Епопея з Митним союзом

- 26.04.2011 14:25
Епопея з Митним союзом

Наполегливі спроби Росії заманити Україну в Митний союз зазнали краху.

Україна буде співпрацювати з Митним союзом, але не планує в нього вступати, чітко заявив у суботу міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

Вибір між Росією і Європейським союзом (ЄС) був неминучий: 18 квітня голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що Україна не може одночасно інтегруватися в Митний союз і мати всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС. Так що заява Грищенко - відповідь на ультиматум Баррозу.

А що ж Росія? Адже українці і раніше не раз говорили про те, що твердо налаштовані на економічне зближення з ЄС. Чому ж російське керівництво ніби не чує цих заяв, знову і знову намагаючись залучити сусідів в Митний союз?

Надії на економічну інтеграцію з Україною сильно пожвавилися в минулому році, коли президентом країни був обраний Віктор Янукович. Його проросійські обіцянки і курс на зближення з сусідами здавалися цілком серйозними: у квітні минулого року були досягнуті домовленості щодо Чорноморського флоту, на рівні президентів навіть обговорювалася ідея об'єднання "Газпрому" з "Нафтогазом України". Правда, дуже швидко ці плани зійшли нанівець - замість планованого поглинання "Газпромом" українського партнера сторони домовилися про створення СП з незрозумілими перспективами, а потім ці розмови і зовсім затихли.

Проте в руках Росії залишається головний козир - ціни на газ. Його і використовував Володимир Путін два тижні тому, коли їздив до Києва з робочим візитом. Як показало суботній заяву глави українського Мзс, відчайдушна спроба переконати Україну в перевагах Митного союзу закінчилася нічим. Зате очевидно, що Росія готова заплатити за згоду українців дуже велику ціну.

Якщо Україна вступить у Митний союз, вона зможе економити на газ за $8 млрд у рік. Крім того, у виграші опиняться українські виробники чорних металів і труб - в умовах Митного союзу Росія вже не зможе застосовувати проти них обмежувальні заходи. При цьому серйозні втрати понесуть російські виробники: чорні метали - основна стаття українського експорту, скасування можливості застосовувати антидемпінгові заходи дозволить Україні ще активніше збільшувати присутність на російському ринку, у тому числі демпінгуючи.

Більше 26% українського експорту і 36% імпорту припадає на Росію, її торгові зв'язки з ЄС набагато слабкіше. Близько третини українського імпорту припадає на енергоносії, що надходять з Росії, і навіть незначне їх здешевлення зробить українські товари більш конкурентоспроможними на зовнішніх ринках. А ось Росія, навпаки, у зовнішній торгівлі значно більше залежить від ЄС. Тому економічний виграш України від вступу до Митного союзу буде істотно більше, ніж у Росії, яка оплатить її вигоди.

Росія готова навіть вирішити проблему імпортного тарифу України, закріпленого її зобов'язаннями перед СОТ. Цей тариф удвічі нижче, ніж імпортний тариф Митного союзу, і цей факт дуже виручає українських чиновників, ссылающихся на нього як на головна перешкода.

Дійсно, щоб підвищити середню ставку мита до рівня Митного союзу, Україні довелося б вступити в переговори з членами СОТ, які вимагають компенсації за можливі поступки. Але Митний союз готовий знизити імпортні мита на низку товарів у разі приєднання до нього України заявило, його керівництво. Іншими словами, заради вступу України Росія готова серйозно пожертвувати навіть тарифної захистом ринку (проти чого неодноразово виступав Путін в ході переговорів про вступ до СОТ).

Заради чого такі жертви? Росія бореться за відновлення економічного єдності пострадянського простору. Ставка робиться на реінтеграцію ринків і виробничих ланцюжків. Але незважаючи на численні запевнення в дружбі з боку сусідів по СНД, реальний вплив Росії знижується. Хоча ще 10 років тому економічний клімат у більшості країн СНД залежав від політики Росії і ситуації в ній.

За останні 10 років частка Росії в експорті чотирьох з восьми країн СНД помітно скоротилася. Більше інших з Росією торгує Білорусія, але і її частка експорту знизилася з половини до третини від загального обсягу. Молдавія в 2000 р. відправляла в Росію 45% експорту, а тепер - 20%, Казахстан - 20 і 9% відповідно. Зараз місце Росії в регіоні зайняли азіатські економіки - в першу чергу Китай. Єдиний шанс зміцнення економічного впливу Росії в СНД - це успіх Митного союзу. А він без України-то рідкуватий. 


Ключові слова: Митний союз із Росією, Євросоюз, ЗВТ, зона вільної торгівлі з ЄС

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Теракт в Крокусе Сити Холл: новая информация, количество пострадавших и судьба нападавших Глава Федеральной службы безопасности (ФСБ) России
- 25.03.2024 11:19
Владелец Крокус Сити Холл взял кредиты с сыном Эмином для спасения своего безнеса Миллиардер Араз Агаларов и его сын, известный певец Эмин
- 23.03.2024 22:44
Кто хозяин Крокус Сити Холла? Данные 2024 Крокус Сити - это крупный деловой и торговый комплекс в Москве, принадлежащий российскому бизнесмену и
- 23.03.2024 22:30
Сколько погибших в Крокус Сити Холл? В подмосковном концертном зале «Крокус Сити Холл»
- 23.03.2024 21:42
Что известно о террористах в Крокус Сити, кто они, кого задержали Что стало с теми террористами, атаковавшими Крокус: кого когда задержали, кто они?
- 23.03.2024 18:24
Що пишуть європейські ЗМІ та США про теракт в Крокус Сіті Хол Що західні ЗМІ пишуть про теракт у «Крокусі», кого і чому засуджують
- 23.03.2024 18:12
Теракт у Крокус Сіті Холлі: як це було всередині, розповіді очевидців Теракт у «Крокус Сіті Холлі»: як це було всередині, розповіді очевидців
- 23.03.2024 17:30
Біля берегів Індонезії стався сильний землетрус Біля берегів Індонезії стався землетрус магнітудою 5,3
- 23.03.2024 12:49
Почему террористы напали на Крокус Сити Холл в Москве, что это за место По сообщениям, нападавшие открыли огонь, за которым последовали взрывы и возгорание
- 22.03.2024 22:00

Всі новини