WikiLeaks: Фальсифікації і "чистка" документів про геноцид вірмен

- 26.07.2011 10:49
WikiLeaks: Фальсифікації і "чистка" документів про геноцид вірмен

Політика заперечення геноциду вірмен в Османській імперії і спроби фальсифікації архівних документів зі сторони турецького уряду представлена в дезавуйованому сайтом WikiLeaks шифрованої депеші Держдепартаменту США, повідомляє ліванська газета "Жумхурія". Відповідно до публікації, в секретному донесенні консульства США в Стамбулі за N04ISTANBUL1074 від 12 липня 2004 року зібрані коментарі та свідоцтва турецьких та іноземних істориків, які безпосередньо стикнулись із цими проблемами.

Як передає аналітична шифрограма, найбільшою перешкодою на шляху вірмено-турецького примирення є "дилема геноциду вірмен і його визнання з боку Туреччини". Не припиняються взаємні звинувачення вірменських і турецьких істориків з цієї проблеми.

Вірменською діаспорою зібрані численні свідоцтва та документи, що підтверджують заплановане зі сторони турецького уряду "знищення в період 1915 - 16 рр. більше мільйона вірмен, які проживають в Османській імперії".

Туреччина, у свою чергу, опублікувала низку документів на підтримку своєї версії про події того часу, згідно з якою кілька сотень тисяч вірмен, які були депортовані у відповідь на загрозу з боку "вірменських бойовиків і жорстокі вбивства багатьох турок-мусульман", загинули від рук бандитів, хвороб і важких умов.

Як наголошується в дипповідомленні, в питанні ідентичності "у вірменської сторони немає проблем", оскільки на додаток до тисячолітньої історії та багатої культурної спадщини сам факт "трагічних подій 1915 року є важливим елементом сучасної ідентичності".

Підхід Туреччини в "підтримці турецької ідентичності" знаходиться в більш складному стані, але він незмінний з моменту створення республіки Ататюрком і донині. "Навіть сьогодні вважається, що визнання будь-яких помилок відносно вірмен з боку як будь-якого з представників держави, так і зміною урядів поставлять під сумнів твердження про кордони і права людини, а також послаблять позиції Туреччини відносно вимоги вірмен про компенсації", - вказується в аналітичній доповіді.

Вірменські й іноземні історики вказують на політику турецького уряду, який протягом десятиліть всіляко перешкоджає вільному доступу до архівів, тим самим приховуючи "переконливі докази" причетності Туреччини до геноциду.

Зокрема, професор вірменознавства університету Мічигану Геворг Бардакчян в 70-ті і 80-ті роки неодноразово звертався до ряду офіційних осіб США, відзначаючи, що з боку керівництва турецьких архівів йому не раз заявляли про необхідність "захисту документів від неправомірного і ворожого використання іноземців".

На початку 90-х колишній президент Туреччини Тургут Озал полегшив отримання ліцензій на дослідження і відкрив доступ до більш ніж 150 млн. документів. Однак, за свідченням дослідників, індексація більше 70 млн. документів, що відносяться безпосередньо до "вірменському питання", не проводиться і турецькі чиновники перешкоджають їх отримання.

Генеральний директор Національного архіву Туреччини професор Юсуф Саріней заявив дипломатам консульства США, що для доступу в архів необхідна віза Міністерства закордонних справ, а скарги вірменських дослідників пояснив відсутністю дипломатичних відносин між Туреччиною і Вірменією".

Слушні сумніви як вірменських, так і інших дослідників щодо збереження та цілісності архівних документів. Зокрема, за словами турецького історика, професора Халіла Берктая, вже було зареєстровано дві спроби "очищення" архіву від "що містять складу злочину документів за вірменським питання".

За визнанням ряду турецьких військових високопосадовців в 1919 році, перша спроба фальсифікації історичної правди і "викрадення ряду важливих документів з архіву була здійснена в 1918 році" - до "окупації союзниками Стамбула".

Берктай вважає, що вдруге процес "чистки" важливих документів зроблена у зв'язку з наміром Тургута Озала відкрити архів. За словами турецького історика, цю акцію проводила група відставних дипломатів і генералів на чолі з колишнім послом Туреччини в Іраку Нурі аль-мухаррам Бергером. Екс-посол поділився з Халілом Берктаем, який на той час працював у архіві, своїми "успіхами": "Я дійсно зарізав вірмен".

У цьому ж контексті висловився директор науково-дослідницького інституту США в Туреччині Тоні Грінвуд в інтерв'ю з офіційними особами консульства. Він заявив про те, що під час проведення досліджень в архіві група високопоставлених військових там проводила інспектування документів.

Деякі турецькі історики стверджують, що всередині архіву відбувається безперервний процес за його "очищення "від "вірменського питання", передає дипповідомлення.


Ключові слова: Вікілікс про геноцид вірменів, Турція проти вірменів, секретні депеші від Вікілікс, вірмено-турецькі відносини

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Что надеть на новый год 2018, чтоб год был успешным и счастливым? Наступающий 2018 год - год Желтой Земляной Собаки. В отличие от символа 2017 года, Огненного Петуха, Собака является более
- 13.12.2017 12:05
Парку Жовтневый предлагают провести реконструкцию Отдел контрольно-проверочной работы провел плановую проверку деятельности коммунального предпричтия Парк Жовтневый совместно с управлением культуры, а также специалис
- 13.12.2017 11:31
Интересные факты о мороженом Мороженое можно вполне отнести к наиболее древним десертам, поскольку, как заявляют ученые, изобрели его порядка 4000
- 13.12.2017 10:51
США выступают против строительства Северного потока-2 Государственный департамент США поддерживает страны, выступающие против строительства газопровода Северный поток-2. О
- 13.12.2017 10:17
Украина отстает в ряде вопросов соглашения об Ассоциации с ЕС По словам главы представительства ЕС в Украине Хюга Мингарелли, по плану выполнения Соглашения об ассоциации
- 13.12.2017 09:50
Из Черновцов планируют запустить международные авиарейсы В пресс-службе Черновицкого городского совета отмечают, что в ближайшем будущем из Черновцов могут отправляться авиарейсы
- 13.12.2017 09:17
Виновник теракта в Нью-Йорке мстил за ИГИЛ В центре Нью-Йорка на автостанции утром 11 декабря прогремел взрыв - сдетонировало взрывное устройство, изготовленное в кустарных условиях. Обвиняемым
- 12.12.2017 16:22
Черновицкие студенты на месяц идут на зимние каникулы В высших учебных заведениях Черновцов студенты уйдут на зимние каникулы в январе. По заявлению представителей Буковинского государственного медицинского университета
- 12.12.2017 14:18
В центре Черновцов загорелся хлебовоз 12 12 2017 Прямо в центре Черновцов загорелся грузовой автомобиль. Отмечается, что грузовик одного из заводов Черновцов в это время как раз возвращался
- 12.12.2017 13:51
Наблюдателям ОБСЕ запретили общаться с жителями Горловки Специальная мониторинговая миссия ОБСЕ на Донбассе опубликовала очередной отчет.
- 12.12.2017 12:42

Всі новини