Що насправді відбувається на "Фукусімі-1"

- 18.03.2011 11:47
Що насправді відбувається на "Фукусімі-1"

Спроба зрозумілого пояснення що і чому сталося на японській АЕС «Фукусіма-1». В середині дня в п'ятницю, 11 березня 2011 сейсмічні датчики АЕС «Фукусіма-1» в префектурі Фукусіма зареєстрували перші свідчення самого потужного землетрусу в новітній історії Японії. Програма зреагувала на сигнали і почала закривати регулюючі стрижні в усіх трьох реакторах, які працювали на той момент. Стрижні зменшили число нейтронів, породжуваних кожним радіоактивним розпадом, і кількість нових розпадів.

Через три хвилини реактори працювали тільки на 10% своєї потужності, через 6 хвилин - на 1%, а через десять хвилин перші три реактори АЕС перестали виробляти енергію. І вже ніколи не почнуть.

 У результаті кожного розпаду ядро урану-235 або плутонію-239 розпадається на два інші ядра і виділяє масу енергії. Енергія на одиницю маси ядерного палива приблизно в мільйон разів перевершує енергію від згоряння викопного палива - тому ядерний розпад таке багатообіцяюче джерело енергії. Продукти розпаду дуже радіоактивні, але швидко розпадаються далі (протягом року близько 80% продуктів розпаду стають стабільними). Але в перші години після зупинки реактора вони справляють великі кількості тепла - його не можна відключити так, як вимикають реактори. Процес повинен закінчитися сам по собі. З цієї причини управління «теплотою радіоактивного розпаду» - один з найважливіших аспектів безпеки ядерного реактора. Сучасні реактори мають безліч систем охолодження, у яких одна мета - видаляти тепло від ядерного палива. І поки реактори «Фукусіма-1» охолоджувалися, вдарило цунамі. 

 Цунамі зруйнувало запасні дизельні генератори, які живлять насоси, змушують охолоджуючу рідину циркулювати по реактору. У відсутність циркуляції температура стала підніматися, а вода - перетворюватися на пару, в результаті чого виріс тиск. 

Киплячі водо-водяні реактори (в яких вода використовується і для того, щоб передати енергію від реактора далі, і власне для охолодження) для АЕС Фукусіма розробляла General Electric. Вони поміщені в дві захисні оболонки з армованого бетону, які повинні запобігти витоку радіоактивних матеріалів. Вторинна оболонка («контейнмент») - це та прямокутна конструкція, яку показують у телевізійних новинах. На верхівці контейнмента знаходиться сталева конструкція, до якої кріпиться кран для завантаження і вивантаження ядерного палива.

 Творці реактора в Фукусіма-Дайіті передбачали можливість підвищення тиску навколо реактора. Але поки працювало електропостачання, насоси відкачували гарячу рідину від реактора в конденсатор. Відведення тепла могло тривати й далі - але весь процес був зав'язаний на дизельних генераторах, зруйнованих цунамі. 

Вода в реакторі може під дією радіації розпадатися на водень і кисень. У штатній ситуації вони потрапляють в рекомбінаційних камеру, де з них знову утворюється вода. Але в перші години після зупинки реакторів водень накопичувався і став просочуватися під купол реактора. У якийсь момент його концентрація досягла такої величини, що він не міг не здетонувати, - і спочатку в першому, потім в третьому, а під кінець і в другому блоці сталися вибухи, які зірвали куполи будівель. Самі контейнменти залишилися цілі.

Спочатку зберігалася надія на порятунок самих реакторів - з тим, щоб вони продовжували виробляти енергію після того, як все увійде в норму. Але надія танула, а температура росла, і оператори станції почали вживати заходів, руйнівні для обладнання. Наприклад, вони почали охолоджувати реактори морською водою. Деякий час ще буде необхідно активно охолоджувати реактори, але протягом кількох місяців тиск всередині можна буде скинути і подивитися на стан справ. Паливо могло оплавитися і бути пошкоджено - поки це невідомо.

 У будь-якому разі зрозуміло, що ситуація сильно відрізняється від того, що сталося в Чорнобилі і на АЕС Three Mile Island. В інциденті на "Фукусіма" не винен оператор, і кожен з реакторів перестав працювати відразу ж після землетрусу. Ситуація розвивалася повільно, але попри те, на що розраховували творці станції. Вони не передбачали, зокрема, що на кілька днів після аварії вимкнеться електрика, що живить аварійні насоси. Вони побудували значний арсенал запасних насосів та генераторів, щоб попередити можливі проблеми. На жаль, їх зруйнувало цунамі.  


Ключові слова: реальний стан речей на Фукусімі-1, АЕС Фукусіма-1, реактори Фукусіми-1

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

ДТП в Черновцах при участии такси 20 07 2018 ДТП с участием автомобиля одной из служб такси произошло в Черновцах на улице Сечевых стрельцов
- 20.07.2018 17:37
В Украине предлагают заминировать Азовское море Командующий Военно-морскими силами Украины, вице-адмирал Сергей Гайдук озвучил предложение заминировать Азовское море, чтобы предотвратить потери Украины от деятельности иностранных суден
- 20.07.2018 17:20
Реакция на заявление Путина о референдуме на Донбассе 19 июля президент РФ Владимир Путин провел закрытое совещание с послами, на котором отметил, что предложил
- 20.07.2018 16:41
Как выглядит мороженое за 1500 долларов В ресторане при отеле Розарио Вакабаяси подают самое дорогое мороженное под названием Bear Extraordinaire.
- 20.07.2018 16:03
В Черновцах - акция протеста против Фестиваля равенства В Черновцах активисты "Национального корпуса" перекрыли движение в районе здания городского совета
- 20.07.2018 15:20
ДТП в Хмельницкой области с тремя погибшими 20 07 2018 В селе Прибужское Хмельницкой области произошло смертельное ДТП в пятницу, 20 июля
- 20.07.2018 14:42
ДТП на Житомирщине 20 07 2018 - 10 погибших В Житомирской области, на 127-м километре трассы Киев-Чоп произошла серьезная дорожная авария
- 20.07.2018 14:13
Обыски СБУ у главы Черновцыоблэнерго В квартире начальника коммунального предприятия Черновцыводоканал сотрудники Службы безопасности Украины проводят обыски.
- 20.07.2018 12:47
Абитуриенты из Крыма и Донбасса могут поступать в вузы до 28 сентября Для временно оккупированных территорий Крыма, а также отдельных регионов Донбасса, было решено продлить сроки вступительной кампании
- 20.07.2018 12:34
Ученые раскрутили частицы до максимальной скорости Рекорд скорости механического вращения поставила группа физиков из США и Швейцарии.
- 20.07.2018 12:03

Всі новини