Ніч на Івана Купала – захоплююче дійство
- 08.07.2009 11:30Ніч на Івана Купала – захоплююче дійство, коли потрібно ворожити, танцювати, співати пісень та стрибати через вогонь Вже традиційно у Снятині, що на Франківщині, це свято відзначається з неабияким розмахом.
Святкування Івана Купала – давня язичницька традиція. Наші пращури були певні, що після цієї таємничої ночі уся нечиста сила, що живе в лісі, втрачає свою могутність. Святкування Івана Купала було чи не єдиним приводом у молоді погуляти всю ніч і при цьому не отримати прочуханки від батьків.
Петро Гриник, начальник державної служби заповідної справи, організатор фестивалю: „Я коли був юнаком, то знав, що батьки мене можуть відпустити на Івана Купала на всю ніч. Я не міг цієї ночі дочекатись, бо в мене була дисципліна. Батьки казали так – на Івана Купала можеш іти. Ну уявіть, хлопцю 10 років, а він не ночує вдома.”
Цього разу не спав увесь Снятин та сусідні села Івано-Франківщини. Івана Купала тут святкують вже десятий рік поспіль. Організатори фестивалю подолали супротив релігійних конфесій, а керувались усього одним – людям потрібно веселитись і у жодному разі не забувати традицій, навіть якщо вони язичницькі. З особливим трепетом чекають Івана Купала дівчата, вони збирають запашні польові квіти, а потім плетуть із них вінки. За язичницьким повір’ям, вінок треба пускати на воду і якщо він попливе по центру річки, то незаміжня дівчина зовсім скоро зустріне свого коханого. Якщо зараз так активно дівчата вже не гадають на Івана Купала, то принаймні згадують, як це робили у юності:
„У дитинстві було дуже весело. Наші дівчата збиралися, плели віночки, а після того пускали їх на воду. Дуже весело. Нам бабусі казали як можна святкувати Івана Купала.”
Справжній відпочинок усім присутнім влаштували українські зірки – брати Приймаки, дует „Писанка”, брати Назарій та Дмитро Яремчуки, гурт „Ґринджоли”. А особливо розігрів нарід гурт Black Stars. Колоритні юнаки та дівчата добре обізнані з нашими традиціями, побутом та ... піснями.
Гурт Black Stars „Это вообще наша традиция, наша украинская традиция. Мы себя чувствуем, как украинцы, хохлы, гуцулы. Вот – самый молодой гуцул. (співають) Несе Галя воду, коромисло гнеться, а за нею Іванко, як барвінок вється.”
Найцікавіше у ніч на Івана Купала шукати цвіт папоторі. Адже той, хто побачить яскраву червону квітку неодмінно матиме щастя та добробут на усе життя. Незмінний атрибут святкування – ватра. Наші предки були певні, що стрибаючи через вогонь, людина очищується – і тілом і душею.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 24.12.2024 11:21
- 24.12.2024 11:08
- 19.12.2024 11:12
- 18.12.2024 19:03
- 16.12.2024 13:12
- 13.12.2024 15:47
- 11.12.2024 16:56