Мер Чернівців - батько для всього міста

- 07.05.2009 09:43
Мер Чернівців - батько для всього міста

Батько міста

«Батько міста» – так шанобливо називали бургомістра Антона Кохановського чернівчани і кожен знав його в обличчя. Кохановський віддав нашому місту 26 років вірної служби.

Він був справедливою людиною, однаково ставився до усіх прошарків населення, допомагав убогим, сиротам. Антон Кохановський витрачав власні кошти на парки, сквери, спорудження пам’ятників. Він же подарував нашому містові годинник, який і досі знаходиться на ратуші.

Працюючи понад чотири десятиліття на виборних посадах, він досягнув настільки вагомих і довготривалих результатів у розбудові міста і краю, що вони відчутні і в наш час. Особливо помітний слід в історії Чернівців залишив другий автономний бургомістр Антон рицар Кохановський фон Ставчан (1866-1874 та 1887-1905 роки). Якраз з його іменем пов'язане становлення Чернівців як міста європейського типу. В той час значно зросла ділова активність у місті, почало розвиватись виробництво та торгівля, Чернівці стали міжнародним транспортним центром. Була відкрита продовольча біржа, завершено будівництво водогону та каналізаційної системи, розпочала роботу перша електростанція, започатковано електричний транспорт, збудовано ряд визначних архітектурних споруд міста, а справжнім вінцем його діяльності стало спорудження міського театру.

**Антон Кохановський (Аntoni Kochanowski)народився 17 листопада 1817 року у Тернополі в сім'ї дрібного службовця польського походження. У 1823 році батьки переїхали до Чернівців, де юний Антон здобував середню освіту. Навчання продовжив на правничому факультеті Львівського університету, потім працював у Станіславі. 1850 року Кохановський повернувся до Чернівців, де став адвокатом, а вже через 18 літ очолив Буковинську палату адвокатів.
*1864 року А. Кохановського було обрано депутатом першого складу міської ради. Завдяки орга-нізаторським здібностям, цілеспрямованості і виваженості, вмінню спрямовувати роботу колег у конструктивне русло в 1866 р. депутати обрали його бургомістром.
Через два роки А. Кохановський обирається депутатом Буковинського ландтагу (сейму) і заступником крайового старости (голови ландтагу). Очолює виконавчий комітет вищого органу крайового самоврядування Буковини. У 1871 році його було обрано послом (депутатом) Державної Ради Австрії (парламенту), а навесні 1874-го депутати ландтагу обрали Кохановського крайовим старостою. Він склав із себе обов'язки бургомістра, проте залишився депутатом міської ради.
*Антон Кохановський на крайовому та державному рівнях послідовно відстоював інтереси Чернівців й активно лобіював проект заснування Чернівецького університету. З його ініціативи в 1874-1875 рр. було споруджено Буковинський ландтаг (нині - Міський палац школярів і юнацтва на вул. Митрополита А. Шептицького, 10), відкриття якого відбулося 4 жовтня 1875 р. у формі урочистого прийому з нагоди заснування університету.
*Антон Кохановський працював на посаді крайового старости до 1884 р. Йому йшов 70-й рік, коли помер бургомістр В. фон Клімеш. Але й у поважному віці Кохановський зберіг молодечу енергію, чистий розум і прогресивні погляди. Ці якості, помножені на величезний досвід, дали підставу депутатам міської ради навесні 1887 р. знову обрати його бургомістром Чернівців.
*Розуміючи, що місто не може розвиватися без водогону, каналізації, електромережі й громадського електротранспорту, Кохановський шляхом конкурсу організував будівництво водогінної системи й каналізації, які було здано в експлуатацію 2 листопада 1895 р. Як наслідок - значно поліпшився санітарний стан будинків і вулиць. Одночасно будувалася електростанція і проводилася електрифікація. 5 лютого 1896 р. на центральних вулицях уперше засяяло електричне світло, а 3 березня вже й у ратуші "була саля нарад вперше електрична освітлена. З тої нагоди зробили радники овацію свому Бурмистрови". 18 липня 1897 р. у місті розпочався трамвайний рух. А. Кохановський був президентом Чернівецького товариства електростанції і трамваю, адже ці підприємства, збудовані на комунальні кошти, перебували в комунальній власності.
*Згодом міська рада на чолі з А. Кохановським ухвалила покрити вулиці бруківкою, на що було виділено значні кошти. Вінцем діяльності бургомістра стало спорудження нового театру. Провідні банки охоче надали місту, яке динамічно розвивалося, солідні кредити, що дозволило у рекордні строки - лише за 15 місяців - збудувати справжній храм муз, який за архітектурою та інтер'єрами належить до найкращих театральних споруд Європи. На початку XX ст. Чернівці набули того європейського вигляду, яким громадяни міста пишаються і понині.
*За посадою Антон Кохановський упродовж багатьох років очолював Міську раду шкільництва, Місцеву санітарну раду, Раду у справах нужденних і Фонд нужденних. Він був членом правлінь фінансово-промислових установ, створених за участю міської ради, зокрема Буковинської ощадної каси. За його сприяння у 1900-1901 рр., було збудовано прекрасне приміщення дирекції цієї першої (за часом створення) у Чернівцях і на Буковині банківської установи (нині - Художній музей). Бургомістр був також віце-президентом (акційного) Товариства місцевих залізниць Буковини.
*Ще на початку 60-х років XIX ст., коли було дозволено створювати громадські організації, Кохановський став членом-засновником, а згодом і головою Товариства плекання музичного мистецтва на Буковині, або Музичного товариства, завдяки старанням якого у Чернівцях було збудовано концертний зал (нині - філармонія). Він належав до ініціаторів створення і був головою Товариства прикрашення Чернів-ців, яке ставило за головну мету озеленення міста. А. Кохановський і члени товариства досягали цієї мети, головним чином, за членські внески - власні кошти. Вони за-клали теперішній парк ім. Ю. Федьковича, скверик на розі вулиць Головної і Шкільної тощо. А. Кохановський був членом-засновником і заступником голови Буковинського промислового музею - своєрідної виставки досягнень Буковини, починаючи від народних промислів і закінчуючи виробами місцевих промислових підприємств. Він активно сприяв будівництву приміщення цього музею (нині - відділення Укрсоцбанку).
*Антон Кохановський був почесним членом різноманітних товариств, почесним громадянином міста Чернівців (1889 р.) і кавалером орденів Австро-Угорщини, Росії та Ватикану. Імператор Франц-Йосиф І надав йому шляхетство (1873 р.) і титул барона (1898 р.).
*Навесні 1905-го, на 88-му році життя, Антон Кохановський звернувся до міської ради з проханням
увільнити його від обов'язків бурго-містра, які він виконував упродовж 26-ти років. Поціновуючи заслужену людину, депутати одноголосно ухвалили надати А. Кохановському звання почесного президента (українці казали - посадника) Чернівців і назвати його ім'ям одну з вулиць у центрі міста. Подякувавши колегам, він сказав, що має вже багато нагород і титулів, але цей вважає найвищою відзнакою своєї довголітньої праці. Можна не сумніватися у правдивості його слів, адже А. Кохановський віддав Чернівцям і Буковині найкращі роки життя. Незважаючи на похилий вік, він продовжував виконувати обов'язки депутата міської ради. Однак за три дні до 42-ої річниці його депутатської діяльності, у ніч на 10 вересня 1906 р., Антон Кохановський помер.
Завдяки надзвичайній працездатності і працелюбності, А. Кохановський досяг не лише високих посад, нагород і титулів, але й чималих статків, купивши помістя Ставчани (звідси - шляхетський додаток фон Ставчан). Та він залишався скромною і виваженою людиною, яка вбачала сенс життя не у власному збагаченні, а в діяльності, спрямованій на досягнення конкретних і вагомих для суспільства результатів. Будучи глибоко віруючим, Кохановський відзначався толерантністю і співчутливим ставленням до людей інших конфесій, не шкодував коштів на допомогу нужденним. Під час голоду й епідемії 1865-1866 рр., коли лише в Чернівцях померло 2276 осіб, він наказав виловити всю рибу зі ставків, що були в маєтку, привезти до міста і роздати людям. Як голова Фонду для нужденних А. Кохановський жертвував значні суми, які призначалися для лікування важко хворих чернівчан. Він подарував міській раді великий годинник чеського виробництва, що світився уночі. Встановлений на фронтоні ратуші, він і досі слугує чернівчанам.
*Звичайно, 26 років на посаді бургомістра і 42 роки депутатства викликають повагу. Проте особливе місце Кохановського в історії Чернівців - не в цих кількісних показниках, а в тому, що завдяки його цілеспрямованій і багато-гранній діяльності Чернівці наприкінці XIX ст. власними зусиллями спромоглися вирішити найскладніші на той час проблеми і ввійти у XX століття як перспективний європейський центр. Це співзвучно сучасному етапу розвитку міста, яке швидко модернізується і впевнено здобуває європейську перспективу.
Згідно з адресними книгами, які видавалися з 1895 р., останні 11 років життя Антон Кохановський проживав у будинку на Центральній площі, 5. Там же він відійшов у вічність.
*Вдячні чернівчани пам'ятають все, що зробила ця талановита і віддана рідному місту і його мешканцям людина. І зустрічаючи чергову річницю від дня народження Антона Кохановського, ми віддаємо йому велику шану і повагу за значний внесок у розбудову Чернівців, розвиток економіки та житлово-комунальної інфраструктури міста.

А. Кохановський отримав шляхетство (1873 р.) і титул барона (1898 р.), був нагороджений цісарем орденами Залізної Корони 3-го ступеня (1872 р.) Франца Йосифа (1875 р.), Залізної Корони 2-го ступеня (1884 р.), російським урядом – за допомогу при гасінні пожежі у м. Новоселиці – орденом Св. Анни 2-го ступеня (1888 р.), папським орденом Св. Георгія із зіркою та званням Командора ордену (1898 р.), на його честь назвали одну з центральних вулиць міста. Проте найбільшою відзнакою було звання почесного президента Чернівців та почесного громадянина міста. “Батько міста, якого кожен чернівчанин знав в обличчя”, помер вночі проти 10 вересня 1906 р., його з почестями поховали в родинному склепі на території нинішнього заповідника “Кладовище на вул. Зеленій”.

Степан Карачко, краєзнавець, для "Платинової Буковини"


Ключові слова: Кохановський, історія, Чернівці

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Розвідка Естонії: ЗСУ вийшли на кордон із Росією Розвідувальний центр сил оборони Естонії підготував оперативне зведення про
- 17.05.2022 15:58
Як оформити загранпаспорт України дитині до 16 років у Європі 2022. Як оформити закордонний паспорт дитині до 16 років?
- 17.05.2022 09:34
Как оформить загранпаспорт Украины в Европе беженцу 2022 Стоимость оформления паспорта детям до 16 лет 166 злотых (в других странах Европы 120 евро + 40 евро
- 17.05.2022 09:27
Новые центры для регистрации в УВКБ ООН для помощи 700+600 злотых - май 2022 Если потеряли телефон потеряли код или пароль необходимо будет
- 16.05.2022 15:56
ZUS Польши пригрозил украинцам штрафами, если не подать заявку при отъезде из Польши ZUS Польши предупреждает украинцев. Если они уйдут, не
- 13.05.2022 16:37
Свершилась Чернобаевка-19! Украинские бойцы в очередной раз нанесли удар по оккупантам в легендарном городе Херсонской области
- 12.05.2022 18:50
Українці, які перебувають за кордоном, можуть оформити лікарняний дистанційно й отримати державні соціальні виплати У цих випадках громадяни України мають право на оформлення електронного лікарняного та
- 12.05.2022 17:39
Лікар дав інструкцію щодо позбавлення від панічної атаки Інструкцію з рятування від панічної атаки дав лікар неврологічного відділення
- 11.05.2022 15:54
Нова пошта відновила роботу у Стоянці Відкрито перше мобільне відділення повного циклу, яке може розгортатись за 5 хвилин та
- 10.05.2022 13:02

Всі новини