий, і час цієї процедури ще не прийшов. Якщо ліцензія не оприлюднена і в ознайомленні з нею вам відмовляють, пошукайте інший навчальний заклад: у цьому вам робити нічого. Якщо ви вступаєте до філії навчального закладу, все одно має бути ліцензія, в якій обов'язково повинна бути зазначена філія з переліком закріплених спеціальностей і ліцензійним обсягом.

Далі ознайомтесь з переліком напрямів і спеціальностей. Ще раз нагадуємо, що перший цикл підготовки - бакалавр - готується за напрямом, який включає декілька спеціальностей, а молодший спеціаліст - за спеціальністю. Дізнайтеся, чи має обраний вами навчальний заклад готувати спеціалістів і магістрів, чи після бакалавра вам прийдеться вступати для здобуття цих освітньо-кваліфікаційних рівнів до інших вищих начальних закладі. Це питання принципове, оскільки вступ до іншого закладу, який має своїх студентів, справа не дуже проста.

Не треба лякатися назви напряму, оскільки він включає декілька спеціальностей, інформація про які має бути в приймальній комісії. Назви напрямів (спеціальностей) в оголошенні повинні точно збігатися з назвами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України N 1719 від 13 грудня 2006 року, N 839 від 20 червня 2007 року та N 507 від 24 червня 1997 року. У приймальній комісії цих постанов може і не бути або їх не показують, але слід врахувати, що у державних вищих навчальних закладах з цим питанням не жартують і перевіряти правильність назв не обов'язково, а от у приватних для створення рекламної привабливості іноді вивішують такі назви, що у людини необізнаної у цих питаннях "відвалюється щелепа".

Якщо у напрямі (спеціальності) закладена чудернацька назва, яка справляє враження можливості досягнення після закінчення навчального закладу посади, наприклад, директора Всесвітнього банку або Генерального Секретаря ООН - вимагайте у приймальній комісії уточнити цю назву за директивними документами. У разі відмови шукайте інший заклад.

Поцікавтесь, за якими спеціальностями ви зможете здобувати повну вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра після того, як отримаєте диплом бакалавра.

Знайдіть оголошення зі складом приймальної комісії і годинами прийому з особистих питань. Перепишіть ці дані - вони можуть стати у пригоді. Головними особами у приймальній комісії є ректор (президент, директор) навчального закладу і відповідальний секретар приймальної комісії. Якщо цих даних немає, запитайте у приймальній комісії. Якщо у цьому відмовлено - шукайте інший навчальний заклад. У більшості навчальних закладів Правила прийому оприлюднюються на відповідному стенді. Ви маєте право вимагати ознайомлення з повною копією Правил прийому, якщо інформація зі стендів вас не задовольняє.

Уважно ознайомтесь з пільгами, які надає вищий навчальний заклад під час вступу, оскільки крім пільг, встановлених державою, навчальні заклади мають право встановлювати і власні преференції. Спробуйте визначитися, до якої категорії ви належите і якою мірою можете цими пільгами скористатися. Перепишіть перелік довідок, які необхідно для цього надати.

Уважно почитайте перелік дисциплін, з яких необхідно подавати сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти або з яких проводяться вступні випробування для певних категорій вступників, або творчі конкурси і визначтесь, наскільки цей перелік збігається з тим, на що ви розраховували.

Уважно прочитайте умови проведення вступних випробувань, якщо ви маєте на них право. Що це - звичайні екзамени, тестування, співбесіда чи ще щось? Точно з'ясуйте і занотуйте терміни подавання документів (сертифікатів) і проведення вступних іспитів (творчих конкурсів).

Дізнайтеся, який план прийому на цей напрям (спеціальність), скільки місць виділено для державного замовлення, цільового прийому, який загальний ліцензований обсяг.

Обов'язково дізнайтеся про мінімальну кількість балів, необхідну для участі в конкурсі на зарахування, яку встановив навчальний заклад.

Інші питання, на які ви не знайшли відповіді, можна з'ясувати у відбіркових комісіях, які спеціально для цього створюються у багатьох навчальних закладах і складаються з досвідчених працівників, які добре розуміються на організації освітянської діяльності.

Якщо ви вступаєте на платну форму навчання, ознайомтесь з розцінками за напрямами (спеціальностями), строками оплати, системою знижок і пільг. Найчастіше навчальні заклади практикують різні строки оплати - від усього періоду навчання до одного місяця. Обов'язково з'ясуйте умови, за яких оплачені вами кошти можуть бути повернуті (наприклад, якщо ви гроші заплатили, але до занять не приступали). Спробуйте дізнатися про обґрунтованість вказаних розцінок. Враховуйте, що сума оплати за навчання за відповідними директивними документами не може змінюватися протягом усього вашого навчання. Нагадуємо, що оплата за навчання здійснюється виключно після зарахування (коли ви побачите себе у відповідному наказі про зарахування).

Тепер можна подавати документи, тому покваптеся зайняти чергу. У різних навчальних закладах це організовано по-різному, але зазвичай це стіл (столи), за якими сидить один (або більше) працівник навчального закладу, до обов'язків якого входить приймання документів.

Найперше працівник приймальної комісії перевіряє комплектність поданих вами документів. Попереджаємо: некомплектні документи він не має права приймати, так що не ображайтесь, краще запишіть, чого не вистачає або що оформлене не так і прийдіть ще раз "у повному озброєнні". Першою перевіряється медична довідка і визначається можливість здобуття вами обраної професії. Ця перевірка проводиться у рамках переліку протипоказань, які обмежують можливість отримання вами обраної професії, затвердженому Міністерством охорони здоров'я України. Тобто якщо у вас проблеми зі слухом, до музичної академії ви не потрапите.

Якщо ця перепона подолана, отримайте комплект бланків і приступайте до заповнення. Не поспішайте - ніхто не має права вас підганяти. Ви у будь-який момент можете поставити будь-які питання щодо документів, і вам зобов'язані надати вичерпні відповіді. У разі відмови або неприхованих грубощів не мовчіть, а вимагайте зустрічі з секретарем відбіркової комісії, заступником відповідального секретаря приймальної комісії або з секретарем приймальної комісії. Треба добре знати свої права і вміти їх відстоювати. Але робити це потрібно ввічливо, без тиску.

Не довіряйте заповнювати документи нікому (навіть батькам). Все заповнюйте власноруч. У кінці заяви має бути зроблений запис "З ліцензією і правилами прийому ознайомлений. Підпис, дата", навіть якщо це не передбачено формою заяви.

Якщо рішення, прийняте щодо неможливості прийому у вас документів, вас не задовольняє, вимагайте ознайомлення з оригіналом чи засвідченою копією відповідного державного документа, яким це визначено.

Обов'язково вимагайте розписку про прийняті у вас документи, при цьому зверніть увагу на те, щоб у розписці були вказані усі ваші документи, включаючи грамоти, довідки про участь у міжнародних конкурсах, довідки про права на пільги тощо. У розписці обов'язково вказується номер державної реєстрації вашого документа про середню або середню спеціальну освіту (атестата або диплома, серія і номер). Розписка повинна мати підпис особи, відповідальної за прийом документів і печатку приймальної комісії (або навчального закладу). Нагадуємо, що кількість вищих навчальних закладів, до яких можна подавати документи, як і кількість напрямів (спеціальностей), Умовами прийому не обмежується.

Прийом заяв і документів реєструється у прошнурованому, пронумерованому і скріпленому печаткою журналі. При проведенні реєстрації документів абітурієнтів з використанням автоматизованих систем сторінки журналу реєстрації наприкінці дня видруковуються, кожна сторінка візується відповідальним секретарем приймальної комісії і підшивається в єдиний журнал. Після закінчення прийому документів журнал реєстрації закривається підписом голови приймальної комісії та відповідального секретаря і печаткою вищого навчального закладу або приймальної комісії. В журналі реєстрації не має бути виправлень, закреслень та пропусків рядків.

Як кажуть, не відходячи від каси, з'ясуйте питання процедури оплати за навчання. Для проведення операції оплати за навчання необхідно укласти з навчальним закладом договір. Форма типового договору на навчання затверджена Міністерством освіти і науки і не може доповнюватись розділами, які суперечать чинному законодавству, наприклад: щорічне збільшення плати за навчання, встановлення своїх платних послуг, не визначених урядовими рішеннями тощо. Прискіпливо вивчіть умови договору (особливо ті частини, які надруковані надмалим шрифтом). Вимагайте детального пояснення усіх незрозумілих місць, щоб потім не довелося плакати, що ви щось не так зрозуміли. Договір обов'язково повинен бути підписаний керівником (або довіреною особою керівника) і скріплений печаткою навчального закладу (не канцелярії, деканату або якоюсь іще, а гербовою печаткою закладу освіти). Оплата проводиться тільки через касу і тільки через касовий апарат. Вимагайте чек, перевірте його зміст і відповідність вказаної суми оплати, дати оплати. Не загубіть чек і розписку у прийомі документів.

На цьому процедура прийому документів повинна бути закінчена.

Окремі навчальні заклади практикують проведення перед прийомом документів профорієнтаційної співбесіди. Взагалі така дія нормативними документами не передбачена, і ви можете від цього відмовитися. Але навряд чи варто напружуватися з цього приводу - може, справді почуєте щось цікаве для себе. При цьому в жодному разі не піддавайтеся на пораду (а іноді відверте перетягування) перейти на іншу, відмінну від обраної вами спеціальності. Ніяких інших тестувань, опитувань, бесід з психологами приймальна комісія проводити права не має, тому сміливо відмовляйтесь від будь-яких дій, які вам не до вподоби або викликають підозру. Інша річ, якщо це цікаво і ви хочете про себе дізнатися щось додатково. Іноді профорієнтаційні бесіди можуть розкрити перед вами переваги іншої спеціальності або вказати на ваші проблеми щодо отримання обраної спеціальності. Але за будь-яких обставин рішення про вибір спеціальності треба приймати особисто.

Обов'язково дізнайтеся про дату прийняття рішення щодо результатів конкурсного відбору, особливо на місця державного замовлення, які мають бути оприлюднені у вигляді списків, вивішених на дошці оголошень приймальної комісії, а не у вигляді усних коментарів навіть відповідальних осіб. Постійно цікавтеся ситуацією, а не чекайте запрошень від навчального закладу.

Будьте максимально уважні до термінів подачі оригіналів документів. Якщо вам стало відомо, що конкурсний відбір у обраному вами вищому навчальному закладі закінчено і ви потенційно зараховані, негайно подавайте всі оригінали необхідних документів, оскільки навіть один день може стати причиною відмови у вступі.

З усіх суперечних питань, пов'язаних зі вступом, негайно звертайтеся з письмовою заявою до апеляційної комісії або голови приймальної комісії, повідомляє прес-служба МОН.

 

Джерело: МОН


Ключові слова: вступники, правила. поради абітурієнтам, советы абитуриентов

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

ецепт ніжного домашнього зефіру без випікання Швидко та просто: рецепт ніжного домашнього зефіру без випікання
- 16.04.2024 10:32
Минулої доби шахраї ошукали двох чоловіків на суму понад 31 тисячу гривень: дізнавачі поліції розпочали кримінальні провадження Цього разу аферистам вдалося незаконно збагатитися чужими коштами під приводом
- 16.04.2024 10:09
ДНК тест для родового дерева, ДНК-экспертиза на этническое происхождение ДНК-тестирование – это мощный инструмент, который позволяет
- 15.04.2024 13:56
Образа: мозок шукає швидкі способи впоратися зі стресом Ми отримуємо сигнал ззовні, але не знаємо, що з ним робити
- 05.04.2024 11:23
Британський суд відклав екстрадицію Джуліана Ассанжа до США Засновник WikiLeaks у Великій Британії
- 01.04.2024 13:10
Чому наш організм вимагає солодкої та жирної їжі і що з цим робити Солодощі для нашого тіла це простий і, головне, швидкий спосіб о
- 01.04.2024 12:58
На Буковині слідчі поліції повідомили чоловіку про підозру у вчиненні домашнього насильства Житель обласного центру впродовж тривалого часу вчиняв протиправні дії відносно
- 01.04.2024 12:48
Влада України відкинула причетність до теракту в Крокус Сіті Холл МЗС України назвало звинувачення у причетності Києва до теракту
- 27.03.2024 13:03
Теракт в Крокусе Сити Холл: новая информация, количество пострадавших и судьба нападавших Глава Федеральной службы безопасности (ФСБ) России
- 25.03.2024 11:19

Всі новини