На супутнику Сатурна виявлена гігантська електростанція

- 28.04.2011 14:46
На супутнику Сатурна виявлена гігантська електростанція

Дослідники з США, Італії і Великобританії продовжують обробляти дані, отримані за допомогою зонда Cassini, який літає в околицях Сатурна. І, як випливає з повідомлення НАСА, їм начебто вдалося розгадати одну з численних загадок системи планети-гіганта. І знову вона була пов'язана з Энцеладом - величезним крижаним супутником Сатурна.

І трохи більше місяця тому з'ясувалося, що на Енцеладі під товстим шаром його льоду існує колосальний джерело тепла. Нібито там працюють 20 ТЕЦ сумарною потужністю 15,8 ±3,1 гігавата (1 гігават = 1000 мегават). Це, щонайменше, в 10 разів перевершує попередні оцінки.- Ми припускали, що рівень теплового потоку з надр супутника становить близько 1,1 гігавата, максимум - 5,8, але виявилося, що він набагато вище, - говорить Карлі Хоуетт (Carly Howett) - керівник дослідження з Південно-Західної НДІ (Southwest Research Institute in Boulder, Colo.).

- Ми поки не можемо пояснити, що за джерело працює там, який постачає тепло настільки потужно, - зізнається Карлі. Вона пояснила: вважалося, що надра Енцелада розігріває гравітаційна взаємодія з Сатурном - приливна сила. Трохи - додає радіація. Але продуктивності і того, і іншого не вистачає, щоб генерувати тепло в такій кількості, як це спостерігається.

І ось нове відкриття: Сатурн і Енцелад являють собою гігантську динамо-машину. Планета і супутник пов'язані електрично - немов би проводами. За ним туди-сюди течуть струми колосальної сили. Протяжність "проводів" - 240 тисяч кілометрів. Діаметр самого супутника - 500 кілометрів.

Електростанція в космосі

Кілька років тому все той же зонд Cassini сфотографував дивно явище: Енцелад що-то вивергав з себе на висоту, порівнянну з його розмірами. Фонтани били з гігантських тріщин на поверхні, що одержали назву "тигрові".

Фахівці Лабораторії реактивного руху НАСА в Пасадені (NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif) проаналізували ультрафіолетовий спектр струменів з допомогою приладу Ultraviolet Imaging Spectrograph (UVIS). І прийшли до висновку, що вони швидше за все водяні.

- Потужність струменів, виміряна на висоті 15 кілометрів від поверхні, дозволяє оцінити швидкість їх закінчення, - говорить Кандіс Хансен, що відповідає за роботу UVIS. -

Це 2100 кілометрів на годину, вище швидкості звуку.

Як тепер пояснюють учені, за допомогою цих водяних струменів Енцелад і генерує електричний струм.

Частинки з фонтанів набувають заряд - іонізуються, стаючи плазмою. Її пучки мчать до Сатурна. Рухаються крізь його магнітосферу немов провідники в магнітному полі. В результаті планета-гігант і її супутник стають деталями циклопической динамо-машини. А точніше - МГД-генератора. Він і виробляє струм.

Плазмові провідники, за яким той тече, утворюють в космосі широкі дуги.

Там, де дуга впирається в атмосферу планети-гіганта, виникає світла пляма - так званий авроральный слід. Його вдалося розглянути на знімках Північного полюса Сатурна, переданих зондом Cassini.

Відбиток електричного впливу Енцелада виглядає скромно. Насправді ж він величезний приблизно 1200 кілометрів на 400. Це, по суті, перетин "проводи", що з'єднує планету з супутником.

По ідеї, аналогічний авроральный слід повинен з'являтися і на Південному полюсі. Але його чомусь немає.

На знімках Північного полюса Сатурна добре помітно величезна палаюче кільце, природа якого залишалася незрозумілою. Вчені тепер вважають, що й це світіння викликано струмами, що циркулюють у електричного ланцюга планети і її супутника. Воно свого роду Північне сяйво.

Дослідникам під керівництвом Дональда Гарнета (Donald Gurnett) з Університету Айови (University of Iowa in Iowa City) вдалося навіть записати характерне шипіння, супроводжуюча передачу струму.

На жаль, вчені місії Cassini не повідомляють потужність космічного генератора. Чи не прикинули скільки гігават він виробляє. Або приховують. Але цікаво було б дізнатися, куди можна використати таку кількість електроенергії, яку виробляють планета і її супутник.

Вода в ополонці

Як повідомляє та ж Карлі Хоуетт, потужні "ТЕЦ, що працюють на Енцеладі, і МГД-генератори сильно підвищують шанси на те, що там - під льодом супутника Сатурна, в його тигрових тріщинах - є рідка вода. Тобто, океан. А в нього життя. Деякі вчені серйозно натякають принаймні на молюсків і медуз.

- Енцелад може представляти інтерес для астробіологів, - погоджується Карлі Хоуетт.

Супутник Сатурна включає свої фонтани із завидною періодичністю раз на 1,37 днів (земних), завершивши повний оборот навколо планети.

Нещодавно було виявлено, що фонтани Енцелада містять сіль і органічні сполуки, багаті вуглецем.


Ключові слова: електростанція в космосі, зонд Cassini, супутник Сатурна Энцелад, електростанції на Энцеладі

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Податкова соцпільга не поширюється на аванс Чернівецька ОДПІ звертає увагу, що згідно з п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного
- 12.12.2017 12:13
Черновчан приглашают на празднование Хануки 2017 В Черновцах Еврейская община традиционно отметит праздник Хануки. Как сообщает пресс-служба Черновицкого городского совета, все желающие пригл
- 12.12.2017 10:45
Состоялась церемония вручения Нобелевских премий 2017 Накануне состоялась торжественная церемония награждения ежегодными Нобелевскими премиями в области физики, литерат
- 12.12.2017 10:25
На Донбасс из России перебросили 120 кадровых военных Как сообщают в Главном управлении разведки Министерства обороны Украины, на Донбасс из Ро
- 12.12.2017 09:53
За полгода безвизом воспользовалось 355 тысяч украинцев Безвизовый режим между Украиной и странами Европейского Союза заработал с 11 июня 2017 года.
- 12.12.2017 09:23
В Черновцы доставлены два троллейбуса из Чехии Черновцы получили в нынешнем году первые троллейбусы. Это два бывших в употреблении троллейбуса марки Шко
- 12.12.2017 09:15
Путин отдал приказ о выводе войск из Сирии Президент России Владимир Путин прибыл 11 декабря в сирийский Хмеймим на российскую военную базу,
- 11.12.2017 12:42
Зарплаты в Украине - самые низкие в Европе Среди всех стран Европы уровень средней зарплаты в Украине - самый низкий. несмотря на то, что согласно статистическим данным, средний уровень зарплаты в Украине в июне 2017 года увеличился на 19%
- 11.12.2017 11:29
Новая методика позволяет взломать любой Windows Специалисты заявляют - существует новая методика, с помощью которой можно взломать абсолютно любую версию операционной системы Windows, при этом, мошенническое ПО останется незамеченным для антивирусных программ.
- 11.12.2017 11:15
Провокаторы подорвали польский автобус под Львовом Под Львовом неизвестные лица бросили под польский автобус взрывчатку. Информацию об инциденте,
- 11.12.2017 10:43

Всі новини