Західна Україна інтегрується в ЄС

- 03.08.2011 10:20
Західна Україна інтегрується в ЄС

У Києва назріває нова проблема з сусідами: слідом за Румунією свої паспорта громадянам України цього року стала видавати Угорщина.

Представники влади розводять руками: хоча подвійне громадянство в Україні заборонено, вплинути на ситуацію практично неможливо, пише російська Независимая газета. Експерти жартують, оцінюючи його як "індивідуальну інтеграцію в ЄС" тисяч громадян країни. Але цілком серйозно застерігають про проблеми, з якими може зіткнутися офіційний Київ, коли з'ясується, що рахунок іде на сотні тисяч і населення окремих областей майже повністю складається з громадян сусідніх держав.

Вимоги до кандидатів на отримання другого паспорта мінімальні. Вони повинні підтвердити національне походження або факт проживання сім'ї на територіях, які колись були частиною Румунії та Угорщини.

Враховується також знання мови, історії, культури і традицій, хоча ці фактори є другорядними. "Найскладніше питання виникло у відносинах з Бухарестом, де знайшли вплив політичні сили, орієнтовані на відтворення Великої Румунії. Паспортизація громадян Молдови і частини України розглядалася як частина цього плану", - сказав керівник Інституту української політики Костянтин Бондаренко. Він зазначив, що це викликало стурбованість офіційного Києва: "Офіційних даних про кількість виданих паспортів немає. Українські чиновники неофіційно говорять мінімум про 30 тисяч, румунська сторона наполягає, що документів в 10 разів менше. У травні обговорював це питання в Бухаресті міністр закордонних справ Костянтин Грищенко. Але експерти стверджують, що після візиту ситуація не змінилася: тіньова паспортизація триває.

Між тим в Угорщині з 1 січня цього року набули чинності поправки до законодавства, які дозволяють багатьом жителям Західної України обзавестися другим паспортом. За даними місцевої влади, в Закарпатті проживають близько 150 тис. осіб, які можуть претендувати на угорське громадянство. Навесні депутат Європарламенту від Угорщини Білого Ковач з гордістю сказав в інтерв'ю, що кожні півгодини надходить новий пакет документів на отримання громадянами України угорської паспорта. До літа скандал вибухнув у Будапешті, де опозиція звинуватила владу в безвідповідальне ставлення до роздачі національних паспортів. Експерт Ендре Сведник пояснив ВПС ситуацію: "Проблеми можуть з'явитися пізніше, тому що угорський уряд хоче, щоб ці угорські меншини залишалися на тих територіях, де вони живуть зараз. Але вони, можливо, захочуть емігрувати до Угорщини".

Заступник голови Верховної Ради Микола Томенко вважає, що ця проблема має і зворотний бік: батьківщину можуть з легкістю покинути десятки тисяч українців, що тільки ускладнить демографічні проблеми і створить кадрова криза. У Мзс зазначають, що ніяких можливостей вплинути на ситуацію немає.

"У Конституції сказано, що в Україні діє одне громадянство. Але в законодавстві немає жодних заходів, які захищають цю норму Основного закону. Припустимо, ми виявимо громадян, які незаконно отримали другий паспорт. І що з цим робити? Позбавити їх українського громадянства? Можна, але це настільки складний і трудомісткий процес, що цим ніхто не стане займатися", - пояснило джерело в дипломатичних колах. Він зазначив, що теоретично проблема знаходиться в зоні відповідальності МВС, однак міліція нічого зробити не може. Співрозмовник нагадав, як у 2008 році, після конфлікту в Абхазії і Південній Осетії українська влада задалася метою виявити "п'яту колону" власників російських паспортів. Але розпочата в Криму кампанія швидко зазнала фіаско.

І тоді, і зараз багато експертів говорять про головну проблему повзучої паспортизації - загрозу сепаратизму. Закарпатський політолог Олександр Гавриш зазначив, що Словаччина і Румунія, де, як і в Україні, проживають нацменшини угорців, різко негативно відреагували на нововведення в законодавстві сусідньої країни. Україна промовчала, а це означає, що в майбутньому держава може зіткнутися з проблемою контролю над територією, заселеної громадянами сусідньої держави. "Для цього досить, щоб культурні гасла еволюціонували в політичні", - вважає політолог, відзначаючи, що підставою для цього може стати невдоволення сотень тисяч громадян рівнем свого життя в межах України.

Керівник громадської організації "Європейський дім" Павло Грицак вважає, що пересічні громадяни, які прагнуть отримати паспорт держав - членів ЄС, найменше винні в сформованій ситуації. Вони діють виходячи з інтересів своєї родини, майбутнього своїх дітей: "Україна не створює їм умов для самореалізації, для нормального життя. Не вистачає робочих місць, і при цьому звужуються можливості для ведення малого бізнесу. Скорочується держзамовлення у вузах, а незабаром вища освіта в Україні взагалі може бути недоступним для пересічних громадян. Люди змушені шукати інші способи забезпечити гідну якість життя".

Грицак вважає, що державі слід насамперед звернути увагу на обставини, в яких проходить так звана паспортизація: "Чому це робиться таємно? Якщо ми партнери з ЄС, говоримо про створення зони вільної торгівлі, безвізовий режим, про асоційоване членство, то повинні робити-партнерски, діяти прозорим. До чого ця логіка дрібних шахраїв: так, ми знаємо, що в Україні заборонено подвійне громадянство, але нишком видаємо паспорта - ми нічого не порушуємо, це внутрішня проблема самої України". На думку експерта, такий підхід може свідчити про наявність подвійного дна біля самої ідеї паспортизації, яка підноситься як форма захисту інтересів частини свого народу, який проживає за кордоном.

"В Україні проживає велика громада поляків, і Варшава знайшла простий і ясний спосіб надання преференцій: довівши спорідненість, українські громадяни отримують "карту поляка", яка спрощує, зокрема, візові процедури. Це дійсно коректний і партнерський по відношенню до Києва спосіб вирішення проблеми. Чому так не роблять Румунія і Угорщина?" - зазначив Грицак.

Багато експертів у Києві вважають, що до списку "підозрілих партнерів" варто було б додати і Росію, і Ізраїль і США. Паспорти цих держав отримують не тільки пересічні громадяни, але і багато високопоставлені чиновники. Явище настільки поширеним, що боротися з ним вже практично неможливо, вважають аналітики. "Боротися - нерозумно. У глобалізованому світі громадянство - річ досить умовна. Можливо, Україні слід було б визнати існуюче положення і дозволити подвійне громадянство", - вважає Костянтин Бондаренко.

Нещодавно з такою ж ідеєю виступив депутат Верховної Ради від опозиції Геннадій Москаль: "Влада слід на офіційному рівні визнати, що одне громадянство в Україні є лише де-юре. Де факто в нашій країні давно існує подвійне громадянство". Він розкритикував позицію політиків, які побоюються, що сусідні країни, роздавши українцям паспорта, висувають територіальні претензії до України: "За даними Мзс, з 2007 по 2011 рік посольство України в Молдові надало українське громадянство 6907 особам. Нікому не приходить в голову, що Україна може почати військові дії проти Молдови під приводом захисту своїх громадян".

Депутат, як і багато його колег, виходить з того, що Україна повинна створити для своїх громадян такі умови, при яких загроза сепаратизму була б неможливою. Експерти звертають увагу, що поки тенденція розвивається в протилежному напрямку. Діючи незграбно у сфері гуманітарної політики і надмірно жорстко в економічній сфері, держава підсилює внутрішні конфлікти в суспільстві.

Цей факт був зафіксований Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), який провів два спеціальних дослідження за замовленням Інституту з прав людини, протидії екстремізму і ксенофобії. З'ясувалося, що з лютого по червень поточного року рівень регіональної нетерпимості в Україні значно збільшився. В цілому по країні 44% громадян налаштовані толерантно по відношенню до жителів усіх регіонів, ще 26% не змогли точно сказати, чи є в країні території, що викликають негативне ставлення. Але приблизно п'ята частина жителів південних і східних областей однозначно назвали регіоном-антагоністом Західну Україну, багато заявили, що було б краще, якби західні області відокремилися. Негатив у зворотному напрямку висловили вдвічі менше жителів західних областей.

Депутат Олександр Фельдман заявив: "Очевидним є зростання нетерпимості відносно Західної України в цілому. Особливу тривогу викликає зростання відторгнення. Крім того, різким є зниження толерантного ставлення конкретно до Галичині. При цьому помітно деяке зниження нетерпимості до Донбасу - при паралельному зростання настроїв відторгнення. Протилежна тенденція спостерігається відносно Криму (незалежність АРК в Західній Україні не готові допустити ні за яких обставин)".

Лінії напруги всередині країни, що посилюються на тлі економічних проблем і невирішеність гуманітарних і соціальних питань, створюють зараз головну загрозу цілісності України, приходять до висновку експерти. Вони вважають, що громадянство інших країн, яке незаконно отримують українці, в цій ситуації може в майбутньому зіграти роль детонатора. 


Ключові слова: подвійне громадянство в Україні, українцям паспорти видає Угорщина та Румунія, самостійна євроінтеграція українців

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

40% черновчан выбрали семейного врача В Черновцах жители подписали с врачами 102 250 деклараций. Такие цифры называются по состоянию на 10 июля 2018 года.
- 13.07.2018 17:30
Великобритания и США подпишут торговое соглашение после Брексита После завершения процедуры Брексита Великобритания и США заключат торговый союз
- 13.07.2018 17:19
К Земле приближается необычная зеленая комета 2 июля астрономы отметили приближающуюся к нашей планете комету C/2017 S3 PANSTARRS
- 13.07.2018 16:07
Поезд Черновцы-Сучава запустят в 2019 году В пресс-службе Министерства инфраструктуры Украины озвучили сроки реализации проекта железнодорожного сообщения
- 13.07.2018 12:51
Принят закон об уменьшении стоимости растаможки авто В первом чтении Верховной Радой Украины был принят законопроект "О внесении изменений в налоговый кодекс Украины
- 13.07.2018 12:17
Рейтинг самых дорогих городов мира 2018 Банк UBS AG провел исследование и определил рейтинг самых дорогих для проживания городов в мире
- 13.07.2018 12:12
Тройное ДТП в Черновцах в районе Дрожзавода 13 07 2018 В Черновцах в пятницу, 13 июля, в районе Дрожзавода произошла авария
- 13.07.2018 11:00
Владельцы авто на еврономерах требуют принять закон о растаможке Перед отпуском у депутатов Верховной Рады Украины 13 июля - последний рабочий день
- 13.07.2018 10:49
Озоновая дыра над Антарктидой затянулась По заявлению Европейского космического агентства, озоновая дыра в атмосфере Земли над Антарктидой затянулась.
- 13.07.2018 09:53
Фестиваль культур Global Village в Черновцах 27 07 2018 В Черновцах на улице Кобылянской 27 июля состоится международный фестиваль культур Global Village.
- 13.07.2018 09:46

Всі новини