Телебачення і радіомовлення - 2010. Чернівці та Чернівецька область

І. Загальна оцінка ситуації в інформаційному просторі.

З 2005 року в області функціонує Комплексна Програма розвитку інформаційної та видавничої галузей Чернівецької області на 2005-2010 роки, що затверджена рішенням сесії обласної ради від 25.11.2005 р. №190-23/05. Програма складається з трьох розділів:

1. Книговидання.

2. Висвітлення діяльності органів державної влади в засобах масової інформації.

3. Розвиток інфраструктури та зміцнення матеріально-технічної бази інформаційної та видавничої галузей.

Протягом 2007 року кожен район області розробив відповідну районну комплексну програму, що дає можливість за рахунок місцевого фінансування утримувати і розвивати видавничу та інформаційну галузі в комунальній власності, а також підтримувати творчих людей у виданні книг.

Регіональна влада Буковини не має власних засобів масової інформації. Обласна рада та обласна державна адміністрація не є засновником чи співзасновником ЗМІ. Кошти на висвітлення діяльності влади передбачаються і приймаються сесією обласної ради. Матеріали про їх діяльність публікуються на платній основі в місцевих газетах в рамках укладених з ними угод. Таким чином, крайова влада наочно показує, що може успішно працювати у демократичному суспільстві в середовищі роздержавлених газет.

Телерадіоінформаційний ринок в основному сформувався на Буковині ще на самому початку створення Національної ради: майже в усіх районах, крім Герцаївського, працюють редакції проводового радіомовлення, альтернативою облдержтелерадіокомпанії стала асоціація комерційної телекомпанії «ТВА».

Сім років тому в телерадіопростір краю ввійшла міська телерадіокомпанія «Чернівці» із ефірними теле- і радіоканалами. У березні 2010 року виповниться чотири роки з часу виходу в радіопростір ТОВ «ТРК «Станція». Трохи раніше почали діяти організації кабельного телебачення.

Щодо конкуренції, то вона, швидше, має творчий початок. Бувають випадки, коли якась ТРО не встигає за якоюсь подією, то керівники діляться відеосюжетами.

У 2009 році кількість ТРО Чернівецької області зросла на 2 і станом на 01.01.2010 р. складає 25.

Нові ліцензії одержали: КП «Редакція районного радіомовлення», «Радіо «Хвилі Черемошу» та фізична особа – підприємець Бакіновський О.В. (кабельне телебачення).

З них 4 ефірні, 8 провайдерів програмної послуги (кабельні, ефірно-кабельні) та 13 редакцій проводового радіомовлення.

Чернівецька обласна державна телерадіокомпанія освоїла ліцензії і розпочала FM радіомовлення у Путилі та Новодністровську.

У травні минулого року Національна рада з питань телебачення та радіомовлення України прийняла рішення видати ОДТРК ліцензію на супутникове мовлення.

В Чернівецькій області вперше в Україні відбулося публічне підписання Угоди про розподіл виробничих стосунків і гарантій незалежності редакційної політики між Хотинською районною радою, Хотинською районною державною адміністрацією та колективом Хотинської районної газети «Хотинські вісті» участь у цьому заході взяв В.Куліш.

Протягом багатьох років у телерадіопросторі Чернівецької області існували незадовільні умови для розповсюдження програм обласного державного телебачення та радіо, для об’єктивного інформування населення про діяльність як центральних, так і місцевих органів влади. Для вирішення цих проблем спільно з обласною державною адміністрацією та обласною радою була створена Комплексна Програма розбудови обласної державної телевізійної мережі та мережі радіостанції «Буковина» в Чернівецькій області на 2004-2008 роки. Завдання Програми – розширити і зміцнити існуючу матеріально-технічну базу телебачення та радіо з метою створення системи та умов забезпечення якісним телерадіопродуктом населення віддалених та гірських районів області, що максимально задовольнить духовні потреби всього населення Буковини та буде відповідати високим технологічним цифровим стандартам.

Перше фінансування Програми у сумі 100 тис. грн. надійшло у 4 кварталі 2006 року і було спрямовано на закупівлю телевізійного ретранслятора, який з квітня 2007 року забезпечує подачу телевізійного сигналу на м. Вижницю.

На профінансовані у 2007 році 200 тис. грн. придбано обладнання для створення ефірної апаратної формування сигналу для телевізійної мережі Чернівецької області.

На виділені у 2008 році 500 тис. грн. придбано обладнання, яке дозволило кардинально змінити технологічний рівень Чернівецької ОДТРК, підготувати її перехід у цифровий стандарт мовлення, вийти в радіоефір в FM-діапазоні на м.Новодністровськ та м.Путилу у лютому 2009 року, ввійти у кабельну телевізійну мережу м.Чернівців.

За ініціативою обласної державної адміністрації та обласної ради прийнято Рішення №3-26/09 про продовження дії Комплексної Програми на 2009-2012 роки. У першому півріччі 2009 року на виконання Програми профінансовано 150,4 тис. грн. Упродовж ІV кварталу 2009 року освоєно ще 200 тисяч гривень. Кошти спрямовані на придбання обладнання для супутникового мовлення. 1 грудня Чернівецька обласна державна телерадіокомпанія розпочала здійснювати мовлення через супутник. Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення видала обласній телерадіокомпанії ліцензію на 10 років. 24 години на добу глядацька аудиторія не лише нашого краю, України, а й усієї Європи отримала чудову нагоду дивитись у зручний час улюблені телепроекти Буковини, знайомитись з новими програмами, створеними творчим колективом телерадіокомпанії. У структурі толерантної ТРК «Буковина» функціонує також редакція телевізійного румунського мовлення.

ІІ. Телебачення і радіомовлення.

1. Телебачення

1.1. Кількість та структура телеорганізацій:

· За формою власності – 1 державна (Чернівецька облдержтелерадіокомпанія), 11 приватних (Чернівецька асоціація комерційної телекомпанії «ТВА», Міська ТРК «Чернівці», ТОВ «Телерадіокомпанія «Станція», ТОВ «ТРК «Кабельне телебачення міста», ЗАТ «Телекомпанія «Чернівецьке кабельне телебачення», ТОВ «ТРК» «Планета», ТОВ «ТРК» Реал ТБ», ТОВ «Телекомпанія» Хотин», ПП Бакіновський Олександр Вікторович (кабельне телебачення), ТОВ ТРК «Прем’єр ТВ», ТОВ «Телекомінформ»);

· за способом розповсюдження сигналу – 4 ефірні (Чернівецька облдержтелерадіокомпанія, Чернівецька асоціація комерційної телекомпанії «ТВА», Міська ТРК «Чернівці», КП Сокиряни РР «ТРО «Сокиряни»); 6 кабельних (ТОВ «ТРК «Кабельне телебачення міста», ЗАТ «Телекомпанія «Чернівецьке кабельне телебачення», ТОВ «ТРК» «Планета», ТОВ «ТРК» Реал ТБ», ТОВ «Телекомпанія» Хотин», ПП Бакіновський Олександр Вікторович (кабельне телебачення); 2 ефірно-кабельні (ТОВ ТРК «Прем’єр ТВ», ТОВ «Телекомінформ»);

1.2. Відсоток населення і території, що охоплені програмами відповідних телекомпаній.

Програмами ефірних телекомпаній охоплено 60% населення і території Чернівецької області. Програмами кабельного та ефірно-кабельного телебачення – тільки абонентів.

1. Радіомовлення.

2.1. Кількість та структура радіоорганізацій:

· за формою власності – 1 державна (Чернівецька облдержтелерадіокомпанія), 13 комунальних редакцій проводового радіомовлення, з них 11 у кожному райцентрі і по одній у Вашківцях Вижницького району і Новодністровську Сокирянського району), 2 приватні (Міська ТРК «Чернівці», ТОВ Телерадіокомпанія «Станція»);

· за способом розповсюдження сигналу – 4 ефірні (Чернівецька облдержтелерадіокомпанія, Міська ТРК «Чернівці», ТОВ Телерадіокомпанія «Станція», КП Сокиряни РР «ТРО «Сокиряни») та 13 - проводове радіомовлення.

2.2.Стан, проблеми та перспективи мережі проводового мовлення.

Станом на 01.01.2010 р. у Чернівецькій області налічується 13 редакцій проводового радіомовлення. Практично в кожному районі діють редакції проводового радіомовлення. Однак кількість радіоточок з кожним роком невпинно зменшується.

З метою відновлення радіоточок та налагодження роботи проводового радіомовлення в області 29.09.2009 проведено обласну нараду з питань функціонування проводового радіомовлення у Чернівецькій області за участю першого заступника голови обласної державної адміністрації Віктора Павлюка, голів районних державних адміністрацій, представників Чернівецької філії «Укртелеком», Головного управління регіонального розвитку, архітектури та інфраструктури обласної державної адміністрації, редакторів районного радіомовлення. Головам районних державних адміністрацій дані відповідні доручення з цього питання. За підсумками наради доручено створити робочу групу, котра займатиметься питанням функціонування та відновлення проводового радіомовлення. Крім того, управлінням запропоновано включити до заходів обласної комплексної програми соціальної підтримки малозабезпечених верств населення «Турбота» пункт про закупівлю та встановлення радіоприймачів у помешканнях малозабезпечених верств населення.

1.Чернівецька обласна державна телерадіокомпанія.

2. Заставнівська редакція районного радіомовлення (8191 радіоточок)

- працюють 3 особи (1 – основний, 2 – сумісники по 0,5 ставки);

- передачі виходять щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці по 14 хв. (всього 42 хв. на тиждень).

3. Редакція районного радіомовлення Новоселицької районної ради «Новоселицький вісник» (667 радіоточок)

- працюють 2,5 штатні одиниці;

- передачі виходять щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці (всього 105 хв.).

4. Редакція Кельменецького районного радіомовлення (4600 радіоточок)

- працюють 3 особи (головний редактор, кореспондент, бухгалтер);

- передачі виходять щосереди, щоп’ятниці та щонеділі (всього – 58 хв.).

5. Редакція районного радіомовлення «Вісник Хотинщини» (5376 радіоточок)

- працюють 1,5 штатних одиниць;

- передачі виходять щосереди, щоп’ятниці та щонеділі (всього – 60 хв.).

6. КП «Редакція районного радіомовлення «Радіо «Хвилі Черемошу» (8812 радіоточок)

- працюють 2 особи за штатом;

- передачі виходять щоп’ятниці та щонеділі, час мовлення 1 година 45 хв.

7. Редакція радіомовлення Вашківецької міської ради

- працює 1 особа;

- загальний час мовлення 87 хв. на тиждень.

8. Редакція Путильського районного радіомовлення (2308 радіоточок)

- працюють 3 особи на 1,5 ставки;

- передачі виходять щоп’ятниці та щонеділі, загальний час мовлення 1 год на тиждень.

9. Редакція Кіцманського районного радіомовлення (7820 радіоточок)

- працюють 2 особи на 1,75 ставки;

- час мовлення 1 год 45 хв.

10. Редакція Сторожинецького районного радіомовлення (6523 радіоточок)

- працюють 2 особи;

- передачі виходять в понеділок, середу, четвер – українською мовою, вівторок, четвер – румунською, загальний час мовлення 1 година 35 хвилин на тиждень.

11. Редакція Глибоцького районного радіомовлення (1619 радіоточок)

- кількість працівників – 2 особи;

- загальний час мовлення 2 год. 38 хв. Раз на тиждень передачі виходять румунською мовою.

12. Комунальне підприємство Сокирянської районної ради «Телерадіоорганізація «Сокиряни» (4737 радіоточок)

- кількість працівників - 3 чоловіки на 2 ставках;

- передачі виходять щосереди та шоп’ятниці, загальний час мовлення 30 хвилин.

13. Комунальне підприємство «Телерадіокомпанія «На своїй хвилі».

14. Редакція радіомовлення «Герцаївський вісник» станом на сьогодні не працює.

Буковина – регіон прикордонний, радіочастотний ресурс тут обмежений. Разом з тим, доступними для населення Чернівецької області є 26 радіочастот і 13 телевізійних каналів сусідніх держав Румунії та Молдови.

Проблеми мережі проводового мовлення:

відновлення ліній проводового радіомовлення, пошкоджених під час стихійного лиха та ремонт ліній електропередач;

встановлення економічно обґрунтованого розміру абонплати за користування радіоточкою;

організація проводового мовлення у м. Герца;

обрізування гілок фруктових дерев, що є профілактикою і попередженням пошкоджень лінійних споруд, зменшення кількості обривів та коротких замикань проводів, виходу із ладу лінійних трансформаторів;

заміни в окремих населених пунктах лампових підсилювачів на сучасні транзисторні з метою покращення якості трансляції програм проводового мовлення;

оновлення обладнання студій;

підтримання ліній проводового мовлення в робочому стані;

збереження існуючої мережі проводового мовлення;

заміна опор ліній проводового радіомовлення;

розробка державної програми створення кабельного радіомовлення;

забезпечення проводовим радіомовленням соціально незахищених верств населення.

2.3. Відсоток населення і території, що охоплені програмами відповідних радіокомпаній.

50-60% території і населення Чернівецької області охоплено програмами ефірного радіомовлення, 11 редакцій районного радіо ведуть мовлення на території районів, Вашківецьке та Новодністровське міське радіомовлення – на території відповідних міст.

3. Вживання мов в інформаційній діяльності телерадіоорганізацій.

Всі телерадіоорганізації Чернівецької області здійснюють інформаційну діяльність українською мовою.

В обласній державній телерадіокомпанії працює створена румуномовна редакція, яка має 114 годин щорічного телеефіру або майже 10 годин мовлення в місяць, а також 146,7 годин щорічного радіоефіру – це понад 12 годин на місяць.

Мовлення румунською мовою двічі на тиждень здійснюється редакціями радіомовлення Новоселицького, Сторожинецького та Глибоцького районів, - районів, в яких компактно проживають румуномовні мешканці області.

4. Перспективи впровадження цифрового мовлення.

На цифрове мовлення перейшло ТОВ «Телекомінформ», м.Чернівці, максимальна кількість каналів (ресурсів) багатоканальної мережі типу ММДС – 96 каналів.

Загалом 60% інформаційної галузі області працюють на цифровому обладнанні. Для всіх студій районного радіомовлення придбано цифрове обладнання.

5. Проблемні питання, що потребують нагального вирішення.

* Поновлення у повному обсязі трансляції радіопрограм «Культура» та «Промінь» на території Чернівецької області.
* Проблеми мережі проводового мовлення.
* Залучення кабельних ліній для обласної державної телерадіокомпанії.
* Залучення радіочастот, які належать військовим організаціям, і не використовуються, для розвитку інформаційного простору, особливо у прикордонних регіонах України.
* Виділення обласній державній телерадіокомпанії частоти в FM-діапазоні.
* Створення громадського телебачення.

ІІІ. Видавнича справа та преса.

1.Книговидання та книгорозповсюдження.

За роки незалежності України видавнича галузь області зазнала значного розвитку. Створено нові видавництва, поліграфічні підприємства, розширилася мережа книгорозповсюдження.

Спостерігається позитивна тенденція і щодо збільшення обсягів випуску книг та брошур.

Сьогодні в області функціонує понад 161 суб’єкт видавничої справи, з яких 23 видавництва та видавничі організації різних форм власності, більшість з них мають власну поліграфічну базу, понад 20 поліграфічних підприємств. В області також функціонують близько 100 підприємств книгорозповсюдження, з яких 9 підприємств - обласної комунальної власності.

1.1. Кількість та основні відомості про суб’єктів видавничої справи, що внесені до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції.

Станом на 01.01.2010 р. до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 42 суб’єкти видавничої справи, в тому числі 19 – Держкомтелерадіо України та 23 – галузевим управлінням. За видами діяльності: видавнича діяльність – 9 суб’єктів, видавнича діяльність і виготовлення – 4 суб’єкти, виготовлення видавничої продукції – 14 суб’єктів, видавнича діяльність, виготовлення і розповсюдження - 9 суб’єктів, виготовлення і розповсюдження - 2 суб’єкти, розповсюдження видавничої продукції – 4 суб’єкти.

1.2. Випуск книжкової продукції за назвами та тиражами, у тому числі українською мовою.

За ІV квартал видавництвами області видано 207 назв книг загальним тиражем 120 тис. примірників.

1.3. Випуск книжкової продукції за видами.

Видавництва області в основному видають художню, історико-краєзнавчу, наукову, навчальну літературу. Видавництво «Букрек» і Чернівецька філія видавництва «Світ» випускають підручники і навчальні посібники для загальноосвітніх навчальних закладів з румунською, молдавською та угорською мовами навчання.

1.4. Стан, проблеми та перспективи розвитку підприємств книгорозповсюдження.

В області розширюється мережа книгорозповсюдження. У 2009 році нові книжкові відділи відкрито в м.Новодністровську та м.Сокиряни, ще 3 - у Вижницькому районі. У книгарні «Наука» відкрито букіністичний відділ.

Комунальні книгарні знаходяться в основному у центрі міста Чернівці. У зв’язку з відзначенням у 2008 році 600-річчя Чернівців проведено зовнішні ремонти книгарень.

Приміщення книгарень потребують внутрішнього ремонту. Власних коштів для проведення таких робіт у підприємств книгорозповсюдження немає. Крім того, книгарні не мають можливості взяти кредити в банку, оскільки вони є об’єктами обласної комунальної власності. У деяких книгарнях не створено санітарно-побутових умов праці. Підприємства книжкової торгівлі доцільно було б віднести до установ культури, а не прирівнювати до закладів торгівлі. Це сприятиме покращенню фінансового стану книгарень.

Згідно зі статистичною звітністю державне комунальне торговельне підприємство «Художня книга» за економічними показниками увійшло до числа найкращих комунальних підприємств України за основним видом діяльності. Таким чином, Чернівецька книгарня «Художня книга» - серед підприємств-лідерів Національного бізнес-рейтингу.

1.5.Виставкова діяльність.

9 грудня 2009 року в обласній державній адміністрації відбулася презентація другої частини першого тому творів Юрія Федьковича «Ліро-епічні та епічні твори». Під час презентації виступили упорядники книги – відомі буковинські літературознавці Богдан Мельничук та Лідія Ковалень, а також директор видавництва «Буковина», котре видало книгу, Людмила Черняк. Видання присвячено 175 річниці від дня народження Юрія Федьковича. Перша книга першого тому творів була видана 2004 року до 170-літнього ювілею славетного сина Буковини. Під час презентації було розгорнуто виставку книг, що побачили світ у рамках Комплексної програми розвитку інформаційної та видавничої галузей Чернівецької області на 2005-2010 роки.

У листопаді у Нью-Йорку відбулася презентація книги Дмитра та Наталі Миронюків «Симон Петлюра – редактор, журналіст, публіцист». У презентації від Чернівецької області взяли участь автор Дмитро Миронюк, директор видавництва «Букрек», в якому побачила світ книга, Дарина Максимець та заступник голови обласної державної адміністрації Єлизавета Пушко-Цибуляк.

2.Стан, проблеми та перспективи розвитку поліграфічних підприємств:

- матеріально-технічна база;

- фінансово-господарська діяльність;

- випуск друкованої продукції за видами.

Ринкові умови економіки сприяли розбудові видавничої галузі не тільки кількісно, але й якісно. Справжньою гордістю нашого краю стало утворення таких видавничих структур, як «Буковинський видавничий дім», друкарень «Ант-Лтд» і «Колір-Друк», видавництв «Букрек», «Золоті литаври», «Зелена Буковина», «Місто» та багато інших, які через кредити, позики і власні обігові кошти модернізували як додрукарську та друкарську техніку, так і палітурні процеси в поліграфії. І цей процес продовжується.

Відзначаємо той факт, що за останні роки поліграфісти повернули в область друкування всієї газетної продукції. Це сталось завдяки вводу нових потужностей з відкриттям друкарні в редакції газети «Молодий буковинець», яка сьогодні перетворилась в «Буковинський видавничий дім» і друкує газети Чернівецької області та трьох сусідніх областей – Тернопільської, Хмельницької та Івано-Франківської.

Поліграфічні підприємства, що належать до районної комунальної власності, в основному оснащені поліграфічним устаткуванням 70-80 років минулого століття. Обігових коштів для технічного переоснащення сучасною друкарською технікою немає. Обсяги замовлень зменшуються у зв’язку з неможливістю забезпечити належну якість друкованої продукції. Районні друкарні в основному випускають бланкову, газетну (Сторожинецька і Кельменецька, Хотинська), книжкову (Сторожинецька, Глибоцька). Із 11 районних друкарень за останні три роки приватизовані Вижницька, Заставнівська, Кіцманська та Новоселицька друкарні.

3. Періодичні друковані засоби масової інформації.

3.1 Кількість та структура друкованих засобів масової інформації:

В Чернівецькій області станом на 01.01.2010 р. зареєстровано 239 друкованих засобів масової інформації.

· За сферою розповсюдження – 3 загальнодержавні («Молодий буковинець», «Час», «Зоріле Буковиней») та 236 регіональних.

· За видами видань – 185 газет, 31 журнал, 10 наукових збірників, 2 додатки до газет, 5 альманахів, 4 вісники, 1 бюлетень та 1 довідник.

· За тематичним спрямуванням – 9 громадсько-політичних, 23 рекламних, 20 рекламно-інформаційних, 26 виробничо-практичних, 9 молодіжних, 8 розважальних, 8 загальнополітичних, 5 науково-популярних, 3 екологічні, 2 рекламно-довідкові, 2 літературно-мистецькі, 2 спортивні, 2 економіки і бізнесу, 6 довідково-інформаційних, 1 медичне, 3 розважально-пізнавальні, 1 освітнє, 1 партійне, 1 культурологічне, 5 культурно-просвітницьких, 1 туристичне, 1 інформаційно-консультаційне, 8 інформаційно-методичних, 1 літературно-художнє, 1 науково-методичне; 1 з питань економіки та бізнесу, виробничо-практичне, науково-популярне, рекламне; 1 екологічне, науково-популярне, рекламне; 1 загальнополітичне, релігійне, економічне; 1 аналітико-інформаційне, громадсько-політичне; 1 науково-інформаційне; 1 релігійне, науково популярне; 1 виробничо-практичне, інформаційне; 1 правове; 1 навчальне.

· За мовою видань - 153 україномовні, 3 російськомовні та 8 румуномовних друкованих засобів масової інформації. Крім того, зареєстровано 30 друкованих засобів масової інформації, які видаються українською та російською мовами; 11 – українською та румунською; 13 – російською та румунською; 3 – українською, російською та румунською; 8 – українською, російською та англійською; 2 – українською, російською, англійською та німецькою. По одному періодичному виданню виходять українською, російською, англійською та французькою мовами; українською, російською та мовою ідиш; українською, румунською, ідиш та російською; українською, російською, румунською, польською та німецькою; українською, румунською, англійською та російською; українською, англійською, французькою, російською та німецькою; російською та ідиш; українською та польською.

· Засновники друкованих ЗМІ – засновниками 99 періодичних друкованих видань області є фізичні особи, 36 – громадські організації, 27 – місцеві органи влади, 14 – навчальні заклади, 14 – товариства, 21 – редакції газет, 6 – релігійні громади, 16 – юридичні особи, 2 – ТзОВ, 1- рекламне агентство, 1 – редакції районних газет області, 1 – телерадіокомпанія, 1 – видавництво.

3.2. Передплата та розповсюдження періодичних друкованих видань. Оскільки обласна виконавча і представницька влада не мають своїх засобів масової інформації, то передплатою обласних газет вони не займаються. Обласні газети, конкуруючи на ринку за якістю художньо-технічного оформлення, актуальністю, тематичною різноманітністю та інформаційною насиченістю, самі через поштові відділення доходять до читача через передплату і роздрібну торгівлю.

Адміністративні методи впливу на районні газети мінімізовані.

3.3. Стан, проблеми та перспективи реформування комунальних друкованих видань.

Регіональна влада Буковини та обласна організація Національної спілки журналістів України давно прийшли до висновку про необхідність роздержавлення газет області комунальної і державної власності.

Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» розділив журналістів на державних (прирівняних до державного службовця) і недержавних. Це спричинило розбрат у журналістському середовищі.

4.Проблемні питання, що потребують нагального вирішення.

Роздержавлення державних та комунальних газет.

Запровадження цифрового телебачення.

Скасування податку на прибуток у видавничій сфері.

ІV. Вжиті заходи, спрямовані на розвиток та вдосконалення місцевої інформаційної інфраструктури.

У 2002 році на базі редакції газети «Молодий буковинець» відкрито нову газетну друкарню, що дозволило більшості газет перейти на друкування своєї продукції в повному кольорі та запровадити завершений цикл випуску газет: редакція (електронна пошта) – друкарня – поштове відділення – читач.

У всіх районних редакціях радіомовлення замінено техніку запису звуку. Якість значно покращилась. Замінено лінії передач проводового мовлення. Редакції районних газет укомплектовані комп’ютерною технікою. Деякі з них – цифровими фотоапаратами.

V.Вжиті заходи, спрямовані на захист інтересів держави в інформаційній сфері.

У рамках «Комплексної Програми розбудови обласної державної телевізійної мережі та мережі радіостанції «Буковина» у Чернівецькій області на 2004-2008 роки» у 2006 році для обласної державної телерадіокомпанії придбано телевізійний ретранслятор, який з квітня 2007 року забезпечує подачу телевізійного сигналу на м. Вижницю.

У 2007 році придбано обладнання для створення ефірної апаратної формування сигналу для телевізійної мережі Чернівецької області, а у 2008 році - обладнання, яке дозволило кардинально змінити технологічний рівень Чернівецької ОДТРК, підготувати її перехід у цифровий стандарт мовлення, вийти в радіоефір в FM-діапазоні на м.Новодністровськ та м.Путилу у лютому 2009 року, ввійти у кабельну телевізійну мережу м.Чернівців.

З ініціативи обласної державної адміністрації та обласної ради прийнято Рішення №3-26/09 про продовження дії Комплексної Програми на 2009-2012 роки. У першому півріччі 2009 року на виконання Програми профінансовано 150,4 тис. грн. Упродовж ІV кварталу 2009 року освоєно ще 200 тисяч гривень. Кошти спрямовані на придбання обладнання для супутникового мовлення. 1 грудня Чернівецька обласна державна телерадіокомпанія перейшла на супутникове мовлення.

VІ. Сприяння висвітленню державними та комунальними засобами масової інформації офіційної точки зору вищих посадових осіб держави та позиції місцевих органів влади з питань реалізації внутрішньої та зовнішньої політики.

Висвітлення офіційної точки зору вищих посадових осіб держави та позиції місцевих органів з питань реалізації внутрішньої та зовнішньої політики здійснюється державними та комунальними засобами масової інформації на платній основі в рамках укладених з ними угод.

У 2009 році така співпраця крайової виконавчої влади була налагоджена з 8 обласними газетами: «Буковина», «Буковинське віче», «Зоріле Буковиней», «Доба», «Свобода слова», «Час», «Ва-Банк», «Версії», журналами «Молодіжний меридіан» та обласною державною телерадіокомпанією.

VІІ. Забезпечення інформаційного супроводу процесів європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Відповідно до Державних цільових програм інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008–2011 роки в області розроблено розпорядження від 23.07.2008 р. №381-р «Про заходи щодо виконання державних цільових програм інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки».

У 2009 році з метою продовження регулярного інформування органів державної влади, навчальних закладів, засобів масової інформації і громадських організацій з актуальних питань співробітництва України з НАТО продовжила свою роботу лекторська група з питань НАТО, створена у 2008 році розпорядженням голови обласної державної адміністрації №78-р від 20.02.2008 р. «Про створення лекторської групи з проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи в Чернівецькій області стосовно діяльності НАТО та співробітництва України з Альянсом» при Чернівецькому регіональному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій. Проведено короткотермінові виїзні семінари в 5 районах області стосовно діяльності НАТО та співробітництва України з Альянсом, в яких взяли участь 332 представники громадських організацій, підприємств, установ та організацій. На завершення семінару науковці, як правило, відповідали на запитання присутніх у залі вчителів історії та правознавства, працівників мистецьких та освітніх закладів, представників політичних партій та громадських організацій. Під час семінарів розповсюджувався навчально-методичний посібник «Україна – НАТО: від знайомства до повноправного членства» (укладач – кандидат кафедри міжнародних відносин факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Михайло Павлюк) та демонструвалися слайди про пріоритети діяльності НАТО.

В обласних та районних ЗМІ забезпечується оприлюднення матеріалів і повідомлень з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. З метою здійснення державної інформаційної політики та всебічного й об’єктивного інформування громадськості про НАТО та ЄС, управління інформації та зв’язків з громадськістю обласної державної адміністрації направило редакціям газет області комунальної власності лист з проханням запровадити на шпальтах газет постійні рубрики «Україна – НАТО» та «Україна - ЄС» чи будь-які інші, спрямовані на популяризацію європейської та євроатлантичної інтеграції.

Матеріали для оприлюднення надсилаються управлінням систематично.

Тематика європейської та євроатлантичної інтеграції України передбачена у тематичних планах обласної державної телерадіокомпанії. Зокрема, обласною державною телерадіокомпанією постійно розробляються цикли теле- і радіопередач з інформування громадськості щодо НАТО та ЄС, співробітництва України з Альянсом та Євросоюзом. У телевізійних інформаційних випусках «Новини» та «Резонанс» є постійні рубрики: «Європейський вибір України» та «Україна – НАТО: стратегія і тактика». У сітці мовлення введено постійну рубрику «Європейським шляхом», а на обласному радіо «Буковина» звучить програма «Погляд». Тематика – європейські та євроатлантичні перспективи України, співпраця та можливе членство в ЄС, СОТ та НАТО.

На офіційному веб-сайті обласної державної адміністрації функціонують та постійно оновлюються рубрики «Європейська інтеграція» та «Євроатлантична інтеграція».

10 квітня 2008 року в Чернівцях відкрито Центр євроатлантичної інтеграції та безпеки. Офіційне відкриття Центру відбулося у рамках семінару «Реалізація Цільового Плану Україна - НАТО у сфері безпеки та демократизація правоохоронної системи». Інформаційний центр створено на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

В обласній універсальній науковій бібліотеці імені М. Івасюка постійно діє інформаційний стенд «Україна-НАТО: партнерство заради миру.

Поповнюється електронна база даних «Україна – НАТО». У Центрі Європейської інформації «Буковина – Європа» наявна постійно діюча виставка «Україна – НАТО: нові можливості».

Крім того, на сайті бібліотеки функціонує та постійно оновлюється рубрика «Центр Європейської інформації «Буковина – Європа».

З метою більш ефективного інформування громадськості області про стан та перспективи європейської та євроатлантичної інтеграції України потрібне державне фінансування.

ІХ. Організація роботи щодо зв’язків з громадськістю та реагування на звернення громадян.

Для оперативного реагування обласною виконавчою владою на запити громадян, юридичних осіб створено віртуальну (он-лайн) приймальню голови обласної державної адміністрації. Звернення, надіслані через віртуальну громадську приймальню веб-сайту, в обов’язковому порядку відповідно до компетенції розглядаються структурними підрозділами ОДА. Відповіді на звернення надсилаються за зворотною електронною адресою або розміщуються на сайті (за згодою).

Активно наповнюється інформацією офіційний веб-сайт Чернівецької обласної державної адміністрації. Працюючи в режимі інформаційного агентства, він оновлюється 5-8 разів на день. Головна сторінка сайту містить інформаційні повідомлення про діяльність голови обласної державної адміністрації, його заступників, структурних підрозділів крайової виконавчої влади і регіональних представництв центральних органів влади. Через Інтернет-ресурс відбуваються консультування з громадськістю – на сайті є рубрика «Громадська експертна група», де публікуються експертні висновки щодо тих чи інших проектів рішень виконавчої влади краю. Таким чином, широка громадськість має доступ до проектів і документів, може впливати на прийняття рішень.

Х. Пропозиції щодо подальшого розвитку інформаційної та видавничої сфер.

· Надання пріоритету обласній державній телерадіокомпанії при виділенні частоти в FM-діапазоні.

· Створення дієвої системи захисту національного інформаційного простору, передусім центральних електронних ЗМІ.

· Забезпечення безперебійної трансляції радіопрограм «Культура» і «Промінь» Національної радіокомпанії України.

· Вжиття заходів щодо дотримання центральними телеканалами вимог Закону України «Про захист суспільної моралі».

· Організація вітчизняного виробництва основних матеріалів і обладнання для поліграфії.

· Реформування системи книгорозповсюдження.

Державний  комітет  телебачення та радіомовлення України