Які основні причини краху освітньої системи України

- 02.03.2011 13:52
Які основні причини краху освітньої системи України

Колапс освітньої системи в Україні має три джерела і три основні складові. Це - архаїчна система управління освітньою галуззю, відсутність ефективного фінансового менеджменту в освіті, катастрофічне відставання освітнього життя від суспільних потреб.

 Про це пише доктор педагогічних наук, професор Ігор Лікарчук. 

 За його словами, незважаючи на те, що за роки незалежності змінилися суспільні запити, державна ідеологія та економіка, а відповідно і вимоги до освіти, система управління не зазнала особливих змін: "Більш того, в процесі численних адміністративних реформ вона багато чого втратила. Зокрема зникла чітка "управлінська вертикаль". У результаті Міністерство освіти і науки лише формально впливає на призначення і діяльність керівників обласних органів управління освітою, не кажучи вже про керівників регіонального рівня і директорів загальноосвітніх навчальних закладів". 

 Замість цього за роки незалежності система управління українською освітою придбала інші риси. "У першу чергу досягла свого апогею абсолютизація влади бюрократії в системі освіти. Яскравим підтвердженням тому є останні звільнення та призначення ректорів низки українських університетів, прийняття місцевими органами влади рішень про ліквідацію загальноосвітніх шкіл за мовною ознакою і без узгодження із споживачами їхніх освітніх послуг, ситуація з виданням підручників і тому подібне", - пише І. Лікарчук. 

 За його словами, в той час, коли у всіх розвинених країнах світу однією з головних складових реформування системи освіти є децентралізація управління освітніми закладами, перехід до самоврядних форм управління ними, в Україні проходять протилежні процеси. 

 "Це ж стосується і контролю за освітньою діяльністю. Якщо в інших країнах такий контроль здійснюють численні громадські організації педагогів і роботодавців, діяльність яких підтримує і ініціює держава або уповноважені та незалежні владні структури, то у нас всі контрольні функції зосереджені в руках освітнього міністерства, - зазначає професор. - Іншими словами, в Україні створена така система управління галуззю, яка забезпечила відомчу приватизацію освітньої політики, бюрократичний реванш, корупцію і масову безвідповідальність за результати діяльності системи в цілому ". 

Другим чинником кризи в освітній системі України автор називає економічну ситуацію в цій галузі: "За постійними розмовами про недостатнє фінансування освіти в державі забули, що є таке поняття, як ефективне управління освітніми фінансами".

І. Лікарчук наголошує на необхідності змінити загальну методологію фінансування освіти. За його словами, мова йде про перехід від фінансування витрат на утримання закладів освіти до фінансування витрат на навчання одного учня, студента, слухача за принципом своєрідної "освітньої кошика" - так, як це робиться в ряді країн світу.

 "Третє джерело і третя складова колапсу зумовлені тим, що українська освіта протягом останніх двадцяти років втратила суспільні орієнтири своєї діяльності, не навчилася орієнтуватися на освітні запити суспільства і його окремих громадян. В Україні, на відміну від інших держав світу, не існує практики формування освітніх цілей громадянським суспільством", - пише професор.  


Ключові слова: система освіти, українська освіта, міністерство освіти України, Ігор Лікарчук

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Убийство в Черновцах на Героев Майдана 18 12 2017 В Черновцах в воскресенье, 18 декабря, произошло убийство. Как стало известно, был убит мужчина, что подтвердили в полиции Черновцов.
- 18.12.2017 12:44
По факту захвата Октябрьского дворца открыли три прозводства В Киеве 17 декабпря проходили ранее запланированные массовые мероприятия, вылившиеся в конфликт под стенами Октябрьского дворца.
- 18.12.2017 10:31
Борги по бюджету слід закрити до кінця року - податкова Відома народна прикмета радить розрахуватись із боргами в році, що минає. Це принесе прибуток та фінансовий успіх у прийдешньому році і зменшить удвічі
- 18.12.2017 09:37
В Украине - штормовое предупреждение 18 декабря В понедельник, 18 декабря, в 12-ти областях Украины синоптики прогнозируют штормовое предупреждение.
- 18.12.2017 09:14
Где купить или взять на прокат новогодние костюмы в Черновцах Декабрь - самая горячая пора для новогодних утренников, елок и тематических вечеринок для
- 15.12.2017 18:19
В сквере в Черновцах обнаружен труп 15 12 2017 В Черновцах в сквере рядом с одной из школ нашли бездыханное тело, лежавшее на скамье.
- 15.12.2017 15:36
Особливості оподаткування спадщини та подарунків Відповідно до норм Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
- 15.12.2017 13:26
США заявили о готовности создания коалиции против Ирана США намерены создать международную коалицию для противостояния Ирану. Об этом на пресс-конференции 14 декабря заявила постоянная представительница Вашингтона в ООН Никки Хейли.
- 15.12.2017 11:50
Боевики провели зачистки в Моспино Координатор группы Информационное сопротивление Дмитрий Тымчук сообщил, что боевики на Донбассе осуществили серию зачисток,
- 15.12.2017 11:18
ДТП на Сторожинеччине 14 12 2017 Вечером четверга, 14 декабря, в селе Панка Сторожинецкого района, произошла серьезная авария.
- 15.12.2017 10:51

Всі новини