Буковинські та канадські “Шрами “ Діани Джеймс
- 26.05.2009 13:03Про це все ми знаходимо у відображені канадської літератури . Перші книги які написані ще в середині вісімнадцятого століття це були мандрівники з Англії які уважно придивлялись до цих диких земель . В подальшому у таких книгах можна побачити перші спогади про українців так вони їх називали “Буковініанс” та “Галішенс” . Саме цих перших переселенців з України називали у сої літературі “темними” , “затурканими” але тих які ревно зберігають свої звичаї , культуру та мову.
Авторами багатьох романів про українців були , відомі прозаїки Ральф Конон Пізніше з’являється, ціла плеяда канадських письменників , які у свої твори уводять українські персонажі , це Фредерік Флін Гров ,Айвін Берд Габріель Гуа , Артур Сторі , Дойсон Картер та багато інших
В подальшому з’являються песменники – українці . Віра Лисенко , Джорж Рига , Вільма Палюк . У своїх літературних творах вони відображають житейські історії українців у Канаді .
Одна письменниця на прізвище Діана Джеймс ( американка за походженням) у свої повісті “Шрами” (2008) не тільки вводить у свою повість українців ,але наших буковинців з села Киселів.
Розповідь починається з села Киселів де проживає вже старша жінка на прізвище Ковалиха з двома дітками , дочкою Марійкою та сином Василем . Події розвиваються на традиційнім буковинському весіллі . Марійка на той час уже мала 12 років і була дружкою на весіллі . На весіллі також гуляє парубок Штефан Бродан , який запрошує до танцю юну красуню Марійку і називає її у танцю своєю князівною . Марійці дуже сподобався Штефан , гарний статний високий під вусом , а саме більше її вразили красиві вуса ,тому вона також признала його своїм князем . В подальшому вияснилось що Штефан не випадково назвав її князівною . Марійка і справді була “цісарського роду” – роду знаних на Буковині Габсбургів . Коли буковинець Микола Коваль її батько , служив водієм при цісарському дворі , в нього закохалась одна з князівен Габсбурзьких за те її рід і зрікся , тоді вона виходить за Миколу покинувши цісарські палати і виїдає на Буковину і вони живуть у селі Киселеві . Тут вона стає простою селянко . В них народжується двоє дітей . Життя для них стає дуже важким тому Микола виїдає на заробітки до Канади залишивши дому дітей та дружину .
Розпочинається перша світова війна Штефан Бродан іде на фронт дослужившись до високого чину . Але не забув про Марійку пише до неї теплі листи , обіцяючи після війни на ній женитись . Під час бою він утрачає ногу і не хочить на Буковину повертатись калікою . Згодом Микола Коваль заробивши трохи доларів і вже був у змозі запросити свою сімю на завжди до Канади . Нажаль Марійка зовсім не хоче їхати в ту незнану для неї Канаду , бо має надію на повернення із фронту Штефана Бродана і хотіла дотриматись слова , яке вона дала у своїх листах . Нажаль мати майже силою заставляє Марійку їхати до Канади.
Марійка, якій щойно виповнилося шіснадьцять років розпочинає тяжко працювати в Канаді . В той же час її батько намагається віддати заміж батько зі старого парубка доброго приятеля Михася , який поклав давно око на Марійку . Але вона відмовляється від волі батькової .
В подальшому вона тікає з дому і влаштовується працювати в невеличкому канадському містечку Альберта на вокзалі у ресторані , який тримав француз Мольє який всяко домагався Марійку. Одного разу коли вона закінчувала роботу , а вона мила посуд Молье затягує на склад зі спиртним і намагається її взяти силоміць , але нещасна виривалась як могла і тут вона вихватила з ящика пляшку з шампанського і щосили огріла насильника по голові той втікаючи кров’ю падає без притомний . Марійка зрозуміла що вона вбила людину і таємно покидає містечко Альберту і тікає в ночі до Оттави...
На той час Штефан Бродан, дослужившись до великого чину полковника австрійської контррозвідки . Він як відставний офіцер повертається до Відня у Киселів , але там не застає Марійку відправляється до Канади у пошуках своєї князівни . Довго йому прийшлось шукати Марійку , в розпачі він , уже збирався на Буковину назад , зайшовши в одну крамницю Оттави купити собі їди на дорогу , він почув знайомий голос ,який доносився десь із підсобного приміщення , Штефан щосили рвонув двері і побачив свою Марійку .....
Він тут в Канаді одружується з Марійкою і забирає її та її родичів до Відня у цісарські палати .В Канаді залишається її брат Василь якому Штефан Бродан викуповую невеликий завод .Мати Марійчина яка була у свій час зречина габсурського князівства знову оселяється в князівські палати , де пройшло її дитинство та юність .Вони всі разом зажили дружньою сім’єю . З часом Марійка хоче побачити рідний Кирилів і вони разом із Штефаном відправляються на Буковину . Коли вони на авто підіждали до Рідного села надлетіли німецькі літаки і почали бомбити ту місцевість . Бомба з літака попадає прямо в їхню машину і вони гинуть разом на смерть. Як бачимо сам сюжет повісті навіть детективний , а іноді навіть видається казковим . Вражає інше, що автор роману Діана Джеймс , яка ніколи не була на Буковинські землі зуміла так детально все описати , побут , страви , пісні ...
Саме завдячуючи Діані Джеймс яка родом із Північної Америки англомовні читачі будуть мати можливість пізнати більше буковинський край .
Степан КАРАЧКО, краєзнавец (на фото), для "Платинової Буковини".
Коментарі (0)
Другие новости:
- 13.12.2024 15:47
- 11.12.2024 16:56
- 09.12.2024 20:24
- 06.12.2024 23:20
- 06.12.2024 18:24
- 06.12.2024 17:19
- 06.12.2024 15:44
- 03.12.2024 16:53