У Чернівецькій області підприємці негативно оцінюють економічний стан

- 22.04.2010 09:46
У Чернівецькій області підприємці негативно оцінюють економічний стан

Про результати опитування щодо ділових очікувань підприємств у І кварталі 2010 року

Прес-служба управління Національного банку України в Чернівецькій області повідомляє, що чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку ними поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, змін економічної ситуації в Україні проведено у лютому 2010 року.

Було опитано 1243 підприємства в усіх регіонах країни, в тому числі в Чернівецькій області – 15 підприємств, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Макроекономічні очікування та очікування щодо власного розвитку підприємств покращувались четвертий квартал поспіль. Головними факторами, що вплинули на стабілізацію очікувань на позитивному рівні у І кварталі 2010 року, стали підвищення попиту, стабільна ситуація на валютному ринку та закінчення політичного протистояння на момент проведення опитування.

Згідно з результатами опитування, респонденти зберегли негативну оцінку власного поточного фінансово-економічного стану, баланс відповідей (різниця між відсотком позитивних та негативних оцінок) склав -19,3% проти -18,6% у IV кв. 2009 року. Частка підприємств Чернівецької області, які оцінюють свій фінансово-економічний стан позитивно, зменшилась порівняно з минулим кварталом, і з нейтральної (0%) стає негативною -7,1%. Рівень залишків готової продукції у I кварталі знизився, інтенсивність використання виробничих потужностей в цілому по економіці збільшилась, що вказує на пожвавлення економічної активності.

Індекс ділових очікувань підприємств1 у 1 кварталі 2010 року склав 115,6% проти 104,4% у попередньому кварталі. Покращились всі складові індексу завдяки значному підвищенню оцінок респондентів щодо перспектив власного економічного розвитку у наступні 12 місяців. Впевнено прогнозується покращення фінансово-економічного стану (баланс очікувань склав 27,1% проти 6,6% у 4 кварталі 2009 року). По Чернівецькій області баланс очікувань щодо подальшого покращення фінансово-економічного стану респондентів у наступні 12 місяців збільшився на 25,0 в.п., і склав 58,3 %. Вперше за останні шість кварталів очікується зростання інвестицій (як в обладнання, так і в будівництво) та збільшення кількості працівників на підприємствах всіх видів діяльності, що є ознаками початку відновлення економіки. За прогнозами респондентів, обсяги реалізації зростатимуть як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

У наступні 12 місяців, за очікуваннями респондентів, інфляційний тиск не послабиться. Очікування щодо зростання цін на покупні товари і послуги посилились, витрати на виробництво зростатимуть. Зростання цін на сировину і матеріали та на енергоносії залишаються найвпливовішими чинниками змін вихідних цін та найважливішими стримуючими факторами нарощування виробництва підприємствами. Разом з тим, недостатній попит та висока конкуренція стримуватиме адекватне зростання вихідних цін. Стабільний курс гривні у 1 кварталі сприяв зменшенню оцінки впливу знецінення гривні на вихідні ціни та нарощування виробництва.

Респонденти прогнозують зростання потреби у запозичених коштах у наступні 3 місяці. Доступ до банківського кредиту незначно покращився, але частка респондентів, які планують брати банківські кредити, залишилась на рівні минулого кварталу (знизилась на 0,7 п.п. до 45,6%), по Чернівецькій області частка респондентів, які планують брати кредит, зменшилась порівняно з минулим кварталом на 17,1 в.п. до 42,9 %. Використання кредитних ресурсів підприємствами найбільше стримують, на їх думку, високий рівень відсоткових ставок за кредитами, надмірні вимоги до вартості застави та складність процедури оформлення документів. Вплив фактору курсових коливань послабився.

Інфляційні очікування суттєво знизились: у наступні 12 місяців зростання споживчих цін прогнозується респондентами на рівні 14,6% проти 15,1% у попередньому кварталі, більше половини респондентів (52,7%) прогнозує, що зростання споживчих цін у наступні 12 місяців буде в межах 10-20%, по Чернівецькій області частка склала 66,6% респондентів. Основними факторами зростання споживчих цін респонденти називали зростання витрат на виробництво, коливання обмінного курсу та рівень доходів населення. Оцінка впливу на інфляційні процеси дій НБУ знизилась.

Респонденти очікують зростання обсягів виробництва товарів та послуг в Україні у наступні 12 місяців. Частка респондентів, які у наступні 12 місяців передбачають спад економіки, продовжила знижуватись до 20,9% проти 41,9% у 4 кварталі 2009 року. Оцінки щодо стабільності курсу гривні суттєво покращились: незмінність курсу гривні до долара США прогнозують 40,9% респондентів проти 33,3% у ІV кварталі. Частка респондентів нашої області, що очікують на незмінність курсу гривні до долара США, склала 33,3% проти 13,3 % в ІV кварталі 2009 року.

Надані результати є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України у лютому 2010 року і не є оцінками НБУ.

 


Джерело: Прес-служба управління Національного банку Укра


Ключові слова: опитування Чернівці 2010 економіка

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Яким чином Флуконазол допомагає при усуненні грибкових інфекцій В аптеці ANC препарат доступний у кількох лікарських формах – капсулах, таблетках
- 24.04.2024 16:04
Практичні поради: як розкрутити Ютуб канал і залучити аудиторію Якщо у вас є аудиторія не лише на Ютуб, але й інших платформах, обов’язково використовуйте цей
- 23.04.2024 09:14
Рецепт ніжного домашнього зефіру без випікання Швидко та просто: рецепт ніжного домашнього зефіру без випікання
- 16.04.2024 10:32
Минулої доби шахраї ошукали двох чоловіків на суму понад 31 тисячу гривень: дізнавачі поліції розпочали кримінальні провадження Цього разу аферистам вдалося незаконно збагатитися чужими коштами під приводом
- 16.04.2024 10:09
ДНК тест для родового дерева, ДНК-экспертиза на этническое происхождение ДНК-тестирование – это мощный инструмент, который позволяет
- 15.04.2024 13:56
Образа: мозок шукає швидкі способи впоратися зі стресом Ми отримуємо сигнал ззовні, але не знаємо, що з ним робити
- 05.04.2024 11:23
Британський суд відклав екстрадицію Джуліана Ассанжа до США Засновник WikiLeaks у Великій Британії
- 01.04.2024 13:10
Чому наш організм вимагає солодкої та жирної їжі і що з цим робити Солодощі для нашого тіла це простий і, головне, швидкий спосіб о
- 01.04.2024 12:58
На Буковині слідчі поліції повідомили чоловіку про підозру у вчиненні домашнього насильства Житель обласного центру впродовж тривалого часу вчиняв протиправні дії відносно
- 01.04.2024 12:48

Всі новини