Список "несправжніх" продуктів до посту
- 29.03.2011 11:56Зайшовши днями в магазин, не можна не здивуватися напису "Пісна ковбаса. Супер-ціна"! Що ж це за "ковбаса" така, якщо до її складу обов'язково повинне входити м'ясо?
При найближчому розгляді стане ясно, що скринечка, як мовиться, відкривається просто. Усі тваринні білки - тобто м'ясо - замінені в цій, з дозволу сказати, "ковбасі" на рослинні - тобто сою. Замість молока і олії, які можна зустріти в класичній ковбасі, в пісній є присутнім маргарин, а функції яєчного білку, скоріш за все повинні виконувати штучний загусник і крохмаль.
Що ж виходить? Те, що раніше виробник ретельно приховував, в дні Поста дало йому конкурентні переваги! Ковбасу дійсно беруть добре - і навіть не замислюються над тим, що в інший час насильно б не погодилися їсти це місиво з соєвого білку.
І ще один факт: приготувати аналогічний за смаковими якостями і ціною "пісний продукт" можна і самому - просто купити соєву пасту або тофу і посмажити її з грибами, сіллю і якими-небудь спеціями. Це буде корисніше, ніж фабрична ковбаса, адже її напихають підсилювачами смаку, ароматизаторами і барвниками.
Це далеко не єдиний приклад того, як нас обманюють виробники і продавці продовольчих товарів. По закону тут усе абсолютно гладко, а ось споживач у результаті опиняється в дурнях. Список продуктів, за допомогою яких нас обманюють найчастіше, виглядає приблизно таким чином.
Хліб. Щоб знайти ще один продукт-обманку, можна було не виходити за межі того ж супермаркету. На полиці з хлібом із здивуванням (правда, вже з меншим) ви можете знайти батони і буханці з позначкою "Ідеально для посту". Що ж не збрехали: білий і чорний хліб дійсно можна їсти в пост - тільки не тому, що виробники винайшли якийсь особливий рецепт, а тому, що первинна рецептура взагалі не припускає використання білків і жирів тваринного походження. Основні інгредієнти хліба - борошно, вода, соняшникова олія, цукор, дріжджі і сіль. Усе!
Макарони, вареники. Ситуація та ж: макаронні вироби в класичному виді не включають тваринних інгредієнтів. Виняток становить локшина (у неї додають яйця). До того ж, деякі європейські виробники кладуть в макарони яєчний порошок або яйця, але ці вироби, як правило, коштують дорожче.
Отже зовсім не обов'язково хапатися за "пісні макарони" із спеціальним цінником і завищеною ціною. Просто прочитайте склад на етикетці - в 90% випадків в нім буде тільки борошно і вода.
Ці ж інгредієнти входять в тісто для вареників, означає, пісні вони або ні - залежить від начинки. А ось тут будьте обережні: навіть якщо на упаковці значаться "вареники з картоплею і грибами" (через що співробітник магазину, недовго думаючи, поклав їх під плакат "Їжа для посту") в начинку могли покласти яєчний порошок. Перевіряйте склад.
Шоколад. Не витрачайте час на пошуки "Пісного шоколаду", про виробництво якого своєчасно потурбувалися деякі кондитерські фабрики. По суті, вони просто передрукували етикетку, адже в темний і гіркий шоколад майже ніколи не додають молока.
До речі, на стендах з шоколадками теж частенько створюється ілюзія вибору, коли тільки на "обрані сорти" наклеюються маркіровки "Продукт для посту". Іноді їх клеять на те, що подорожче, а іноді на те, що потрібно швидше продати. Причому працює такий прийом в обидві сторони: продажі "пісних" шоколадок ростуть за рахунок вірян (і бажаючих схуднути), а звичайні солодощі розкуповують ті, хто не хоче постити і слово "пісний" сприймають як синонім "неповноцінного" або "несмачного".
Маргарин. Як і у випадку з ковбасою, в звичайні дні пісний маргарин = найдешевший. У деякі види маргарину додають тваринні жири, і вони, відповідно, коштують дорожче. Дешевий маргарин роблять тільки з рослинної сировини, він "пісний" вже завдяки своїй рецептурі. Причому, як не парадоксально, такий дешевий маргарин корисніший за дорожчий - тому що містить мінімальну дозу шкідливих насичених жирів і не підвищує рівень "поганого" холестерину.
Майонез не може бути пісним, тому що головний його інгредієнт - це яєчний жовток. Відповідно, усе, що фігурує в магазинах під знаком "Для Посту", не можна вважати майонезом в повному розумінні цього слова; це так званий майонезный соус. До речі коштує він приблизно стільки ж, скільки і класичний майонез, хоча найдорожчий інгредієнт - жовток - з нього видалений.
Мармелад - це цукор, фрукти, вода і іноді желируючий агент (желатин або агар-агар). Козинаки роблять з горіхів або насіння і меду, халву - з соняшникової макухи і патоки. Висновок все той же: "пісний мармелад" - ця соняшникова олія або борошняний хліб, те ж стосується козинаків і халви. Тільки до складу кос-халвы можуть входити білки.
Коментарі (0)
Другие новости:
- 21.11.2024 14:56
- 15.11.2024 13:14
- 15.11.2024 12:27
- 08.11.2024 11:46
- 31.10.2024 11:40
- 30.10.2024 09:01
- 29.10.2024 16:37
- 29.10.2024 09:25