У художньому музеї відкрилася унікальна виставка ікон. ФОТО

- 25.03.2010 15:26
У художньому музеї відкрилася унікальна виставка ікон. ФОТО

25 березня у Чернівецькому художньому музеї відкрилася унікальна виставка ікон, присвячена Дню Святого Воскресіння. Унікальність її полягає у тому, що більшість експонатів виставки вперше за багато років представлені для ознайомлення широкому загалу пошановувачів мистецтва. Експозиція виставки – результат багаторічної збиральницької, наукової і реставраційної роботи колективів двох чернівецьких музеїв.

Виставка має назву „Скарби духовної пам’яті” і презентує 41 твір сакрального мистецтва з фондових збірок Чернівецьких обласних музеїв: архітектури та побуту і художнього. Основна маса ікон потрапила до музеїв після наукових експедицій, частина була передана Державою митницею, і лише невелика кількість була закуплена у приватних осіб.

Подані в експозиції твори різнобічно висвітлюють творчість обдарованих невідомих майстрів ікономалярства, де яскраво виявлені риси українського іконопису народної течії, традиційного візантійського письма, професійного академічного малярства. Так, риси українського іконопису яскраво простежуються в іконі ХVІІІ ст. „Богоматір Одигітрія” із Сторожинецького району.

Значну цінність становлять ікони „Богоматір Одигітрія” та „Святий Миколай” (1774 р.) з Кіцманського району, на яких позначився вплив старого візантійського іконопису. Невідомий художник підкреслив монументальність і величність фігур, а золотий, різьблений по левкасу фон, пишний орнамент одягу, ренесансні крісла надають цим творам урочистої піднесеності та декоративності.

Окрасою експозиції є іконостас кінця ХVІІІ ст. із Сторожинецького району. Його живопис виконаний в академічній манері, але на деяких іконах (Деісус, намісні ікони) чітко просліджується українське бароко з його світлим, святковим світосприйняттям.

На виставці представлені також дві старообрядницькі ікони. Одна з них – „Введення в храм” (1882 р.) - привезена з Росії та написана з підкресленою архаїчністю, в манері давньоруських ікон. Друга ікона – „Воскресіння Христове” – робота місцевого майстра старообрядницького іконопису. Але в ній яскраво проявився і вплив українського мистецтва.

У той же час риси академічного мистецтва бачимо в іконах „Богоматір з немовлям” (ХІХ ст.) та Богоматір з с. Красногорівка, в якій високопрофесійний живопис поєднується з пишно оздобленим золотом і різнокольоровими емалями фоном, популярним у 1880 – 90-х роках орнаментом „плетінка”, створеним у давньоруському стилі.

Під час відкриття було справедливо зазначено, що в першу чергу чернівецька громадськість має завдячити можливості побачити ці унікальні ікони науковим співробітникам Чернівецького художнього музею, адже ідея створення цієї експозиції належить саме їм.

Виставка експонуватиметься до 11 квітня, і тому у чернівчан та гостей міста є достатньо часу для того, щоби ознайомитися із цими справжніми скарбами духовної пам’яті нашого краю.

Частина образів поєднується із багато орнаментованими різьбленими обрамленнями, виконаними в традиціях прорізного культового різьблення з використанням елементів рослинного орнаменту у вигляді гілок аканту, виноградного грона, лавра, лотоса, пальмет тощо. Прикладом поєднання декоративного різьблення з іконописом є царські врата кінця ХІХ ст.

Альберт Комарі


Ключові слова: виставка ікон Чернівці

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Ученые дали название современному периоду времени Последние 4200 лет развития нашей планеты международная геохронологическая комиссия решила выделить в отдельный период истории
- 19.07.2018 17:47
Двох буковинців спіймали за зберігання наркотиків Операція «Мак 2018»: поліція Буковини активно продовжує вживати заходів, щодо боротьби з незаконним обігом наркотичних речовин.
- 19.07.2018 17:14
Дальнобойщик прокатил на капоте инспектора Под Черновцами, в районе села Магала Новоселицкого района произошел странный инцидент
- 19.07.2018 16:26
Доказательства вмешательства РФ в американские выборы есть у Facebook Ранее президент США Дональд Трамп заявлял о том, что у США нет доказательств вмешательства РФ
- 19.07.2018 15:22
Улицу Заньковецкой перекрыли движение транспорта Движение автомобильного транспорта в Черновцах в ближайшее время будет ограничено на улице Марии Заньковецкой, как отмечают
- 19.07.2018 14:15
Маршрутки №37 и 38 не ходят в Черновцах Автобусы маршрутов №37 и №38 временно не обслуживаются, как сообщил частный перевозчик Олег Огородник.
- 19.07.2018 12:44
Искусственное мясо выйдет в массовое производство с 2021 года В 2013 году был представлен первый в мире бургер с котлетой из говядины, полученной в лаборатории
- 19.07.2018 12:12
В ОБСЕ стартует расследование из-за утечки данных в РФ В СММ ОБСЕ стартует внутреннее расследование касаемо подозрений о шпионстве и утечке данных из организации
- 19.07.2018 11:46
В Украине заработали автоматы по обмену валют В аэропорту Борисполь появились два первых аппарата по обмену валюты. Машины отмечены брендом RwS bank.
- 19.07.2018 11:26
Ryanair отменили более 600 рейсов Из-за угрозы забастовок бортпроводников в Испании, Португалии и Бельгии авиаперевозчик-лоукостер Ryanair
- 19.07.2018 11:11

Всі новини