Люди, які живуть на верхніх поверхах будинків, старіють швидше

- 29.01.2011 15:36
Люди, які живуть на верхніх поверхах будинків, старіють швидше

Надточні атомний годинник нового покоління допомогли з'ясувати, що принципи відносності простору і часу, розроблені Ейнштейном, виконуються і на звичних для людини масштабах фізичних величин.

Автори статті, дослідники з Національного інституту стандартів і технологій (США), зуміли показати, що для людини, яка живе на другому поверсі багатоповерхового будинку, через ефект зниженої гравітації час життя тече трохи швидше, ніж для того, який живе на першому поверсі. Аналогічно, людина, що поспішає вранці на роботу на транспорті, через різницю у швидкості старіє повільніше, ніж його колега, що віддає перевагу піші прогулянки.

Незважаючи на те, що виявлена різниця у швидкості течії виражається лише кількома фемтосекунд (частками секунди, складовими мільйонні частки від мільярдних часток), її достовірно встановлена наявність служить ще одним підтвердженням Загальної теорії відносності Ейнштейна.

Відповідно до цієї теорії, швидкість течії часу для об'єктів, що рухаються відносно один одного або знаходяться в різних за силою гравітаційних полях, повинна відрізнятися. Справедливість цих положень була згодом експериментально підтверджена.

Одним з таких експериментів було порівняння ходу атомних годин, одні з яких були встановлені на Землі, тоді як другі за допомогою ракети були відправлені в навколоземний космічний простір, а потім повернулися на Землю. Різниця в ході для такого годинника, що знаходилися в різних за силою гравітаційних полях, склала 400 трильйонних доль секунди при максимальній відстані від Землі в 10 тисяч кілометрів.

У ході іншого експерименту пара атомних годин на вантажних літаках відправлялася в тривалий політ навколо Землі, а треті, контрольні, годинник залишалися нерухомими на поверхні. Вченими було показано, що годинник, що летіли на захід і купували за рахунок обертання Землі додаткову швидкість щодо контрольних, йшли повільніше тих, що летіли на схід.

Групі Чину Вень Чоу (Chin-wen Chou) і його колегам, авторам нового експерименту, вдалося показати відносність часу в суттєво менших масштабах шляхом використання нового покоління атомних годин. Атомний годинник представляють собою іон металу, утримуваний за допомогою електромагнітних полів і одягаються лазерним випромінюванням мікрохвильового діапазону.

Поглинання металевим іоном лазерного випромінювання змушує її переходити в збуджений стан, повернення з якого в початковий стан супроводжується випусканням цього випромінювання. За що виникають в результаті цього процесу коливань випромінювання можна відраховувати час.

Прийняті в даний час стандарти атомних годин використовують іони цезію, що коливаються між двома станами 9,2 мільярда раз на секунду.

Команда Чоу використовувала годинник на основі іона алюмінію і істотно більш короткохвильове, ніж зазвичай, випромінювання. Завдяки цьому, їх атомний годинник "цокають" зі швидкістю 1120 тисяч мільярдів разів на секунду.

Ця неймовірна точність ходу дозволила вченим показати, що зниження сили гравітаційного поля землі при підйомі на висоту всього 33 сантиметри щодо контрольних годинників досить для прискорення швидкості течії часу на 4 фемтосекунд в секунду.

Розгойдавши один з іонів у годинах з допомогою електромагнітного впливу і надавши йому, таким чином, швидкість 36 кілометрів на годину (4 метри в секунду), вчені показали, що швидкість "цокання" цього годинника сповільнилася на 2 фемтосекунд.
 


Ключові слова: як плине час, дослідження часу

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Из Черновцов планируют запустить международные авиарейсы В пресс-службе Черновицкого городского совета отмечают, что в ближайшем будущем из Черновцов могут отправляться авиарейсы
- 13.12.2017 09:17
Виновник теракта в Нью-Йорке мстил за ИГИЛ В центре Нью-Йорка на автостанции утром 11 декабря прогремел взрыв - сдетонировало взрывное устройство, изготовленное в кустарных условиях. Обвиняемым
- 12.12.2017 16:22
Черновицкие студенты на месяц идут на зимние каникулы В высших учебных заведениях Черновцов студенты уйдут на зимние каникулы в январе. По заявлению представителей Буковинского государственного медицинского университета
- 12.12.2017 14:18
В центре Черновцов загорелся хлебовоз 12 12 2017 Прямо в центре Черновцов загорелся грузовой автомобиль. Отмечается, что грузовик одного из заводов Черновцов в это время как раз возвращался
- 12.12.2017 13:51
Наблюдателям ОБСЕ запретили общаться с жителями Горловки Специальная мониторинговая миссия ОБСЕ на Донбассе опубликовала очередной отчет.
- 12.12.2017 12:42
Податкова соцпільга не поширюється на аванс Чернівецька ОДПІ звертає увагу, що згідно з п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного
- 12.12.2017 12:13
Черновчан приглашают на празднование Хануки 2017 В Черновцах Еврейская община традиционно отметит праздник Хануки. Как сообщает пресс-служба Черновицкого городского совета, все желающие пригл
- 12.12.2017 10:45
Состоялась церемония вручения Нобелевских премий 2017 Накануне состоялась торжественная церемония награждения ежегодными Нобелевскими премиями в области физики, литерат
- 12.12.2017 10:25
На Донбасс из России перебросили 120 кадровых военных Как сообщают в Главном управлении разведки Министерства обороны Украины, на Донбасс из Ро
- 12.12.2017 09:53
За полгода безвизом воспользовалось 355 тысяч украинцев Безвизовый режим между Украиной и странами Европейского Союза заработал с 11 июня 2017 года.
- 12.12.2017 09:23

Всі новини