Що насправді відбувається на "Фукусімі-1"

- 18.03.2011 11:47
Що насправді відбувається на "Фукусімі-1"

Спроба зрозумілого пояснення що і чому сталося на японській АЕС «Фукусіма-1». В середині дня в п'ятницю, 11 березня 2011 сейсмічні датчики АЕС «Фукусіма-1» в префектурі Фукусіма зареєстрували перші свідчення самого потужного землетрусу в новітній історії Японії. Програма зреагувала на сигнали і почала закривати регулюючі стрижні в усіх трьох реакторах, які працювали на той момент. Стрижні зменшили число нейтронів, породжуваних кожним радіоактивним розпадом, і кількість нових розпадів.

Через три хвилини реактори працювали тільки на 10% своєї потужності, через 6 хвилин - на 1%, а через десять хвилин перші три реактори АЕС перестали виробляти енергію. І вже ніколи не почнуть.

 У результаті кожного розпаду ядро урану-235 або плутонію-239 розпадається на два інші ядра і виділяє масу енергії. Енергія на одиницю маси ядерного палива приблизно в мільйон разів перевершує енергію від згоряння викопного палива - тому ядерний розпад таке багатообіцяюче джерело енергії. Продукти розпаду дуже радіоактивні, але швидко розпадаються далі (протягом року близько 80% продуктів розпаду стають стабільними). Але в перші години після зупинки реактора вони справляють великі кількості тепла - його не можна відключити так, як вимикають реактори. Процес повинен закінчитися сам по собі. З цієї причини управління «теплотою радіоактивного розпаду» - один з найважливіших аспектів безпеки ядерного реактора. Сучасні реактори мають безліч систем охолодження, у яких одна мета - видаляти тепло від ядерного палива. І поки реактори «Фукусіма-1» охолоджувалися, вдарило цунамі. 

 Цунамі зруйнувало запасні дизельні генератори, які живлять насоси, змушують охолоджуючу рідину циркулювати по реактору. У відсутність циркуляції температура стала підніматися, а вода - перетворюватися на пару, в результаті чого виріс тиск. 

Киплячі водо-водяні реактори (в яких вода використовується і для того, щоб передати енергію від реактора далі, і власне для охолодження) для АЕС Фукусіма розробляла General Electric. Вони поміщені в дві захисні оболонки з армованого бетону, які повинні запобігти витоку радіоактивних матеріалів. Вторинна оболонка («контейнмент») - це та прямокутна конструкція, яку показують у телевізійних новинах. На верхівці контейнмента знаходиться сталева конструкція, до якої кріпиться кран для завантаження і вивантаження ядерного палива.

 Творці реактора в Фукусіма-Дайіті передбачали можливість підвищення тиску навколо реактора. Але поки працювало електропостачання, насоси відкачували гарячу рідину від реактора в конденсатор. Відведення тепла могло тривати й далі - але весь процес був зав'язаний на дизельних генераторах, зруйнованих цунамі. 

Вода в реакторі може під дією радіації розпадатися на водень і кисень. У штатній ситуації вони потрапляють в рекомбінаційних камеру, де з них знову утворюється вода. Але в перші години після зупинки реакторів водень накопичувався і став просочуватися під купол реактора. У якийсь момент його концентрація досягла такої величини, що він не міг не здетонувати, - і спочатку в першому, потім в третьому, а під кінець і в другому блоці сталися вибухи, які зірвали куполи будівель. Самі контейнменти залишилися цілі.

Спочатку зберігалася надія на порятунок самих реакторів - з тим, щоб вони продовжували виробляти енергію після того, як все увійде в норму. Але надія танула, а температура росла, і оператори станції почали вживати заходів, руйнівні для обладнання. Наприклад, вони почали охолоджувати реактори морською водою. Деякий час ще буде необхідно активно охолоджувати реактори, але протягом кількох місяців тиск всередині можна буде скинути і подивитися на стан справ. Паливо могло оплавитися і бути пошкоджено - поки це невідомо.

 У будь-якому разі зрозуміло, що ситуація сильно відрізняється від того, що сталося в Чорнобилі і на АЕС Three Mile Island. В інциденті на "Фукусіма" не винен оператор, і кожен з реакторів перестав працювати відразу ж після землетрусу. Ситуація розвивалася повільно, але попри те, на що розраховували творці станції. Вони не передбачали, зокрема, що на кілька днів після аварії вимкнеться електрика, що живить аварійні насоси. Вони побудували значний арсенал запасних насосів та генераторів, щоб попередити можливі проблеми. На жаль, їх зруйнувало цунамі.  


Ключові слова: реальний стан речей на Фукусімі-1, АЕС Фукусіма-1, реактори Фукусіми-1

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Где купить или взять на прокат новогодние костюмы в Черновцах Декабрь - самая горячая пора для новогодних утренников, елок и тематических вечеринок для
- 15.12.2017 18:19
В сквере в Черновцах обнаружен труп 15 12 2017 В Черновцах в сквере рядом с одной из школ нашли бездыханное тело, лежавшее на скамье.
- 15.12.2017 15:36
Особливості оподаткування спадщини та подарунків Відповідно до норм Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
- 15.12.2017 13:26
США заявили о готовности создания коалиции против Ирана США намерены создать международную коалицию для противостояния Ирану. Об этом на пресс-конференции 14 декабря заявила постоянная представительница Вашингтона в ООН Никки Хейли.
- 15.12.2017 11:50
Боевики провели зачистки в Моспино Координатор группы Информационное сопротивление Дмитрий Тымчук сообщил, что боевики на Донбассе осуществили серию зачисток,
- 15.12.2017 11:18
ДТП на Сторожинеччине 14 12 2017 Вечером четверга, 14 декабря, в селе Панка Сторожинецкого района, произошла серьезная авария.
- 15.12.2017 10:51
В МВФ озвучили требования для очередного транша По словам исполняющего обязанности главы НБУ Якова Смолия, уже в конце января 2018 года в Киев ожидается приезд новой миссии МВФ. С
- 15.12.2017 10:23
Красная рыба защитит вас от инсультов Красная рыба крайне полезна для организма, и диетологи рекомендуют ее включать в рацион несколько раз в неделю, в крайнем случае -
- 15.12.2017 09:29
Когда Маланка фест 2018 в Черновцах В Черновцах традиционный фольклорно-этнографический фестиваль Маланка-Фест состоится 15 января 2018 года.
- 15.12.2017 09:08
Большая семерка выразила поддержку НАБУ Послы стран G7 высказали свою поддержку Национальному антикоррупционному бюро Украины. По мнению стран Большой семерки, для будущего
- 14.12.2017 16:06

Всі новини