Шістсотлітні Чернівці - під владою вандалів
  Якщо хтось з туристів, приїхавши до Чернівців і побачивши оновлене і „вилизане” до 600-літнього ювілею місто, думає, що владою у ньому є міська рада, мер, територіальна громада чи інші громадські і політичні інститути, то глибоко помиляється. Владу у Чернівцях давно захопили вандали – з грошима і без грошей.

Перші – це представники покоління диких базарних капіталістів і пострадянських нуворишів, що користуючись дірками у законодавстві і власним культурним та історичним невіглаством, нищать міську архітектуру та об’єкти озеленення задля розширення так званого „бізнесу”. Інші – звичайне хамло, так звані „жертви” загальної суспільної дебілізації і деградації шкільної освіти і виховання. Ні міська влада, ні міліція, ні громадські структури з діяльністю обох різновидів вандалів нічого подіяти не можуть. Але чи хочуть? Питання глибоко і безнадійно риторичне.

Ось лише декілька випадків вандалізму, вчиненого з міською архітектурою, майном та об’єктами озеленення за два останніх місяці (жовтень-початок грудня 2008 року.)

1. На початку жовтня - через кілька днів після встановлення на відреставрованій площі Турецької Криниці квіткового годинника, група п’яних молодиків і дівиць, намагаючись фотографуватися біля годинника (до речі, він знаходиться на добрячому горбі посеред газону), видряпалася туди, погнула циферблат, пошкодила стрілки. Внаслідок цього годинник почав погано працювати. Ніхто нікого не знайшов і не покарав. Хоча мер, устами свого прес-центру, грозився розібратися, вжити заходів, знайти і покарати. Годинник відновили коштом бюджету – до появи нових п’яних ідіотів на горбі.

2. Вранці 21 жовтня перехожі на центральній пішохідній вулиці О. Кобилянської, проходячи повз нову окрасу відреставрованої вулиці - ковану карету, побачили, що карету хтось, у прямому розумінні, обісрав і обісцяв. А ще раніше у ній поламали декоративні ліхтарі, а вже після того відламали підніжку. Автори пам’ятника – місцеві ковалі вже двічі відновлювали у ній відповідні елементи власним коштом. Реакція міліції - нульова. Ніхто нікого не шукав.

3. На початку грудня уночі якийсь нувориш, щоби розмістити білборд з рекламою, чи то горілки, чи цигарок, спиляв два великих каштани на алеї вздовж однієї з найбільших міських магістралей – вулиці Комарова. Хто спиляв? Міські служби обурюються, але чи когось знайшли і покарали, невідомо. Думаю, що й не буде відомо, доки не повернеться мер з відрядження і йому на очі не потраплять публікації місцевої преси про черговий вандалізм – без нього міські служби дріматимуть, щоби, не дай Боже, не зачепити якогось грошовитого „пурця”, якому потрібен був білборд (а якщо це якийсь депутат, чи чийсь родич, чи „з кришею”, то ще й наїде - страшно ж, хоча зарплату за рахунок податків членів територіальної громади отримувати не страшно).

„Знищено десятки нових урн, встановлених до ювілею, - скромно бідкаються у департаменті житлово-комунального господарства міськради. - Готуємо звернення до правоохоронних органів. У нас немає повноважень затримувати хуліганів. Знайти винних та стягнути з них збитки - прямий обов’язок міліції. Нам неодноразово телефонують мешканці. Проте не було жодного випадку, щоби вони зробили зловмисникам зауваження, когось доставили до міліції. Навіть свідки втікають з місця події. А без участі чернівчан ми не зможемо навести порядок”. Отак.

Ну а міліція усе збереже, затримає, покарає? Ага. Розмріялися. Зараз усе кине і почне.

Міліцейське керівництво на одній з прес-конференцій на запитання, чи збирається міліція шукати вандалів, які зламали дорогущий квітковий годинник на площі Турецької Криниці, порадило міській владі... обгородити його парканом (?!). Може за одно й управління МВС обнести парканом? Все ж безпечніше буде, а то ще вандали вхідні двері обпісяють, а то й купу накладуть під порогом.

Міські чиновники – чи то „відморожуються”, чи то такі наївні, але усі сподівання покладають на майбутню муніципальну міліцію (декілька проектів законів про її формування у містах припадають пилюкою у стінах парламенту вже не одне депутатське скликання і - жодної надії на те, що їх звідтіля витягнуть – можновладці на горі бояться самостійних місцевих громад, а тим більше ще й „озброєних” міліцією, яка, замість охорони комунального майна і громадського порядку, може знадобитися якомусь Добкіну, чи „Пупкіну” для захисту від „орлів” СБУ, МВС, чи іншої заполітизованої силової структури). Тож якщо муніципальна міліція у наших обласних центрах колись і з’явиться, то навряд чи при житті цих мерів, депутатів, міністрів і президентів.

Втім у Чернівцях спробували найняти міліцію за бюджетні кошти – службу охорони для боротьби з бабцями на стихійних ринках та охорони кладовищ і роту дорожньо-патрульної служби – для боротьби з стихійним паркуванням. За декілька років міська рада виділила на це понад мільйон гривень. Сказати, що у Чернівцях повністю зникла стихійна торгівля, чи усі паркуються там, де треба, язик не повертається. А гроші з бюджету пішли. Депутати декілька разів намагалися з’ясувати, куди поділися гроші і наскільки ефективна така діяльність, але робили це якось дуже кволо і неохоче. „Бігати вулицею Ольги Кобилянськї чи площею Турецької Криниці та затримувати зловмисників – не їхня компетенція. Це повинні робити райвідділи міліції, дільничні інспектори чи ще хтось із правоохоронних структур”, - зауважують у міськвиконкомі.

То хто ж тоді бігатиме? Може міський голова? А таки часом, буває, що бігає. І поки що його дії - найбільш ефективні. Бо саме за безпосереднього втручання, а той участі, міського голови Миколи Федорука було знесено, приліплений до історичного будинку якимось газдовитим невігласом, балкон на центральній пішохідній вулиці О. Кобилянської, знесено металопластиковий павільйон на цій же вулиці, який спорудила „богемна” власниця закладу „Віденська кав’ярня”. І лише після його особистого втручання на будинку на вулиці Головній, 68, з якого під час ремонту збили ледь не всю ліпнину, відомий підприємець, почесний громадянин Чернівців Стелла Станкевич зупинила фактичне руйнування фасаду.

Інших випадків ефективної боротьби з вандалізмом у місті зафіксовано не було. Щоправда, декілька років тому ще був випадок, коли сторож міськради уночі на Центральній площі затримав тітку, яка крала кущі та квіти.

За даними активістів міської молодіжної організації 'Спілка активної молоді', більшість зі 2 172 фото 20 будинків, що входять до переліку пам`яток архітектури національного значення та 342 будинків з переліку пам`яток місцевого значення свідчать про незворотні втрати, яких зазнала архітектура Чернівців від так званих „реставраторів” і „майстрів”. Зникла ліпнина на фасадах, декоративні елементи наколо вікон і дверей, унікальні водозбірники замінили чи то цинковою бляхою, чи то відрами...

Учасники круглого столу, де презентували ці фотофакти, одностайні у необхідності жорсткого реагування влади на дії вандалів - штрафів, кримінальної відповідальності.

Але якщо для боротьби з архітектурними вандалами у місті хоча б почали формувати відділ контролю за самовільним будівництвом, добудовами і прибудовами і розробили проект Комплексної програми збереження об`єктів культурної спадщини міста Чернівці на 2009-2015 роки, який депутати міськради мають розглянути вже у грудні (хоча закладена у неї сума - 400 млн грн, викликає швидше гірку усмішку, ніж оптимізм, бо де жтакі гроші візьмуться), то для боротьби зі звичайними вандалами-хуліганами - жодних заходів.

Як зазначив в одній із місцевих телепрограм мер Микола Федорук, їх „треба виховувати”. Треба. Але починати з тих, що ще у дитячих садках. А тих, які нищать годинники, карети, стіни будівель, газони, дерева, виховувати вже пізно. Газет вони не читають, бо не вміють. Місцевих телеканалів не дивляться, бо в цей час ідуть серіали і бойовики на центральних.

Тож від них ефективний лише один захід – наразі найбільш ефективні борці з вандалами - міський голова і сторож міськради, озброєні гумовими палицями і рушницями зі сіллю, а за ними інші групи чернівчан (чиновники міськради – зі страху, що міський голова не побачить когось серед борців з вандалами; депутати, губернатор, голова облради тощо – задля власного піару; прості чернівчани, яким небайдужа доля міста) ночами ганяють вулицями Чернівців п’яних вандалів, графітників і просто дебільних хуліганів, пакують їх чи то у мішки, чи в престижні іномарки і возять під двері міліції і судів, організовують там акції з вимогами штрафувати, притягати до криміналу.

Фантастика? Маячня? Висока температура у автора? Це точно. Але інших мирних і законних способів побороти вандалізм у містах (поки у них ще хоча би щось залишається не зруйнованим, не побитим, не зрізаним, не вкраденим і не відірваним), наразі не видно.

Олександр Мостіпака.

OtherSide.com.ua