Традиційна "Лемківська ватра" зібрала представників карпатського етносу з усього світу
- 20.07.2009 11:30![Традиційна "Лемківська ватра" зібрала представників карпатського етносу з усього світу](/foto/news/tatoo11_resize_resize.jpg)
Спалахи ватри зігрівають сьогодні серця лемків - карпатських українців, котрих тоталітарні режими Радянського Союзу і Польщі позбавили у післявоєнний час рідних домівок. Щороку збираються переселенці у польському місті Ждиня, щоб вклонитися праотчій землі, показати її дітям, онукам та правнукам і запалити велике вогнище, жар якого загріває душі, а полум`я дає натхнення для життя і творчості.
Цьогоріч Лемківська ватра запалала 19 липня у Ждині в 27-й раз. Найбільша у Європі лемківська імпреза зібрала близько восьми сотень учасників з Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Луганської, Донецької та інших областей України, а також з Америки, Канади, Німеччини, Австралії, Сербії, Хорватії, Угорщини, Польщі.
Як розповів кореспондентові УКРІНФОРМу голова Львівського об'єднання Всеукраїнського товариства "Лемківщина" Володимир Ропецький, на святі присутні представники МЗС України, вітчизняної дипломатичної місії, Мінкульту, місцевої влади.
Львівщина, де проживає декілька тисяч переселенців і членів їх родин, представлена фольклорними колективами. Прибули і майстри народних ремесел, представники малярського цеху. Вони розгорнули виставку живопису, основні сюжети якої - ностальгічні карпатські краєвиди, призабуті вже хати, звідки лемків насильно виселили в ході сумнозвісної операції "Вісла" і примусили приживатися на нових територіях.
Як зазначив Володимир Ропецький, цьогорічне свято відзначалося зрослим інтересом до своїх витоків з боку лемківської молоді. Серед учасників "Ватри" вона склала переважну більшість. І це - надзвичайно обнадійливий фактор. Він ілюструє, що лемківська душа не здрібніла від негараздів, не розпорошилася з часом і обставинами. Вона пробилась і визріла у юній порослі, котра не тільки щиро зацікавлена у вивченні прабатьківських традицій, але й примножує їх. В свою чергу чимало робить для цього і Товариство. У Львові, наприклад, діє Лемківська церква, де регулярно відбуваються богослужіння. В місті-супутнику обласного центру - Винниках, де компактно проживає чи не найбільша в регіоні етнічна громада, облаштовано музей, експонати для котрого постачали лемки з усього світу. Неповторне мистецтво своєї пісні популяризує народний хор "Лемковина".
Крім художньо-суспільних акцентів, кожна "Лемківська ватра" має також релігійний аспект. Частина тих, хто приїхав у батьківський край, молилась на могилах своїх предків у селах з яких були вивезені у 1947 році. Як правило, богослужіння продовжується на Святій Горі Явір біля Висової, де у середині двадцятих років минулого століття Мати Божа об'явилась лемкиням греко-католичкам, і де у 1929 році каплицю освятив Владика Перемиський блаженний Йосафат Коциловський.
Продовженням "Лемківської ватри" на Львівщині стануть традиційні "Лемківські фестини", фольклорні "Лемківські весілля" та фестивалі, котрі не тільки відроджують історичну і генетичну пам`ять переселенців, але й доповнюють туристичні принади регіону.
УКРІНФОРМ: новини 2009.07.19 17:33:00,
Коментарі (0)
Другие новости:
![](/foto/news/3423423552111.jpeg)
- 23.07.2024 12:14
![](/foto/news/24234234234.jpg)
- 19.07.2024 21:51
![](/foto/news/23123123311111.jpg)
- 18.07.2024 11:34
![](/foto/news/2342333423444.jpeg)
- 18.07.2024 10:45
![](/foto/news/342342342222.jpeg)
- 15.07.2024 09:00
![](/foto/news/34534534534555.webp)
- 14.07.2024 11:05
![](/foto/news/2342342342344222.jpeg)
- 14.07.2024 11:01
![](/foto/news/34234234234.jpeg)
- 14.07.2024 10:52
![](/foto/news/423423423444.jpeg)
- 12.07.2024 15:57