Син Єсеніна жив та працював у Чернівцях

- 22.07.2009 09:29
Син Єсеніна жив та працював у Чернівцях

Син Єсеніна у Чернівцях

При роботі з архівними документами, Державного архіву Чернівецької області провідний спеціаліст, Кугенко Олег Ігорович виявив документ, що стосується сина Сергія Єсеніна. Довгий час документ був не виявлений про перебування Олександра Сергійовича Єсеніна – Вольніна у місті Чернівці. Виявлено його заяву на отримання квартири у місті Чернівці від 05.07.1949 року та рішення виконкому Міської ради депутатів трудящих від 14.07.1949 року за падписом голови міської ради Котко Полікарп Архипович.

До цього йому була виділена кімната у гуртожитку ЧДУ у який він не міг проживати в зв’язку з переїздом матері та дружини на Буковину.

Трохи біографії:

Народився Вольнін Олександр в Ленінграді в 1924 р. Син поета Сергія Єсеніна ( не законно народжений).

У 1946 р. з відзнакою закінчив механіко-математичний факультет Московського університету. Під час Вітчизняної війни не був покликаний в армію через психіатричного діагнозу (клеймо душевнохворих супроводжували його всі роки життя в СРСР).

Ще в студентські роки він став відомий як поет, неодноразово виступав публічно з читанням віршів. У 1949 р., закінчивши аспірантуру НДІ математики при МДУ і захистивши кандидатську дисертацію з математичної логіки в Чернівецькому університеті. Тут він незабаром був арештований органами держбезпеки за читання своїх віршів у колі близьких друзів і відправлено на примусове лікування в Ленінградську спецпсіхлікарню.

Про знайомство з майбутньою матір’ю Надією Вольніною.

У 1920 році Есенин познайомився з поетесою та перекладачкою Надією Давидівной Вольніною.

Надія з юності писала вірші, брала участь у роботі поетичної студії "Зелена майстерня" під керівництвом Андрія Білого, восени 1920 року примкнула до течії імажіністів. Тоді почалася дружба з Сергієм Єсеніним. Публікувалась свої вірші, читала їх з естради в "Кафе поетів" і "Стійлі Пегаса" - так називається "кавовий" період поезії. 12 травня 1924 року, після бурхливого роману з Есеніним в Ленінграді народився син Сергія Єсеніна та Надії Давидівни Вольніной. Який у майбутньому стане відомим вченим-математиком, правозахисником та послідовником свого батька.

У 1950 р. Вольнін був висланий в Караганду, де потоваришував зі знайомими ще по Москві поетами Наумом Коржавіним і Юрієм Айхенвальдом.

В 1959 р. Вольніна знову помістили в психіатричну лікарню з діагнозом шизофренія і протримали там близько 2 років. Тим часом за кордоном, за його бажанням, були опубліковані його філософське есе під назвою «Вільний філософський трактат» і збірник віршів «Весняний лист» - другий після справи Бориса Пастернака. Це випадок, коли радянський громадянин наважився друкуватися за кордоном під власним ім'ям.. По виході з лікарні в 1961 р., Вольнін став позаштатним науковим співробітником Інституту наукової інформації (ВІНІТІ) і працював там до від'їзду з СРСР. Займався реферування та перекладами зарубіжної математичної літератури, писав статті для «Філософський енциклопедії».

Есенин-Вольнін - один з основоположників правозахисної ідеології: він пропагував ідею апеляції до радянських законів з метою виправдання дій інакомислячих. При цьому він не тільки говорив про це у колі друзів, але й здійснив ряд практичних кроків в рамках правового підходу до вирішення суспільних колізій.

Після арешту в вересні 1965 р. письменників Юлія Даніеля та Андрія Синявська Вольнін склав (спільно з Є. Строевой і В. Нікольський) текст «Цивільного поводження» з закликом зібратися 5 грудня 1965 р. на Пушкінській площі в Москві на «мітинг гласності». Наприкінці 1967 - початку 1968 р. Вольнін став одним з організаторів петиційної кампанії навколо «процесу чотирьох». Написана ним у 1968 р. «Пам'ятка для тих, кому доведеться допити» служила незамінним посібником для дисидентів в їх правовому протистоянні радянської каральної системи.

Черговий висновок Вольніна в психіатричну лікарню (1968) викликало широку кампанію протесту серед радянських і зарубіжних математиків в тому числі та академіка Андрія Сахарова з яким він співпрацював.

У листопаді 1970 р. Вольнін став експертом Комітету прав людини - незалежної асоціації, ставив своїми цілями вивчення проблем прав людини та правове просвітництво в СРСР.

Брав участь у роботі Комітету, написав кілька доповідей про право на захист та про право психічно хворих і про міжнародний пакт про права людини

. У 1972 р. Радянський уряд змусив його емігрувати до Сполучених Штатів Америки, де він продовжував займатися наукою і правозахисною діяльністю.

По углам заснули мухи

По углам заснули мухи,
Жадно жрут их пауки;
Чинят кислые старухи
Пропотевшие носки;
Головой тряся плешивой,
Одноглазая в очках
Поднимает спор крикливый
О тринадцати рублях.
Говорит, как ведьма злая:
«Всякий воровать горазд!»
Ей в ответ твердит другая,
Что ни черта не отдаст
(Черный плат надет на стерве;
Весь в морщинах, рот обвис;
То ли сопли, то ли черви
По морщинам полились...).
Мальчик спит под образами;
Ничего не знает он,
И закрытыми глазами
Точно в книгу смотрит в сон.
...Одноглазые злодейки
Будто штопают носки,
А в углах - четыре змейки
Засыпают от тоски,
А снаружи – холод лютый, И проходят стороной
Полулюди, полуспруты,
Все ломая за собой...
...Пожалели б хоть младенца,
Не кричите: он ведь спит! –
Так, сморкаясь в полотенце,
Пелагея говорит.
И к перстам прижатым пальцем
Перекрещивает плоть..
«Всем нам, грешникам-страдальцам,
Двери в рай открой, Господь!»
...Полотер огромной ложкой
Набивает рот пшеном,
И компания с гармошкой
Веселится под окном,
И на души всем страдальцам
Горько капает уют,
И дрожит под одеяльцем
Полумальчик-полуспрут.

Москва, I – 1941

Шизофрения

... Я дождался конца болтовни докторов
И пошел к ней. Смеркалось.
Я вошел и сказал, что не буду здоров...
- Рассмеялась!
...Я ей все рассказал (был белей мертвеца),
От конца до начала, -
Рассмеялась, как будто иного конца
От меня и не ждала...
...А на улице тихо светила луна –
И не только поэтам:
В эту лунную ночь разыгралась война
Тьмы со светом, -
И она (если все это было во сне, -
Значит, сон лицемерил)
Говорила так долго, и все о войне...
Я молчал и не верил,
Что сжигают Варшаву, Париж и Москву
Ради стран или денег:
Просто бьется в припадке, кусая траву,
Великан-шизофреник.

IX - 1941

Підготував Степан Карачко, краєзнавець, для "Платинової Буковини"


Ключові слова: Син Єсєніна

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

ЖД катастрофа в Нью-Джерси - поезд врезался в станцию В американском штате Нью-Джерси, в городе Хобокен 29 сентября произошла железнодорожная катастрофа. Как стало известно
- 29.09.2016 17:54
Верховный суд РФ окончательно запретил Меджлис По решению Верховного суда РФ, принятого 29 сентября, Меджлис крымскотатарского народа признается экстремистской организацией, деятельность
- 29.09.2016 17:34
ВР поддержала закон об увольнении судей Председатель Верховной Рады Украины Андрей Парубий поделился в своем Twitter результатами голосования касаемо
- 29.09.2016 16:56
Обезжиренные продукты вредят здоровому сну Причиной бессонницы может стать причина с низким содержанием жиров. Такое заявление сделала американский диетолог Дебора Енос на основании проведенного
- 29.09.2016 15:53
Система е-декларирования дала очередной сбой По сообщению Национального агенства по вопросам предотвращения коррупции, из-за сбоя с в системе электронного декларирования отображалось
- 29.09.2016 14:58
Главу жд вокзала в Черновцах задержали за взятку За взяточничество сотрудниками Национальной полиции был задержан начальник железнодорожного вокзала Черновцов
- 29.09.2016 14:11
Обшивка сидений в Черновцах - компания Кораблик Обшивка салонов легковых автомобилей, микроавтобусов и автобусов, а также обивка сидений и врезка стекла - все эти услуги предоставляет
- 29.09.2016 12:15
Маленькая буковинка погибла в ДТП под Каменцем-Подольским 28 сентября утром, примерно в 11:00, недалеко от села Гуменцы Хмельницкой области произошла смертельная авария
- 29.09.2016 12:08
ДТП в Черновцах 29 09 2016 - дворника сбили насмерть В Черновцах произошло уже второе дорожно-транспортное происшествие, в результате которого погиб работник коммунального предприятия.
- 29.09.2016 11:26
IT-рынок объединяется в разработке искусственного интеллекта Для того, чтобы оценить и понять преимущества искусственного интеллекта, своим усилия объединят крупнейшие игроки IT-индустрии.
- 29.09.2016 10:52

Всі новини