Що корисно їсти літом?
- 17.06.2011 13:24Що корисноїсти влітку?
Влітку наші смакові переваги міняються. Замість гарячої жирної відбивною хочеться чогось легкого і прохолодного.
Йогурт
У літню спеку, коли думки про щільному обіді викликають огиду, йогурт - кращий варіант "перекусів". Він забезпечить організм вітамінами, мікроелементами і поліпшить склад мікрофлори кишечника за рахунок корисних мікроорганізмів. До речі, останні не тільки зміцнюють імунітет і поліпшують стан шкіри, але і захищають організм від різних харчових отруєнь, які у спеку, на жаль, не рідкісні. Дізнатися про те, мешкають чи в йогурті корисні бактерії, можна за написом «біо-» або «живий» на етикетці. Зберігаються живі йогурти зовсім недовго, не більше місяця, при температурі від двох до шести градусів.
Морозиво
Мабуть, самий легкий спосіб трохи охолодитися в спекотний полудень - з'їсти ескімо або пломбір. Однак багато хто свідомо відмовляються від цього задоволення, побоюючись простудитися або поправитися. Насправді немає нічого страшного в тому, щоб час від часу балувати себе стаканчиком морозива. Ці ласощі дійсно містить досить багато цукру і жиру. Але у порівнянні, скажімо, з тортом, і того і іншого в морозиві набагато менше. 100 г торта подарують вам приблизно 450 ккал, тоді як стандартний стаканчик морозива дасть не більше 200 ккал. До речі, любителям газованої води варто пам'ятати, що невелика баночка (0,33 л) солодкої водички по калорійності нітрохи не менше брикету вершкового пломбіру.
Що стосується побоювань застудитися, то вони теж злегка перебільшені - єдина умова - не відкушувати холодні ласощі великими шматками.
Ну а щоб не помилитися з вибором продукту, уважно прочитайте етикетку.
Молочне морозиво повинне містити від 3 до 8% жиру і близько 20% цукру. У вершковому ви знайдете близько 10% жиру і 15% цукру, а на етикетці класичного пломбіру повинно стояти 15-20% жирності і 14% цукру.
У хорошому морозиві не повинно бути рослинних жирів. Наявність у складі кокосового, пальмового та інших рослинних масел говорить про те, що перед вами неякісний продукт. Масло в морозиві повинно бути тільки вершкове. А молоко - справжнє, а не соєве.
У «правильному» морозиві вага всіх інгредієнтів і самої порції повинен бути зазначений в грамах. Іноді виробники пишуть обсяг у мілілітрах. Стаканчик обсягом, наприклад, 80 мл може важити менше стандартних 80 г, а коштувати буде стільки ж.
Купити морозиво без стабілізаторів не вийде. Але краще віддавати перевагу натуральним добавкам, таким як желатин або агар-агар. Шоколадне морозиво повинне містити не менше 6% шоколаду або 2,5% какао.
Соки та води
Коли температура повітря перевалює за відмітку плюс 25 градусів, кожні півгодини рекомендується випивати по склянці води. Це стосується навіть гіпертоніків, яким у звичайні дні медики радять обмежувати споживання рідини. При температурі повітря вище 25 градусів і нормальної вологості кровоносні судини кілька розширюються і тиск знижується саме по собі, тому пити можна стільки, скільки хочеться. Чим же втамувати спрагу?
Мінеральна вода. Не варто в якості повсякденного напою вибирати лікувальні води. Як і будь-які ліки, вони мають протипоказання і вимагають дотримання дозування.
Тому краще вгамовувати спрагу водою, де вміст солей не перевищує 1 г на літр. Варто пам'ятати і про те, що з мінералкою потрібно звертатися як з швидкопсувним продуктом. Перевірте термін придатності, зазначений на упаковці, відкриту пляшку тримайте в холодильнику і випийте протягом 3-4 днів. Не зберігайте воду під прямими сонячними променями. Це може викликати розмноження бактерій в пляшці.
Фруктові соки. Найкорисніші - свіжовичавлені. Але такий сік повинен зберігатися при температурі не вище плюс 5 градусів і не довше 2 днів. Відновлені соки біднішими вітамінами, зате їх можна зберігати протягом 7-10 днів. У стерилізованих соках тривалого зберігання вітамінів ще менше.
Квас. Кращий - це так званий «живий квас», який продається виключно на розлив з бочок. Але він повинен бути холодним. Термін зберігання «живого» квасу не перевищує 48 годин. А за цей час вміст бочки не має встигнути нагрітися навіть в сильну спеку. Так що, якщо вам наливають теплий квас, швидше за все, термін його придатності давно сплив.
Чай і кава. І те й інше містить кофеїн, тому від цих напоїв у спеку краще відмовитися. Кофеїн змушує серце битися частіше, а при високій температурі повітря наш «мотор» і без того відчуває серйозну навантаження.
Пиво. Алкогольні напої викликають зневоднення і дають додаткове навантаження на серце. Не вживайте пиво у спеку!
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25