WikiLeaks: Фальсифікації і "чистка" документів про геноцид вірмен

- 26.07.2011 10:49
WikiLeaks: Фальсифікації і "чистка" документів про геноцид вірмен

Політика заперечення геноциду вірмен в Османській імперії і спроби фальсифікації архівних документів зі сторони турецького уряду представлена в дезавуйованому сайтом WikiLeaks шифрованої депеші Держдепартаменту США, повідомляє ліванська газета "Жумхурія". Відповідно до публікації, в секретному донесенні консульства США в Стамбулі за N04ISTANBUL1074 від 12 липня 2004 року зібрані коментарі та свідоцтва турецьких та іноземних істориків, які безпосередньо стикнулись із цими проблемами.

Як передає аналітична шифрограма, найбільшою перешкодою на шляху вірмено-турецького примирення є "дилема геноциду вірмен і його визнання з боку Туреччини". Не припиняються взаємні звинувачення вірменських і турецьких істориків з цієї проблеми.

Вірменською діаспорою зібрані численні свідоцтва та документи, що підтверджують заплановане зі сторони турецького уряду "знищення в період 1915 - 16 рр. більше мільйона вірмен, які проживають в Османській імперії".

Туреччина, у свою чергу, опублікувала низку документів на підтримку своєї версії про події того часу, згідно з якою кілька сотень тисяч вірмен, які були депортовані у відповідь на загрозу з боку "вірменських бойовиків і жорстокі вбивства багатьох турок-мусульман", загинули від рук бандитів, хвороб і важких умов.

Як наголошується в дипповідомленні, в питанні ідентичності "у вірменської сторони немає проблем", оскільки на додаток до тисячолітньої історії та багатої культурної спадщини сам факт "трагічних подій 1915 року є важливим елементом сучасної ідентичності".

Підхід Туреччини в "підтримці турецької ідентичності" знаходиться в більш складному стані, але він незмінний з моменту створення республіки Ататюрком і донині. "Навіть сьогодні вважається, що визнання будь-яких помилок відносно вірмен з боку як будь-якого з представників держави, так і зміною урядів поставлять під сумнів твердження про кордони і права людини, а також послаблять позиції Туреччини відносно вимоги вірмен про компенсації", - вказується в аналітичній доповіді.

Вірменські й іноземні історики вказують на політику турецького уряду, який протягом десятиліть всіляко перешкоджає вільному доступу до архівів, тим самим приховуючи "переконливі докази" причетності Туреччини до геноциду.

Зокрема, професор вірменознавства університету Мічигану Геворг Бардакчян в 70-ті і 80-ті роки неодноразово звертався до ряду офіційних осіб США, відзначаючи, що з боку керівництва турецьких архівів йому не раз заявляли про необхідність "захисту документів від неправомірного і ворожого використання іноземців".

На початку 90-х колишній президент Туреччини Тургут Озал полегшив отримання ліцензій на дослідження і відкрив доступ до більш ніж 150 млн. документів. Однак, за свідченням дослідників, індексація більше 70 млн. документів, що відносяться безпосередньо до "вірменському питання", не проводиться і турецькі чиновники перешкоджають їх отримання.

Генеральний директор Національного архіву Туреччини професор Юсуф Саріней заявив дипломатам консульства США, що для доступу в архів необхідна віза Міністерства закордонних справ, а скарги вірменських дослідників пояснив відсутністю дипломатичних відносин між Туреччиною і Вірменією".

Слушні сумніви як вірменських, так і інших дослідників щодо збереження та цілісності архівних документів. Зокрема, за словами турецького історика, професора Халіла Берктая, вже було зареєстровано дві спроби "очищення" архіву від "що містять складу злочину документів за вірменським питання".

За визнанням ряду турецьких військових високопосадовців в 1919 році, перша спроба фальсифікації історичної правди і "викрадення ряду важливих документів з архіву була здійснена в 1918 році" - до "окупації союзниками Стамбула".

Берктай вважає, що вдруге процес "чистки" важливих документів зроблена у зв'язку з наміром Тургута Озала відкрити архів. За словами турецького історика, цю акцію проводила група відставних дипломатів і генералів на чолі з колишнім послом Туреччини в Іраку Нурі аль-мухаррам Бергером. Екс-посол поділився з Халілом Берктаем, який на той час працював у архіві, своїми "успіхами": "Я дійсно зарізав вірмен".

У цьому ж контексті висловився директор науково-дослідницького інституту США в Туреччині Тоні Грінвуд в інтерв'ю з офіційними особами консульства. Він заявив про те, що під час проведення досліджень в архіві група високопоставлених військових там проводила інспектування документів.

Деякі турецькі історики стверджують, що всередині архіву відбувається безперервний процес за його "очищення "від "вірменського питання", передає дипповідомлення.


Ключові слова: Вікілікс про геноцид вірменів, Турція проти вірменів, секретні депеші від Вікілікс, вірмено-турецькі відносини

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Защита Карпюка и Клыха готовит обращение в ЕСПЧ Адвокат украинских плитических заключенных Николая Карпюка и Станислава Клыха Илья Новиков заявил
- 26.10.2016 17:37
Украина обеспечена вакцинами от полио на 91% В пресс-службе Министерства здравоохранения Украины сообщили о встрече руководства Минздрава с представителями
- 26.10.2016 17:16
Срочное собрание НАПК из-за системы е-декларирования В пресс-службе Национального агентства по противодействию коррупции заявили - на четверг, 27 октября, созывается срочное
- 26.10.2016 16:45
На Буковине уровень преступности - один из самых низких по Украине В прокуратуре Черновицкой области отмечают - на Буковине стало в два раза больше умышленных
- 26.10.2016 16:26
Американский мальчик после комы заговорил на другом языке Подросток из США по имени Рубен Нсемох оказался в странной ситуации - после того, как он очнулся от комы
- 26.10.2016 16:04
Минимальная зарплата-2017 составит 3200 грн В 2017 году планируется повышение минимальной зарплата практически в два раза, в чем сообщили в ходе
- 26.10.2016 15:36
Предугадать инсульт можно по глазам Зрение может помочь предсказать приближающийся инсульт, как утверждают ученые. Недавно
- 26.10.2016 15:23
Утвержден новый образец бланка украинского паспорта Проект постановления "О внесении изменений в постановление Кабинета министров Украины от 25 марта 2015 года №302"
- 26.10.2016 14:28
ДТП на трассе Стрый-Черновцы 25 10 2016 На автомобильной дороге сообщением Стрый-Черновцы произошло ДТП, в результате которого пострадала жительница Ивано-Франковской области
- 26.10.2016 14:08
Россия вмешивается во внутренние дела Украины - СБУ Советник председателя Службы безопасности Украины Ярослав Антоняк заявил, что Следственный комитет РФ демонстрирует свое вмешательств
- 26.10.2016 12:43

Всі новини