Сучасні технології дозволяють робити фарш навіть із кісток

М’ясні напівфабрикати: за чи проти?

Заморожені напівфабрики стають усе популярнішими. Це просто диво – кинув котлету на сковорідку – і за 10 хвилин маєш вечерю плюс море вільного часу. Але все-таки це не домашня їжа - стверджують фахівці.

Про "підводні камені" заморожених напівфабрикатів розповіла начальник лабораторії з випробовування харчових продуктів і продовольчої сировини ДП "Чернігівстандартметрологія" Наталія Коновець.

Що у фарші твоїм?..

Чи є м’ясо у котлеті? Запитання недоречне, коли готуєш фарш сам. Тоді точно знаєш, скільки і якого м’яса поклав, скільки додав яєць, борошна, солі та інших компонентів.

А з чого складаються заморожені напівфабрикати?

Виробник, за законом, має вказати склад продукту на упаковці (індивідуальній або на ящику). Причому всі компоненти перераховуються у порядку зменшення їх кількості. Якщо першою у списку вказана свинина чи яловичина – уже добре, додає оптимізму.

Але фахівці одразу ж звертають увагу на наступні компоненти у списку – воду чи соєве борошно. Тому що соя розбухає від води і може збільшити свій об’єм у 6 разів! І навіть якщо вона стоїть не першою серед інгредієнтів, можна припустити: соя займає в котлеті місця набагато більше, ніж м’ясо.

Замаскувати смак "під м’ясо" із сучасними технологіями дуже просто. Існує, наприклад, речовина глутамат натрію. Вона надає смаку м’яса навіть продукту з мінімальною кількістю справжньої свинини, яловичини чи птиці.

Тож питання, скільки власне м’яса у котлеті – лишається відкритим.

Якщо м’ясо є

Якщо виробник добросовісний і таки поклав у напівфабрикати чималу кількість справжнього м’яса, виникає інше питання: а чи має воно властивості справді натурального продукту?

Жиру, жил, хрящів у ньому може бути набагато більше, ніж м’якоті. Сучасні технології дозволяють робити фарш навіть із кісток із залишками м’яса. Хоча наше сучасне законодавство забороняє вказувати ці субпродукти у складі як м’ясо.

З іншого боку, м’ясо у промисловому фарші може втратити свої корисні властивості через неодноразові розморожування.

На що дивитися

Купуючи напівфабрикати, зверніть увагу на такі компоненти у їх складі:

- Рослинний білок. Його виготовляють із сої. Учені дослідили і довели, що соя втручається у роботу статевих гормонів.

- Фосфати (або харчові добавки Е 450, Е 451, Е 452), а також підсилювачі смаку та аромату (глутамінова кислота Е 620, глутамат Е 621). Всі ці компоненти свідчать про те, що перед вами дешевий продукт і він має мало спільного із домашньою кухнею. Якісні напівфабрикати не містять харчових добавок.

І найголовніше!

Найголовніше у вживанні заморожених напівфабрикатів – правильне зберігання і вдома, і в магазині. Щойно продукт розморозиться хоча б раз – у ньому одразу ж починають розмножуватися бактерії і відбувається поступова втрата корисних властивостей.

Відповідно – купувати напівфабрикати краще у пристосованих для цього місцях. Наприклад, фірмовій точці виробника. А їсти домашні котлети чи розморожені - вибирати вам!