Реферат на тему "Місту Чернівці 600 років"

- 13.09.2008 00:00
Реферат на тему "Місту Чернівці 600 років"

На початку жовтня 2008 року, наше прекрасне місто буде святкувати велике свято - 600-річчя з дня першої письмової згадки про місто.

 Місто Чернівці – обласний центр одноіменної області, або ще як називають цей край – Буковина, розташоване на південному заході України.

  Місто Чернівці – центр найменшої на Україні області, яка складається з двох історичних регіонів – Північної Буковини та Бессарабії.

 Місто Чернівці належить до провідних економічних, науково-освітніх і культурних центрів західного регіону України. Його площа становить 153 кв.км., а населення приблизно 240 тис. жителів.

 Розташоване на берегах ріки Прут, на межі Буковинського Прикарпаття і Прутсько-Дністровського межиріччя.

 Чернівці виникли у ХП столітті у складі Галицького князівства, із середини ХІУ століття перебували під владою Молдавського князівства, з 1775 року – Австрії, 1919 року – Румунії, 1940 року – СРСР у складі Української РСР.

 Перша документальна згадка про Чернівці датується 8 жовтня 1408 року в грамоті молдавського господаря Олександра Доброго, коли тут було засновано митницю. Ця дата умовно прийнята як офіційний день заснування міста.

 З 1457 року Чернівці були адміністративним центром Чернівецької волості (староства), у 1775-1786 роках – військового управління Буковини, 1786-1849 роках – Буковинського округу, у 1849 – 1918 роках – крайовою столицею герцогства Буковини, у 1919 – 1938 роках – центром Чернівецького повіту, у 1938 – 1940 роках – Сучавської області.

 Після утворення 7 серпня 1940 року Чернівецької області у складі Української РСР Чернівці отримали статус обласного центру.

 Внаслідок перебування поблизу етнічної межі східних слов’ян та східних романців у складі різних держав місто набуло характеру багатонаціонального, багатокультурного і багатоконфесійного центру, в якому мирно співіснують і взаємодіють численні національні групи, мови, культури і віросповідування.

 Окрасою міста є його стара частина, забудована під час перебування Буковини в складі австро-угорської монархії.

 На гербі Чернівців вже понад два століття зображена відчинена брама, що символізує відкритість і гостинність міста, запрошення до співпраці, жест цивілізованої спільноти, яка має що показувати гостям як у матеріальній так і в духовній сферах. Чернівці відкриті і тим процесам і ініціативам, що відбуваються в Європі на шляху інтеграції.

 Головною рушійною силою чернівчан є гасло «Спільними зусиллями» («Viribus unitis»), яке колись було девізом гербу Габсбургів.

  Буковина – природоохоронний край. Тут розміщені численні ландшафти, історико-геологічні, фауністичні, орнітологічні заказники, пам’ятки природи, культури та архітектури.

 Клімат області та м. Чернівців є сприятливим протягом всіх сезонів: помірно-континентальний, вологий, лагідний влітку й м’який взимку. Середня тривалість без морозного періоду 260-265 днів, вегетаційного – 215-220 днів. Середня температура м. Чернівці по сезонах виглядає так: січень: -4,9 С, квітень: +8,7 С, липень: +18,7 С, жовтень: +8,6 С.

 Чернівецька область має спільний кордон з Румунією протяжність 226,4 км, з Республікою Молдова – 178 км, межує з Івано-Франківською, Тернопільською, Хмельницькою та Вінницькою областями України, займає вигідне транспортно-географічне положення, має досить щільну мережу залізниць, автомобільних шляхів, трубопроводів та ліній електропередач.

 Кількість населення області становить майже 923 тис. чол.., або 1,9 % від чисельності України. Область входить в шістку аграрних областей України: сільське населення складає майже 60 % (549,3 тис. чол..). По щільності населення Буковина займає четверте місце на Україні: на одному квадратному км проживає 114 осіб.Fдміністративним центром і висотною домінантою міста є міська ратуша, якій вже понад 157 років. За роки її історії на ратушній вежі тріпотіли різні прапори, на фасаді неодноразово мінялись герби, у залі засідань звучали різні мови. Незмінним залишалось головне призначення цієї споруди як резиденції міського самоврядування, відповідального за життєдіяльність міста. Біля ратуші розташована перлина чернівецької сецесії – колишній офіс дирекції ощадних кас, нині – Обласний художній музей. З балкону вежі ратуші добре видно і найвищу точку Чернівців – гору Габсбургів, вершину якої займає величний ансамбль колишньої єпископської резиденції – найкраще творіння ведучого австрійського архітектора Йосипа Главки.

 В місті є багато визначних місць, це Чернівецький Національний університет імені Ю.Федьковича (якому майже 130 років) та обласний театр ім. О. Кобилянської. Також є чотири площі: Центральна, Соборна, Театральна і нещодавно відреставрована - Філармонії. Площа Філармонії є однією з найстаріших. До 1880 року вона мала назву Mehlplaatz (Мучна площа), з 1880-го – площа Рудольфа, з 1918-го – Piata Dacia (площа Дачія), а з 1944-го – площа Перемоги. А в 1949 році вона отримала нинішню назву – площа Філармонії. А ще, як стверджують історики, у 20-30 роках XVIII століття на місті колишньої площі знаходився фруктовий сад. Улюбленою вулицею чернівчан – є вул. ім. О. Кобилянської. На Театральній площі є Алея Зірок, на якій сяють такі славетні імена: Йозеф Шмідт, Орест Руснак, Сіді Таль, Дмитро Гнатюк, Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Софія Ротару, Іво Бобул, Андрій Шкурган, Ян Табачник. Улюбленим місцем відпочинку і розваг є Центральний парк культури і відпочинку ім.. Т. Шевченка, в якому відновлений літній театр (один з кращих в Україні).

Видатні споруди м. Чернівці:

Миколаївська дерев'яна церква (з 1607, реставрувалася 1954);

кам'яна церква Святого Юрія на Горече (1767, в барочному стилі);

дерев'яна церква Троїцкая в Магле (1774), перенесена в 1874 в Клокучку;

дерев'яна Успенська церква на Калечанке (1783);

міська ратуша з двоповерховою 45 метровою баштою в стилі ампір (1843—1847, архітектор А. Мікуліч), тепер міська рада;

українська греко-католицька церква (1825—1830 в стилі бароко);

кафедральній собор у візантійському стилі (1844—1864, архітектор Ролл);

церква святий Параськеви в псевдороманському стилі, закінчена 1862 (архітектор А. Павлівський);

резиденція буковинських митрополитів — з 1956 одна з будівель Чернівецького університету);

церква Армяно-Грегорі (1869—1875, архітектор Й. Главку);

корпус Чернівецького університету (1874—1875);

ієзуїтський костел в неоготічеськом стилі (1893—1894);

залізничний вокзал (1898—1903) в стилі модерну;

міський театр архітектори Ф. Фельнер і Г. Гельмер) у стилі віденського бароко з елементами модерна (тепер музично-драматичний театр ім. О. Кобилянськой) і ін.

У роки Першої світової війни місто потрапило в центр бойових дій, в результаті чого в місті тричі змінювалася влада, але місто не було зруйнованим.

Після розпаду Австро-Угорщини, в 1918 році Буковина була зайнята румунськими військами і об’єднана з Румунією.

28 червня 1940 року внаслідок дій радянського керівництва, Північна Буковина з Чернівцями увійшла до СРСР, була створена Чернівецька область у складі України.

 У Другій світовій війні взяло участь понад 93 тис. буковинців. Більше ніж 13 тис. загинуло. 50 тис. наших краян нагороджено орденами і медалями різних ступенів. Двох буковинців удостоєнно звання Героя Радянського Союзу. Це – Іван Федорович Козачук (за форсування річки Дніпро) та керівник комсомольського підпілля міста Хотина – Кузьма Галкін (посмертно).

 Події Другої світової війни принесли місту незначні руйнування, а вже з 1944 року розпочалася відбудова промислових підприємств. Протягом 50-х років в Чернівцях зросла кількість промислових підприємств. В дію вступив машинобудівний завод, нові текстильні підприємства, бавовняно-прядильна фабрика. У 1967 році було знято трамвайний рух та впроваджені тролейбусні лінії. У 70-80 роках розвивається діяльність підприємств електронної промисловості: «Електронмаш», «Вимірювач», «Гравітон».

Міста - побратими м. Чернівці: Солт-Лейк Ситі (США), Сучава (Румунія), Клагенфурт (Австрія), Подольськ (Росія), Рязань (Росія).

Видатні діячи м. Чернівці:

• Яков Франк
• Михай Эминеску
• Иван Франко
• Юрий Федькович
• Авром Гольдфаден
• Йозеф Шумпетер
• Алексей Кухарский aka Stelsi
• Ольга Кобылянская
• Лейбу Левин
• Ася Рудницкая
• Элиэзер Штейнбарг
• Йозеф Шмидт
• Янкев Штернберг
• Меер Харац
• Мойше Альтман
• Берл Ройзен
• Владимир Ивасюк
• София Ротару
• Иво Бобул
• Дмитрий Долгих
• Назарий Яремчук
• Ян Табачник
• Ани Лорак
• Михаил Папиев
• Екатерина Бужинская
• Алина Гросу

Арсений Петрович Яценюк

 Сьогодні Чернівці – це значний економічний, науковий та культурний центр, серце Буковинського краю. Місто працює, вчиться, досліджує, творить, будує і живе діловим життям.Ключові слова: Черновцы, Черновцах, Чернівці, Чернівцях, Черновцы 600, Чернівці 600

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Прості заходи профілактики проблем із потенцією За словами Волкова, проблеми з ерекцією загрожують насамперед чоловікам, які
- 14.09.2023 15:40
Презентація Айфон 15: які кольори, ціна Apple представила iPhone 15 та інші нові пристрої.
- 12.09.2023 21:34
Путін вважає, що Чубайс втік. Де зараз найскандальніший політик Росії 1990-х? Анатолій Чубайс не став відповідати на критику путіна його роботи у «Роснано»
- 11.09.2023 12:26
Мошенничество на предложениях заработка за просмотры видео в интернет Прочитайте наш материал про мошенничество и не попадитесь!!!
- 07.09.2023 16:24
Виїзд за кордон для жінок з 1 жовтня 2023 жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, повинні стати на військовий облік
- 07.09.2023 16:00
Міноборони планує запровадити електронний військовий квиток і єдиний реєстр призовників Ця абревіатура в сьогоднішньому розумінні має залишитися в минулому.
- 07.09.2023 15:40
Пільгові наркотичні (психотропні) лікарські засоби в межах програм місцевих бюджетів почнуть відпускатися за е-рецептом Пільгові наркотичні (психотропні) лікарські засоби в межах програм місцевих бюджетів почнуть відпускатися за е-рецептом
- 07.09.2023 13:45
Кто может получить повестку повторно 2023? Если ВЛК проходили больше года назад...
- 05.09.2023 16:07
Міжнародна федерація водних видів спорту дозволила російським та білоруським атлетам виступати на міжнародних змаганнях Міжнародна федерація водних видів спорту дозволила російським та білоруським атлетам виступати на міжнародних змаганнях у нейтральному статусі, але лише в індивідуальних змаганнях.
- 05.09.2023 15:32
Міжнародна комісія ООН не знайшла доказів того, що Росія здійснює в Україні геноцид: Міжнародна комісія ООН не знайшла доказів того, що Росія здійснює в Україн
- 05.09.2023 15:25

Всі новини