Нові гнучкі дисплеї на основі нанокристалів будуть економічнішими
- 21.02.2011 11:16Учені вперше продемонстрували технологію створення гнучких дисплеїв з використанням технології квантових точок, кристалічних напівпровідників з нанометровими розмірами. Такі екрани не бояться згинань і мають значно більшу енергоефективність за РК-монітори.
Розробка групи вчених під керівництвом Чжонг мін Кіма (Jong Min Kim) з Лабораторії передових досліджень компанії Samsung Electronics в найближчі кілька років може знайти застосування в портативних електронних пристроях і мобільних телефонах, де мале споживання енергії цінується особливо високо.
Крім того, технологія дозволить створювати телевізійні панелі та комп'ютерні монітори з більш високою роздільною здатністю, ніж існуючі виробництва.
Основу нової розробки становлять так звані квантові точки - нанокристали напівпровідників, здатні випускати світло у вузькому хвильовому діапазоні при опроміненні їх світлом з певної довжини хвилі. Такого роду люмінесценція має різні характеристики залежно від параметрів квантових точок (їх розмір визначає інтенсивність випромінювання та його забарвлення).
Незважаючи на те, що квантові точки і методи 'впливу "на їх світіння активно вивчаються багатьма вченими по всьому світу, групі Кіма вдалося випередити всіх, створивши перший працюючий прототип на основі напівпровідникових нанокристалів. Ноу-хау корейських розробників полягає в технології нанесення шарів квантових точок на робочу область монітора.
До цих пір інженери намагалися використовувати для цих цілей технологію мікродруку: суспензія нанокристалів наносилася на поверхню методом розпилення, аналогічно до струменевих принтерів. Для цього квантові точки переводилися в рідке середовище будь-якого розчинника, який після друку віддалявся в ході випаровування.
Така процедура не давала належного результату, так як приводила до забруднення робочої області монітора компонентами розчинника і знижувала яскравість екрану.
Команда Кіма використовувала альтернативний підхід, який застосовується у створенні печаток і штампів. Свіжоприготовані квантові точки розміщуються тонким шаром на спеціально підготовленої кремнієвої пластині, після чого до них зверху притискається друк з нанесеним 'орнаментом' пікселів, який повинен бути нанесений на дисплей. Ця печатка потім притискають до поверхні монітора, в результаті чого нанокристали закріплюються на ній. Кожна крапка монітора, що світиться, підсвічується органічним світлодіодом, випромінювання якого і породжує люмінесценцію.
'Ми витратили приблизно три роки на те, щоб відпрацювати технологію перенесення квантових точок на монітор за допомогою технології штампів. Потрібно було підібрати відповідні значення механічних зусиль для того, щоб домогтися повного перенесення нанокристалів з однієї поверхні на іншу ', - сказав Кім.
Як продемонстрували вчені, розроблений ними прототип дисплея з діагоналлю 10 дюймів не боїться вигинів і володіє в півтора рази більшою яскравістю при енергоефективності на 70% вище, ніж в аналогічних РК-моніторів.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25