Як відкрити магазин у Чернівцях

          У Чернівцях є різні продуктові магазин – велики та не дуже, у центрі та на околиці. Але всіх поєднує одне – це дуже вигідний бізнес.

          Говорить Тетяна, директор продуктового магазина:

- Я стала людиною, коли відкрила продуктовий магазин. Хоч і малюсенький. Там, де в кроковій доступності жодних гипер та супермаркетів немає. Чернівчанам і мені 15 квадратів вистачить.  (Оренда 15 кв. м у спальних райнах Черніців 2000 -2900грв. на місяць). Тому що, якщо немає алкоголю, немає ні ліцензій, ні спецвимог по приміщенню. Хоч на 10-ті торгуй, було б чим!

          Говорить Олег, директор магазина "Продукти":

– На першому місці найпопулярніша варена ковбаса в старомодньому  варіанті, в целофані. А на другому місці - любительська в синюзі. Тобто, в натуральній оболонці. Кілограмів по 10, спершу. І ще 10-20 інших сортів. За день при гарній  відвідуваності розбирають. Отже постачання мають бути щоденними. Для цього безпосередньо з м'ясокомбінатами і ковбасними заводами договір потрібно укласти. Але раніше спробувати!

          Говорить Тетяна, директор продуктового магазина:

– Я ніколи на прилавок не покладу те, що сама не спробую, і їжджу, буває і на «Калинку», але спочатку купую продукти сама, а потім вже підписую договір. Так набагато зручніше. А потім, ти завжди знаєшь, наприклад ось людина до тебе прийшла та завжди запитує: "У вас свіже?" Кожен другий запитує. І ти спокійно відповідаєш – "Так, свіжіше!"  І недороге! Хоча можна і дороге. Все-таки чернівчане спочатку цінують якість, а вже потім на ціни дивляться. Але дивляться! А аби було, куди око кинути – розширюйся. Однією ковбасою ситий не будеш! Людям молочну продукцію подавай (морозильні камери – не менше 3-5 штук, краще німецькі). Тисяч на 1,5-2 щодня молока, сметани, сиру, Вирушає на раз! На два вирушають напівфабрикати. А на три?

            Знов Тетяна Романова:

 - Я прикидаю, щоб я хотіла купити, що мені потрібне, аби приготувати обід, перше, друге, і так далі. Що мені потрібне, аби нагодувати всю свою велику сім'ю? Ось так я рахую до заповнення товаром магазина.

            Печиво, цукерки, чай, кава, варення, соленья - все на ура!  А ось свіжими овочами, фруктами не захоплюйтеся. Чернівчанам  дешевше їх на ринку купити, та і вибір там більше. А у мене всього помалу. Склад-то невеликий! Але на 50-100 чоловік, що до мене в день приходить, вистачає. Продавця, він же – касир, пестити і леліяти треба і 2500-3000грн. йому в місяць платити. Тому що він один. І від нього всі продажі залежать.  А аби додаткових покупців залучити, постав термінал. Зайде чернівчанин за телефон заплатити – а разом і морозива купить! І ось у вас вже денна виручка – 5000грн..

             Говорить Світлана, директор одного з магазинів мережі маленькиїх гастрономів м. Чернівці:

– У нас в магазині працює 10 чоловік. Це продавці, касири, оператори, працівники по викладенню, вантажники. Загалом, 10 чоловік - це вистачає для такого магазина, який має 50кв. м! Асортимент все той же, але тепер і більше. Молочко, напівфабрикати, печиво, алкоголь. Основну виручку робить не він! А ковбаса і вся м'ясна продукція. Тут без різниці,  що великий магазин, що маленький. Ріж грамів 200, 300, 500, на спецінструменте. І на устаткуванні взагалі не економ. А з постачальниками безпосередньо працюй. Купуєшь невеликими партіями, на складі продукцію не зберігаєшь і більше 5% непроданого не маєшь. У моєму магазині навіть персонал з 7-процентной знижкою товар купує. Що вже про мене говорити!

Підготувала Патрісія Жульен.