Чи треба єдинникам зберігати первинні документи

- 21.09.2018 14:14
Чи треба єдинникам зберігати первинні документи

Чи необхідно ФОП – платникам ЄП першої – третьої груп зберігати первинні документи та чи передбачена відповідальність за незабезпечення їх зберігання?

Згідно з п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу (далі – ПКУ) платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Форма книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Для реєстрації Книги обліку доходів та витрат такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги (п.п. 296.1.2 п. 296.1 ст. 296 ПКУ).

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 ПКУ).

Платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів, визначених п. 44.1 ст. 44 ПКУ, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 ПКУ) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання – з передбаченого ПКУ граничного терміну подання такої звітності (п. 44.3 ст. 44 ПКУ). При заповненні податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця використовуються дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, тому їх показники у відповідності до норм п. 44.1 ст. 44 ПКУ повинні бути підтверджені первинними документами, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок згідно із п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПКУ.

Отже, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів, на підставі яких заповнювалися дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат, що використовувалися для складання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності по іншим податкам і зборам – у разі їх сплати.

Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються. За незабезпечення зберігання первинних документів до платників єдиного податку можуть бути застосовані штрафи відповідно до п. 121.1 ст. 121 ПКУ, зокрема незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. Слід зазначити, що згідно з п. 297.3 ст. 297 ПКУ платник єдиного податку виконує передбачені ПКУ функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах.

Норми п. 297.3 ст. 297 ПКУ не поширюються на фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку четвертої групи. При відсутності первинних документів на товари (роботи, послуги), придбані платником єдиного податку, у разі виявлення факту щодо неутримання податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходу громадянам до платників податків застосовуються штрафні санкції, як до податкового агента, передбачені п. 127.1 ст. 127 ПКУ, та на суму грошового зобов’язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нараховується пеня згідно з п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ.

Головне управління ДФС у Чернівецькій області 


Ключові слова: первинні документи, чернівці податкова ДФС

Коментарі (0)
Додати свій коментарій:
*Ім'я:
E-mail:
*Коментарій:
Символів залишилося: із
Підтвердіть, що Ви людина 
Відповідь - одне слово на тій же мові, що й питання.
Відповідь на питання «скільки» - число
Нову загадку, будь-ласка

Другие новости:

Інтерпол затримав вважавшогося померлим українця-корупціонера У французькому регіоні Бургундія жандарми затримали високопоставленеого українця, який раніше
- 16.10.2018 16:52
Похолодання йде в Україну з 20 жовтня Зниження температурного режиму та дощі очікуються на території України вже наприкінці цього тижня - орієнтовно з 20 жовтня.
- 16.10.2018 16:37
Міноборони України очолить цивільна особа Віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко зазначила, що незабаром Міністерство оборони України
- 16.10.2018 16:05
Буковинці продовжують здавати незаконну зброю в поліцію Різні види зброї, боєприпаси та спецзасоби громадяни передають правоохоронцям під час місячника
- 16.10.2018 15:11
Вибухи в Ічні могли розпочатись через телефон Керівник військової прокуратури України Анатолій Матіос поділився інформацією стосовно подробиць вибуху на військовому арсеналі №6 в Чернігівській області, неподалік від міста Ічня.
- 16.10.2018 14:48
На Буковині за тиждень сталось 5 землетрусів В Чернівецькій області протягом тижня сейсмостанція зафіксувала 5 землетрусів
- 16.10.2018 14:14
Англійський піаніст розважає слонів музикою Англієць Пол Бартон покинув батьківщину досить давно. Вже 22 роки він живе у джунглях. Бартон є музикантом і грає на піаніно, причому, класичну музику він грає переважно для... слонів.
- 16.10.2018 13:11
Під ВР мітингують за прийняття Виборчого кодексу Під Верховною Радою 16 жовтня відбувається акція з вимогою до народних депутатів прийняти в другому читанні проект
- 16.10.2018 12:52
Коли в чернівецьких шклах та садках з'явиться опалення Офіційно старт опалювального сезону в Україні зазначений на 15 жовтня. Проте, він у Чернівцях все ще не стартував.
- 16.10.2018 11:52
Як несуть службу буковинські полісмени в зоні ООС Заступник Міністра внутрішніх справ разом з начальником Головного управління Національної поліції в Чернівецькій
- 16.10.2018 11:39

Всі новини