В Україні назріває девальвація гривні
- 15.11.2011 12:30Незважаючи на оптимізм Нацбанку щодо стабільності гривні, макроекономічна статистика від місяця до місяця не покращується, і фундаментальні чинники говорять зовсім не на користь гривні. Втім, у короткостроковій перспективі центробанк, ймовірно, свою впевненість підкріпить насправді.
Вчора Державна служба статистики опублікувала чергову порцію негативних макроекономічних даних. Як і в усі попередні місяці, у вересні країна активно імпортувала. За офіційною статистикою, негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами за перші дев'ять місяців року склало $9,5 млрд. У тому числі у вересні наша економіка імпортувала на $1,4 млрд. більше, ніж продала за кордон товарів власного виробництва.
Для порівняння - січень-вересень 2010 р. був зведений з негативним сальдо торгівлі товарами () $5,4 млрд., а весь рік - з мінусом $9,3 млрд. Тобто результати дев'яти місяців ц.р. вже гірше, ніж показники минулого року. До того ж зараз Україна не знаходить фінансової підтримки МВФ, що раніше забезпечувало приплив необхідної валюти. Аналогічно складається ситуація і з приватними запозиченнями - взяти в борг на міжнародних ринках капіталу зараз дуже непросто.
Експерти не сумніваються, що зростання негативного сальдо продовжиться і в четвертому кварталі, хоча і розходяться в оцінках, яким буде мінус з торгівлі товарами до кінця року. "Сальдо, безсумнівно, продовжить своє зростання, враховуючи падіння попиту і цін на основні статті українського експорту - металургію і хімію",- говорить начальник відділу аналізу фінансових ризиків "ІНГ Банк (Україна)" Олександр Печерицин. Трохи знизити прискорення дефіциту, на його думку, повинні скасування експортного мита на зерно і зниження темпів кредитування внаслідок подорожчання позикових ресурсів. Проте в цілому негативне сальдо може досягти $13 млрд.
Головною ж головним болем для України зараз є "газове" питання. "З боку імпорту уповільнення банківського кредитування і можливе збільшення імпортних мит зіграють свою позитивну роль. Але вирішальними факторами для динаміки імпорту та усього зовнішньоторговельного дефіциту будуть обсяги імпортованого газу і його ціна в наступному році",- вважає головний економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. За її оцінками, негативне сальдо торгівлі товарами за підсумками цього року буде перебувати в діапазоні $13,4-15,2 млрд. "У 2012 р. ситуація буде повністю залежати від рівня цін на природний газ і, відповідно, від прогресу переговорів щодо ціни та обсягів закупівель газу у "Газпрому",- підтверджує Олександр Вальчишен, керівник аналітичного підрозділу групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU). Допомогу, додає він, може прийти у вигляді фінансування від МВФ або уряду Росії, або ринку єврооблігацій.
З неясними перспективами наступного року погоджується і Дмитро Сологуб, начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль". Як зазначає експерт, у наступному році, можливо, буде спостерігатися деяке уповільнення темпів зростання імпорту, так як період підготовки до Євро-2012, в ході якого закуповувалося закордонне обладнання та комплектуючі, зараз вже добігає кінця. Але фундаментально ситуація не змінюється - внутрішнє виробництво не витримує конкуренції і поступається дорогу іноземним товарам.
Як довго витримає макроекономічний негатив курс гривні - велике питання. У тому, що девальвація назріває, в експертів немає ніяких сумнівів. Однак Нацбанк, найімовірніше, буде до останнього моменту відтягувати цей неприємний момент. "Поступове ослаблення курсу гривні небезпечно в принципі, так як буде провокувати девальваційні очікування і невичерпний попит на іноземну валюту з боку населення і бізнесу. Доцільність одномоментної девальвації можна буде обговорювати після результатів газових переговорів з Росією",- резюмує Олена Бєлан.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25
- 28.10.2024 15:00
- 28.10.2024 14:42
- 28.10.2024 14:27
- 28.10.2024 10:38
- 24.10.2024 16:19