Розумові вправи покращують здоров'я мозку
- 10.06.2011 10:22Вчені довели, що регулярні розумові вправи в зрілому віці дозволяють зберегти здоров'я і працездатність мозку за рахунок стимуляції утворення нових сполук між нейронами і підтримки правильних ритмів роботи клітин, які відповідають за формування пам'яті
"Отримані нами дані підтверджують важливий зв'язок між процесом навчання і зростанням головного мозку і вказують на можливі шляхи посилення цієї зв'язку з допомогою медичних препаратів", - сказав Лу Лу Чень, провідний автор дослідження з Каліфорнійського університету в Ірвайні, США, слова якого наводить прес-служба університету.
У своїй роботі вчені використовували техніку візуалізації, звану репаративну мікроскопією зворотного згортки (restorative deconvolution microscopy), яка дозволяє спостерігати з високою чіткістю активацію тих чи інших білків, забезпечених флуоресцентними мітками, в живих тканинах.
В експерименті з двома групами щурів, одна з яких використовувалася як контрольної, а члени другий поміщалися перед вивченням у умови незнайомій тваринам середовища з невідомими параметрами, які гризунів необхідно було вивчити, вчені показали, що процес вивчення активізує рецептори нейронів, які допомагають підтримувати роботу клітин мозку на оптимальному рівні.
Ці рецептори активізуються під впливом особливого білка, так званого "нейротрофічного фактора головного мозку" (brain-derived neurotrophic factor - BDNF), який сприяє формуванню з'єднань між нейронами, званих синапсами. Процес активізації рецепторів є ключовим для комунікації між нервовими клітинами мозку і формування спогадів.
Крім того, вчені показали, що процес вивчення чого-або не тільки викликає активізацію BDNF, але також виявляється залученим у регулювання так званих "тета-ритмів головного мозку", важливих для запам'ятовування нової інформації. Під тета-ратимами головного мозку вчені передбачають синхронну активацію безлічі нейронів, повторюється, три-вісім разів в секунду.
У своїх дослідженнях Чень і його колега Крістін Галл показали, що навчання щурів орієнтування в новому для них просторі, а також штучне завдання тета-ритмів активізує роботу BDNF в позиціях формування нових синапсів.
"Цей взаємозв'язок нових синапсів і тета-ритмів з активізацією BDNF може бути застосована для підтримки головного мозку в здоровому стані. Існують спостереження, згідно з яким з віком тета-ритми головного мозку слабшають, що, згідно з нашим новим даними, може призводити до погіршення роботи пам'яті. У той же самий час, ці дані показують, що підтримка розумової активності у міру старіння може підтримати активацію нейронів з допомогою BDNF на постійному рівні і тим самим істотно сповільнити зниження пам'яті і свідомості", - прокоментувала дослідження Гал.
Дослідники в даний час намагаються з'ясувати, чи можна процеси ослаблення роботи головного мозку з віком сповільнити з допомогою нових експериментальних медичних препаратів.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25