Епопея з Митним союзом

- 26.04.2011 14:25
Епопея з Митним союзом

Наполегливі спроби Росії заманити Україну в Митний союз зазнали краху.

Україна буде співпрацювати з Митним союзом, але не планує в нього вступати, чітко заявив у суботу міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

Вибір між Росією і Європейським союзом (ЄС) був неминучий: 18 квітня голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що Україна не може одночасно інтегруватися в Митний союз і мати всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС. Так що заява Грищенко - відповідь на ультиматум Баррозу.

А що ж Росія? Адже українці і раніше не раз говорили про те, що твердо налаштовані на економічне зближення з ЄС. Чому ж російське керівництво ніби не чує цих заяв, знову і знову намагаючись залучити сусідів в Митний союз?

Надії на економічну інтеграцію з Україною сильно пожвавилися в минулому році, коли президентом країни був обраний Віктор Янукович. Його проросійські обіцянки і курс на зближення з сусідами здавалися цілком серйозними: у квітні минулого року були досягнуті домовленості щодо Чорноморського флоту, на рівні президентів навіть обговорювалася ідея об'єднання "Газпрому" з "Нафтогазом України". Правда, дуже швидко ці плани зійшли нанівець - замість планованого поглинання "Газпромом" українського партнера сторони домовилися про створення СП з незрозумілими перспективами, а потім ці розмови і зовсім затихли.

Проте в руках Росії залишається головний козир - ціни на газ. Його і використовував Володимир Путін два тижні тому, коли їздив до Києва з робочим візитом. Як показало суботній заяву глави українського Мзс, відчайдушна спроба переконати Україну в перевагах Митного союзу закінчилася нічим. Зате очевидно, що Росія готова заплатити за згоду українців дуже велику ціну.

Якщо Україна вступить у Митний союз, вона зможе економити на газ за $8 млрд у рік. Крім того, у виграші опиняться українські виробники чорних металів і труб - в умовах Митного союзу Росія вже не зможе застосовувати проти них обмежувальні заходи. При цьому серйозні втрати понесуть російські виробники: чорні метали - основна стаття українського експорту, скасування можливості застосовувати антидемпінгові заходи дозволить Україні ще активніше збільшувати присутність на російському ринку, у тому числі демпінгуючи.

Більше 26% українського експорту і 36% імпорту припадає на Росію, її торгові зв'язки з ЄС набагато слабкіше. Близько третини українського імпорту припадає на енергоносії, що надходять з Росії, і навіть незначне їх здешевлення зробить українські товари більш конкурентоспроможними на зовнішніх ринках. А ось Росія, навпаки, у зовнішній торгівлі значно більше залежить від ЄС. Тому економічний виграш України від вступу до Митного союзу буде істотно більше, ніж у Росії, яка оплатить її вигоди.

Росія готова навіть вирішити проблему імпортного тарифу України, закріпленого її зобов'язаннями перед СОТ. Цей тариф удвічі нижче, ніж імпортний тариф Митного союзу, і цей факт дуже виручає українських чиновників, ссылающихся на нього як на головна перешкода.

Дійсно, щоб підвищити середню ставку мита до рівня Митного союзу, Україні довелося б вступити в переговори з членами СОТ, які вимагають компенсації за можливі поступки. Але Митний союз готовий знизити імпортні мита на низку товарів у разі приєднання до нього України заявило, його керівництво. Іншими словами, заради вступу України Росія готова серйозно пожертвувати навіть тарифної захистом ринку (проти чого неодноразово виступав Путін в ході переговорів про вступ до СОТ).

Заради чого такі жертви? Росія бореться за відновлення економічного єдності пострадянського простору. Ставка робиться на реінтеграцію ринків і виробничих ланцюжків. Але незважаючи на численні запевнення в дружбі з боку сусідів по СНД, реальний вплив Росії знижується. Хоча ще 10 років тому економічний клімат у більшості країн СНД залежав від політики Росії і ситуації в ній.

За останні 10 років частка Росії в експорті чотирьох з восьми країн СНД помітно скоротилася. Більше інших з Росією торгує Білорусія, але і її частка експорту знизилася з половини до третини від загального обсягу. Молдавія в 2000 р. відправляла в Росію 45% експорту, а тепер - 20%, Казахстан - 20 і 9% відповідно. Зараз місце Росії в регіоні зайняли азіатські економіки - в першу чергу Китай. Єдиний шанс зміцнення економічного впливу Росії в СНД - це успіх Митного союзу. А він без України-то рідкуватий. 


Ключові слова: Митний союз із Росією, Євросоюз, ЗВТ, зона вільної торгівлі з ЄС

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Подорожает ли в Черновцах проезд в троллейбусе Исполнительный комитет Черновицкого городского совета провел заседание 17 июля, в ходе которого рассматривался вопрос
- 18.07.2018 09:55
Сплачені на старі рахунки податки будуть автоматично переадресовані на нові Як розповіла заступник начальника управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем
- 18.07.2018 09:35
Віїзну приймальню поліції влаштовуватимуть в районах Буковини Щоб бути ближче до жителів найвіддаленіших куточків Чернівецької області, в регіоні за ініціативи
- 18.07.2018 09:16
Віїзну приймальню поліції влаштовуватимуть в районах Буковини Щоб бути ближче до жителів найвіддаленіших куточків Чернівецької області, в регіоні за ініціативи
- 18.07.2018 09:16
На Буковині виявлено три ділянки з нарковмісними рослинами Поліція Чернівецької області продовжує проводити оперативні заходи, щодо виявлення та знищення незаконних посівів.
- 17.07.2018 17:17
Музыка способна опьянить человека Музыка в действительности обладает пьянящими свойствами, что недавно удалось доказать ученым.
- 17.07.2018 16:52
ДТП в Черновцах на Героев Майдана 17 07 2018 На улице Героев Майдана в Черновцах во вторник, 17 июля, произошла авария.
- 17.07.2018 15:41
В США продают заброшенный город В горах Калифорнии имеется покинутый городок, который выставлен на продажу.
- 17.07.2018 15:04
В Черновцах достаточно хлора для очистки воды Информацию о нехватке хлора для очищения водопроводной воды опровергли в коммунальном предприятии
- 17.07.2018 14:23
На Буковине умер обгоревший мужчина В результате работы со сварочным аппаратом 29-летний буковинец Андрей Продан получил
- 17.07.2018 13:09

Всі новини